logo1398

با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

آموزش تعمیر لامپ کم مصرف

آموزش تعمیر لامپ کم مصرف

آموزش تعمیر لامپ کم مصرف برای علاقمندانی که الکتریکی دارند و می خواهند خدمات بیشتری به مشتری ارائه دهند،‌ مفید است. اموزش تعمیر لامپ زنون، اموزش تعمیر لامپ ال ای دی led، اموزش تعمیر پروجکشن LED و اموزش تعمیر برد لامپ کم مصرف از موارد این کلاس می باشد. در اصل دوره آموزش تعمیر لامپ کم مصرف شامل آموزش و شناخت انواع برد لامپ ها می باشد که در کلاس آموزش تعمیر لامپ کم مصرف به طور کامل شرح داده می شود. کسانی که الکترونیک را کمی می شناسند می توانند وارد تعمیر این قطعه پرمصرف شوند و آن ها را به راحتی عیب یابی و تعمیر کنند. اگر الکترونیک نمی دانید می توانید ابتدا دوره آموزش الکترونیک را در انستیتو انفورماتیک فنی کار بگذرانید و سپس وارد دوره آموزش تعمیر لامپ کم مصرف شوید.
آموزش تعمیر لامپ کم مصرف شامل اموزش برد لامپ، آموزش لامپ ال ای دی و تعمیر پروجکشن است.
به منظور اینکه بهترین نتیجه را در کلاس تعمیر لامپ بدست بیاورید کافیست کمی با الکترونیک و ابزارهایی که برای تست و اندازه گیری این قطعات می باشد، آشنا شوید. سپس مسیریابی برد لامپ و عیب یابی آن را آموزش ببینید. با کار عملی (تمرین روی برد لامپ) و بدست آوردن تجربه می توان لامپ های دستگاه های پزشکی،‌ لامپ led، لامپ کم مصرف و لامپ های پروجکشن را تعمیر کرد.
دوره آموزش تعمیر لامپ کم مصرف به شرح زیر می باشد:
آموزش تعمیر لامپ به صورت نیمه خصوصی انجام می شود.
دوره آموزشی کوتاه مدت و فشرده می باشد.
کاراموزان در طول دوره آموزشی می توانند لامپ جهت تعمیر در کلاس بیاورند.
آموزش در یک هفته و هر روز و حتی روزهای پنج شنبه و جمعه با رزرو قبلی صورت می پذیرد.
برای عزیزان شهرستانی خوابگاه نیز در نظر گرفته شده است.
تا سه ماه بعد از دوره آموزش تعمیر لامپ کارآموزان عزیز از پشتیبانی شرکت انستیتو انفورماتیک فنی کار برخوردار می شوند.
مطالب دوره آموزش تعمیر لامپ کم مصرف
همه ما تا به حال حتما لامپ های کم مصرف را دیده ایم. لامپ های کم مصرف که میشه گفت به تازگی وارد بازار شده اند از مزایای بالایی برخوردارند که یکی از آن ها همین واژه کم مصرف بودن آن هاست.این لامپ ها دارای طول عمر نسبتا بالایی هم هستند. لامپ ها دارای وات (توان های) مختلفی هستند. در لامپ های کم مصرف با توجه به توان آن ها شکل قطعات متفاوت میشود اما ساختار همه آن ها یکی است.
در همه لامپ ها 2 ترانزیستور قدرت وجود دارند به نام MJ 13003 یا 13005 / 13007 /13001 ، اخیرا 13009
این ترانزیستور ها ترانزیستورهای معمولی هستند اما توان بالایی دارند. در لامپ های کم مصرف همیشه اگر روشن نشوند یکی از این 2 ترانزیستور یا هر دوی ان ها سوخته اند.
لامپ ها از دو قسمت تشکیل می شود.
قسمت حباب (شیشه ) که داخلش مواد فلورسنت است (مانند لامپ مهتابی)
قسمت سویچینگ
ولتاژ 220 ولت بعد از ورودی به دستگاه (مدار) به وسیله یک پل دیود و خازن یکسو و صاف شده (380 ولت dc) وبه دو ترانزیستور سویچینگ اعمال می شود (این ترانزیستور ها به صورت پوش پول بسته شده اند ) دو ترانزیستور های سویچینگ این ولتاژ دی سی را به ولتاژ ac (تقریبا مربعی) با فرکانس بالا تبدیل می کنند .سپس این ولتاژ به یک سلف اعمال می گردد (در لحظه اول) و ولتاژ زیادی بوجود می اید این ولتاژ به سیم های حباب (سیم های داخل مهتابی ) اعمال شده و باعث فعال شدن مواد فلور سنت می شود بعد از یک زمان بسیار کوتاه که سلف میرا شد همه چیز به حالت عادی برمی گردد و لامپ روشن می ماند .بعد از این زمان عملکرد مدار مانند مهتابی عادی است .
اگر شما یک لامپ کم مصرف شکسته داشته باشید می توانید حباب لامپ رو بردارید و یک مهتابی جایگزین آن کنید یا مهتابی را بردارید حباب جایگزین کنید، هر دوی آن ها کارمی کنند البته باید توان ها برابر باشند.
نکات قابل توجه در تعمیر لامپ کم مصرف:
بعضی مواقع هست که قطعات سالم هستند ولی لامپ فلورسنت سوخته است! حال برای اینکه متوجه شویم لامپ سالم است باید به دور سر پایه های آن یک ولتاژ 12 ولت ( با آمپر بالا) بدهیم یک نور کم رنگ زرد رنگ خواهیم دید این نشان دهنده سالم بودن لامپ هست.
اگر همیشه هنگام باز کردن لامپ به جز قطعات گفته شده قطعات دیگری هم مشاهده کردید که به کلی سوخته بودند آن ها را در آن صورت عوض کنید. در روی لامپ ها برای اتصال کیت با لامپ فلورسنت 4 تا پین هستند. همیشه هر پین را به پایه خودش در روی کیت متصل کنید. پین ها شماره گذاری شده اند.
باید سعی کنید یکی از پایه ها به دو پایه دیگر مقاومت داشته باشد رو پیدا کنید! اگر موفق به این کار شدید بدونید که اون پایه بیس است.
اگر پایه رو پیدا کردید و مشاهده فرمودید که پراب قرمز رنگ به این پایه متصل بود بدونید که ترانزیستور شما از نوع منفی یا NPN هست.
با اتصال بیس به یک پایه دیگر یک مقدار مقاومت مشاهده می شود و با اتصال به پایه دیگر یک مقاومت دیگر اون پایه ایی که مقاومت کمتر نشان می دهد پایه کلکتور و دیگر امیتر می باشد.
هر گونه اتصال کوتاه نشان از معیوب بودن ترانسیستور شما هست.
با مشخص شدن پایه ها مقاومت کلکتور و امیتر رو اندازه بگیرید نباید هیچ مقاومتی نشان داده شود! اگر مقاومت داشته باشید و یا اتصال کوتاه نشان از معیوب بودن ترانسیستور شما هست.
دوره آموزش تعمیرات لامپ کم مصرف بسیار ساده است و با لوازم تعمیرگاهی ساده می توانید در تعمیر لامپ کم مصرف موفق باشید. کارآموزان می توانند در طول دوره اموزش تعمیر لامپ، بردهای خراب از برندهای چینی و ایرانی به همراه بیاورند. آموزش طراحی مدار لامپ کم مصرف نیز اختصارا در این کلاس شرح داده می شود.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فرم ثبت نام

پس از تکمیل فرم پیش ثبت نام منتظر تماس مشاور آموزشی خودتان باشید . در صورت تمایل با شماره ویژه : 02188930441 تماس بگیرید

اطلاعات فردی

شماره تلفن شما راه ارتباطی ما با شماست در زمان ثبت نام دقت کنید به اشتباه عددی را وارد ننمایید .

انتخاب دوره آموزشی

آشنایی بیشتر با بازار کار