logo1398

با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

آموزش میکروتیک

آموزش میکروتیک

دوره آموزش MTCWE

MTCWE - MikroTik Certified Wireless Engineer

میکروتیک در این دوره به طور تخصصی روی مباحث وایرلس تکیه می کند. پیش نیاز این دوره MTCNA می باشد که کارآموزان عزیز می توانند پس از گذراندن دوره پیش نیاز بدون گذراندن دوره های دیگر وارد دوره MTCWE شوند. در این دوره کارآموز با مباحث پایه ای وایرلس ، استانداردها ، پروتکل ها آشنا می شود و پس از اتمام دوره کارآموز می تواند یک شبکه وایرلس مبتنی بر تجهیزات میکروتیک را راه اندازی و نگهداری نماید.

دوره آموزش MTCNA

MTCNA - MikroTik Certified Network Associat

این دوره اولین دوره آموزشی میکروتیک می باشد که حداقل پیش نیاز این دوره اطلاعات پایه TCP/IP است.

کارآموز در این دوره با RouterOS و تجهیزات میکروتیک آشنا شده و توانایی راه اندازی سرویس های Firewall , QOS , DHCP , Hotspot , Proxy را دارد . همچنین با مباحث پایه ای Wireless , Routing , Tunneling آشنا خواهدشد.

دوره آموزش MTCRE

MTCRE - MikroTik Certified Routing Engineer

هدف این دوره تربیت مهندس مسیریاب در شبکه های مبتنی بر تجهیزات میکروتیک می باشد. کارآموزان در این دوره با مباحث مسیریابی استاتیک و شبکه خصوصی مجازی و مباحث مربوط به OSPF , MME آشنا می شوند.

دوره آموزش MTCUME

MTCUME - MikroTik Certified User Management Engineer

این دوره به مباحث مربوط به سرور های Radius و مدیریت کاربر می پردازد. پیش نیاز این دوره MTCNAمی باشد.

این دوره به صورت ویژه به پروتکل های PPPمی پردازد. پروتکل های PPTP , L2TP , PPPOE, IPSec در این دوره مورد بحث قرار می گیرند . علاوه بر آن به مفهوم   Radius Server & Clientاشاره می شود.

دوره آموزش MTCTCE

MTCTCE - MikroTik Certified Traffic Control Engineer

این دوره به مباحث مربوط به کنترل ترافیک شبکه های میکروتیک می پردازد که پیش نیاز آن دوره MTCNA می باشد. در این دوره به مباحث مربوط به پروسه های انتقال دیتا و Packet Filtering پرداخته می شود؛ همچنین مباحث QOS , Web Proxy به صورت پیشرفته در این دوره آموزشی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

دوره آموزش MTCINE

MTCINE - MikroTik Certified Inter-Networking Engineer

این دوره از دوره های پیشرفته در زمینه مسیریابی به شمار می رود. پیش نیاز این دوره MTCNA  &  MTCRE می باشد. کارآموز در این دوره با مباحث BGP , MPLS به صورت پیشرفته آشنا می شود.

برخی از توضیحات آموزشی دوره آموزش شبکه که در انستیتو انفورماتیک فنی کار شرح داده خواهد شد:

اصول دیواره آتش ( فایروال ) میکروتیک

از آنجایی که که دیواره آتش میکروتیک از کرنل بهینه سازی شده لینوکسی به همراه مجموعه NetFilter بهره می گیرد ، پس برای درک بهتر اصول و قواعد نحوه کار دیواره آتش میکروتیک ابتدا باید اصول Netfilter در لینوکس مورد بررسی قرار گیرد.

دیواره آتش میکروتیک متشکل از مجموعه ای از زنجیره ها و زنجیره ها تشکیل شده از چندین جدول با کاربرد مختلف می باشند.

زنجیره های کلی عبارتند از :

زنجیره PreRouting

زنجیره Forward

زنجیره Input

زنجیره Outout

زنجیره PostRouting

نکته : تعداد زنجیره ها در لینوکس قابل افزایش هستند ولی در میکروتیک این امر امکان پذیر نمی باشد.

هر زمان بسته ای وارد میکروتیک شود ، از این زنجیره ها عبور کرده و در جدول ها مورد پردازش قرار می گیرد.

لازمه ی دانستن چگونگی تنظیمات دیواره آتش میکروتیک داشتن درک خوب نسبت به مراحل گذر بسته ها از زنجیره ها و جدول های مختلف است.

سوال مهم که در اینجا مطرح می شود این است که بسته ها چگونه و از چه زنجیره هایی عبور می کنند؟

در هنگام بررسی زنجیره ها می بایست به این نکته توجه داشته باشید که یک بسته از همه ی زنجیره ها عبور نمی کند و با توجه به این که بسته متعلق به خود سیستم می باشد یا سیستم دیگری ، مراحل عبور از زنجیره ها متفاوت می باشد.

همانطور که مشخص شده است ، بلافاصله بعد از اینکه بسته ای به میکروتیک برسد ، فارغ از اینکه متعلق به کجاست و به کجا می رود ، ابتدا وارد زنجیره Prerouting می شود. بعد از این وارد مرحله مسیریابی شده و مقصد بعدی بسته و جهت حرکت بسته مشخص خواهد شد.

اگر بسته متعلق به سیستم دیگری باشد وارد زنجیره Forward شده  و سپس زنجیره Postrouting را طی می کند.

اگر بسته متعلق به خود میکروتیک باشد ابتدا وارد زنجیره Input شده و پردازش های داخلی بر روی آن صورت می گیرد.

اگر آغازگر بسته ای خود میکروتیک باشد ابتدا وارد زنجیره Output شده و سپس زنجیره Postrouting را طی می کند.

اشتباه رایج اکثر افراد در این است که تصور می کنند زنجیره Input و Output بر روی بسته هایی که متعلق به میکروتیک نیست نیز اثرگذار است در حالیکه اگر به دقت نگاه شود ، متوجه خواهید شد که برای بسته های عبوری، این دو زنجیره پردازشی صورت نخواهند داد.

کاربرد جدول ها در زنجیره ها:

قبل از بررسی عملکرد جدول در زنجیره ها لازم است که ساختار بسته ها را بخوبی بشناسید. مهمترین بخش بسته هدر می باشد.

هدر در ابتدای بسته قرار می گیرد و شامل فیلدهایی می باشد که اطلاعات مربوط به بسته مانند آدرس مبدا و مقصد ، درگاه مبدا و مقصد و ... در آن قرار می گیرد. در واقع مسیریاب ها ،سوییچ ها و دیگر دستگاه ها با بررسی هدر بسته ها به اطلاعاتی راجع به آن ها دست پیدا می کنند و عملیات مورد نیاز را بر روی آن ها انجام می دهند.

در زنجیره ها با بررسی آدرس مقصد در فیلد Destination Address زنجیره بعدی مشخص می شود و از فیلد Source Address مشخص کننده این است که آغاز گر بسته میکروتیک یا سیستم دیگری در شبکه بوده است.

جدول منگل در تعریف ساده برای دستکاری بسته ها مورد استفاده قرار می گیرد و سه هدف عمده را دنبال می کند :

TOS | TTL | Mark

TOS : از طریق منگل می توان فیلد (TOS ( Type of Service هدر بسته را تغییر داد. این تنظیم در اکثر روتر ها ، فایروال ها و ... بی تاثیر است مگر اینکه در سیاست های تنظیماتی در مسیریابی QOS و ... مورد استفاده قرار گیرد.

TTL : از طریق منگل می توان فیلد (TTL ( Time To Live در هدر بسته را تغییر داد.فیلد TTL برای این منظور است که بسته های سرگردان بعد از مدتی از بین بروند ،بدین ترتیب که بسته از هر روتر ( به اصطلاح HOP ) که عبور می کند ،یکی از مقدار TTL کم می شود تا نهایتا مقدار آن به صفر برسد و بسته از بین برود.

در صورتیکه از TTL استفاده نمی شد ، حلقه هایی با تکرار بی نهایت اتفاق می افتاد که با گسترش سریع این حلقه ها ، به مرور کل شبکه از فعالیت باز می ایستاد.

یکی از کاربردهای تغییر TTL این است که با تعییر TTL می توان عملیات هایی که در شبکه ما رخ می دهد را تا حدودی مخفی کرد. بعضی خرابکاران از طریق مقدار TTL به نوع سیستم عامل یا دستگاه های موجود در شبکه پی می برند یا سرویس دهندگان اینترنت از طریق TTL می توانند متوجه شوند که آیا سرویس گرفته شده بین چندین سیستم به اشتراک گذاشته شده است یا خیر.

Mark : جدول منگل این قابلیت را دارد که از طریق آن بسته ها را نشانه گذاری کرد و از این نشانه ها می توان در ینگ ، مسیریابی و کنترل پهنای باند استفاده کرد.

جدول NATَ

جدول (NAT ( Network Address Translation فقط برای ترجمه آدرس در بسته های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.

سه عملیات اصلی جدول NAT عبارت اند از :

DNAT

SNAT

MASQUERADE

DNAT

عملیات DNAT ( Destination Netowrk Address Translation ) برای ترجمه آدرس مقصد بسته استفاده می شود.بیشترین کاربرد DNAT در محیط های DMZ می باشد.

SNAT

عملیات SNAT ( Source Network Address Translation ) بر خلاف DNAT برای ترجمه آدرس صورت مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که سیستمی در شبکه داخلی بخواهد به منابع مختلف موجود در اینترنت از قبیل صفحات وب ، پست الکترونیکی ، سرورهای انتقال فایل و ... دسترسی داشته باشد ، باید از یک آدرس عمومی برای این منظور استفاده نماید ، این در حالی است که سیستم در شبکه داخلی از آدرس خصوصی استفاده می کند ، پس باید آدرس خصوصی به یک آدرس عمومی ترجمه شود که به این عملیات SNAT گویند.

علت استفاده از آدرس خصوصی در شبکه ها معمولا به دلایل امنیتی یا کمبود آدرس عمومی می باشد.

MASQUERADE

عملیات MASQUERADE دقیقا همانند SNAT می باشد با این تفاوت که برای هر بار فرخوانی عملیات MASQUERADE برای یک بسته ، سیستم بصورت خودکار به دنبال آدرس عمومی که برای ترجمه مورد نیاز است ، می گردد.

پس MASQUERADE بار و عملیات اضافی به سیستم تحمیل می کند ، هر چند امتیاز بزرگی نسبت به SNAT دارد و آن این است که با هر بار تغییر آدرس عمومی ، تغییری در عملکرد سیستم به وجود نمی آید.

بعضی از سرویس دهندگان از طریق DHCP ، PPPoE و ... اینترنت در اختیار مشترکان قرار می دهند که با هر قطع و وصل شدن ارتباط و سیستم ، آدرس عمومی تغییر خواهد کرد ، پس ناگزیر به استفاده از MASQUERADE خواهید بود.

جدول Filter

هدف اصلی در جدول Filter ، *****ینگ بسته ها بر اساس سیاست های امنیتی تعریف شده در مجموعه می باشند. بسته هایی که اجازه عبور دارند و بسته های غیر مجاز که تعیین می شوند.

امکان بسته ها بر اساس آدرس مبدا و مقصد ، درگاه مبدا و مقصد ، زمان عبور بسته ها ، وضعیت ارتباط ، محتوا ، TOS ، TTL، بسته های نشانه گذاری شده در منگل و بسیاری گزینه های دیگر وجود دارد.

حال که اطلاعاتی در ارتباط با زنجیره ها و جدول های تشکیل دهنده آن کسب کردید ، مهترین نکته در استفاده از دیواره آتش میکروتیک ، انتخاب درست زنجیره و جدول مورد استفاده می باشد. این انتخاب با توجه به کارکرد مورد نظر و شناختی که بعد از معرفی زنجیره ، جدول و مسیر عبوری بسته ها بدست آوردید ، حاصل می شود.

توجه داشته باشید که ترتیب قرار گیری جدول ها در زنجیره ها مهم می باشد ، همیشه در یک زنجیره اولیت با جدولی منگل سپس نت و در آخر ***** می باشد.

انتخاب زنجیره بر اساس جدول ها

Filter

برای ***** کردن زنجیره های Input , Output و Forward مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر مبدا و مقصد بسته سیستم دیگری جز میکروتیک باشد از زنجیره Forward استفاده کنید.

اگر مبدا بسته میکروتیک و مقصد سیستم دیگری باشد از زنجیره Output استفاده کنید.

اگر مبدا بسته سیستم دیگر و مقصد میکروتیک باشد از زنجیره Input استفاده کنید.

Nat

اگر می خواهید عملیات SNAT یا MASQUERADE را بکار بگیرید ، از زنجیره POSTROUTING استفاده کنید.

اگر می خواهید عملیات DNAT را بکار بگیرید ، از زنجیره PREROUTING استفاده کنید.

نکته: در میکروتیک زنجیره Postrouting به SNAT و زنجیره Prerouting به DNAT تغییر نام یافته است.

Mangle

انتخاب زنجیره بر اساس جدول منگل مشکل تر از بقیه جدول ها می باشد و کاملا وابسته به کارکرد بسته ، دیگر قوانین تنظیم شده و ... دارد. این عدم قطعیت از آنجا ناشی می شود که جدول منگل در واقع یاری رسان دیگر جدول ها یعنی NAT و بخصوص Filter می باشد و بدون توجه به تنظیمات آن ها نمی توان از منگل استفاده کرد.

در صورتی که می خواهید بسته را قبل از مسیریابی دستکاری کنید باید از زنجیره Prerouting استفاده کنید.

همانطور که ترتیب جدول ها در زنجیره مهم می باشد ، در هنگام نوشتن قوانین باید به اولویت زنجیره ها بر اساس محل عبور بسته مشخص شده است ، نیز توجه کافی داشت. اگر اولویت قرارگیری و بررسی جدول ها و زنجیره ها مورد توجه قرار نگیرد ، احتمال آنکه قوانین نوشته شده به درستی کار نکنند و تداخل ایجاد شود ، وجود خواهد داشت.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فرم ثبت نام

پس از تکمیل فرم پیش ثبت نام منتظر تماس مشاور آموزشی خودتان باشید . در صورت تمایل با شماره ویژه : 02188930441 تماس بگیرید

اطلاعات فردی

شماره تلفن شما راه ارتباطی ما با شماست در زمان ثبت نام دقت کنید به اشتباه عددی را وارد ننمایید .

انتخاب دوره آموزشی

آشنایی بیشتر با بازار کار