آیا در این هفته شما به پمپ بنزین رفته اید. قطعا در حین اینکه شما سوخت را به خودروی خود پمپ می کنید به این توجه می کنید که هزینه آن چقدر خواهد شد و اینکه در سال بعد چه میزان هزینه این سوخت بالا خواهد رفت. عنوان مثال بنزین که منبع اصلی سوخت اکثر خودروها می باشد هر روز گران تر و غیر قابل دسترس می شود. این عوامل کارخانجات خودروسازی را به سمت تولید خودروهایی با سوخت جایگزین هدایت می کند. در سال 2000 دو نوع خودروی هیبریدی ساخته شد و سه تا چهار سال بعد خودروهایی که با پیل های سوختی حرکت می کردند در بزرگراهها دیده شد.
یکی از سوختهای جایگزین ممکن هوا میباشد.حداقل دو پروژه بزرگ در حال پیشرفت وجود دارد که در حال گسترش نوعی از خودروها هستند که با هوا کار میکنند.در این مقاله شما درباره تکنولوژی که دو نوع مختلف خودروهای هوای فشرده را توسعه داده است آشنا خواهید شد.
در آینده نه چندان دور شما می توانید اولین خودروهایی را که با هوای کار میکنند را در شهر خود ببینید. خودروی ایولوشن( e.Volution ) از این خودروها می باشد که در فرانسه ساخته می شود. در سال های اخیر این خودروها بسیار طرفدار پیدا کرده بطوریکه دولت مکزیک درصدد خرید 40000 دستگاه از این خودروها و جایگزینی آن با خودروهای بنزینی می باشد.
سازندگان این خودرو می گویند چون این خودرو با هوای فشرده حرکت می کند بدون هیچگونه آلودگی بوده و دوستدار محیط زیست می باشد. خودروی ایولوشن با یک موتور هوای فشرده دو سیلندره کار میکند. موتور این خودرو تا به حال همتایی نداشته به این دلیل که هم می تواند به تنهایی با هوای فشرده کار کند و هم با موتور درونسوز دیگری. هوای فشرده در یک مخزن از جنس کربن و یا فیبر شیشه در فشار 4351 پوند بر اینچ مربع ( psi) نگهداری می شود.این هوا به وسیله یک انژکتور هوا به موتور تغذیه می شود و از آنجا راهی یک حفره ی کوچک شده که باعث منبسط شدن هوا می شود.هوا پیستون را به پایین فشار داده و پیستون میل لنگ را به حرکت در می آورد که باعث حرکت خودرو می شود.
از این موتور می توان در خودروهای هیبریدی نیز استفاده کرد که با سوخت های سنتی و همچنین با هوا کار می کنند. در این نوع خودروی هیبریدی عوض کردن منبع انرژی بصورت الکتریکی کنترل می شود. زمانی که خودرو با سرعت زیر 60 کیلومتر در ساعت حرکت می کند موتور با هوا کار کرده و در سرعت بالاتر از آن خودرو با سوخت دیگری مانند بنزین و یا گازوئیل و یا گاز طبیعی کار می کند. تانک هوا بصورت ثابت در زیر خودرو قرار دارد و می تواند حدود 79 گالون(300 لیتر) هوا را در خود نگاه دارد.این میزان هوا می تواند خودروی ایولوشن را بیش از 124 مایل ( 200 کیلومتر ) در حداکثر سرعت 60 مایل بر ساعت ( 96.5 کیلومتر بر ساعت ) جا به جا کند.زمانی که مخزن نزدیک به تمام شدن است شما می توانید خودرو را به کنار جاده برده و به وسیله یک پمپ هوا مخزن را پر کنید.با استفاده از منبع برق خانگی چیزی حدود 4 ساعت طول می کشد تا مخزن هوای فشرده پر شود در عین حال شما می توانید در عرض 3 دقیقه به وسیله یک پمپ فشار قوی مخزن را شارژ کنید.
موتور این خودرو به میزان بسیار کمی به سوخت نیاز دارد در حدود 8 لیتر برای پیمودن 31000 مایل ( 50000 کیلومتر ) این خودرو همچنین مجهز به سیستم گیریبکس اتوماتیک بوده و چرخ های عقب به وسیله میله ای دندانه دار و چرخ دندانه هایی کوچک به حرکت درآورده می شود. فاصله بین چرخ جلو و عقب 9.5 فوت ( 2.89 متر ) بوده و وزن آن در حدود 1.543 پوند معادل 700 کیلوگرم می باشد.