به‌طور حتم تا به حال از كارت‌هاي اعتباري مترو يا اتوبوس‌هاي BRT استفاده كرده‌ايد. اين كارت‌ها مي‌توانند ميزان مشخصي از اطلاعات را در خود ذخيره كنند كه شامل اعتبار مصرف‌كننده و ايستگاه‌هاي ورودي و خروجي است. در بعضي از باشگاه‌هاي ورزشي و تفريحي يا در اداره‌ها نیز اعضا و كارمندان از كارت‌هاي الكترونيكي براي ثبت ورود و خروج استفاده مي‌كنند. تمامي اين كارت‌هاي الكترومغناطيسي، نسل اول سيستمRFID یا Radio Frequency Identification يا شناسایي با امواج راديويي است كه حالا طي سال‌هاي متمادي و با پیشرفت‌های صورت‌گرفته، به فناوري NFC منتهي شده‌است.
NFC چيست؟
NFC یا Near Field Communication يا سيستم ارتباطي حوزه نزديك نوعي سامانه ارتباطي است كه نسل بعدي و پيشرفته‌تر RFID به شمار می‌آید. مبناي كار هر دوی اين فناوري‌ها ريشه در علوم الكترومغناطيس دارد. شايد بارها از خود پرسيده باشيد، اين كارت‌ها كه منبع تأمين انرژي دائم در خود ندارند، چگونه مي‌توانند اطلاعات را در خود نگهداري کرده و هنگام استفاده كاربر، اين تغيير اعتبار و اطلاعات را درون خود بازنويسي كنند. جواب اين سؤال در القای الکترومغناطیسی خلاصه مي‌شود. در فيزيك مي‌خوانيم، اگر سيمي به صورت متناوب خطوط ميدان مغناطيسي را قطع كند، درون سيم جريان برق به وجود مي‌آيد. بر اين اساس، ما مي‌توانيم در نيروگاه‌هاي برق با استفاده از توربين و ژنراتورهاي‌هاي عظيم، برق موردنياز خود را توليد كنيم، با اين تفاوت كه در توربين سيم‌پيچ‌ها ثابت بوده و آهنربا مي‌چرخد. يك كارت الكترومغناطيسي شامل سيم‌پيچ، آنتن و حافظه ذخيره‌سازي اطلاعات است و هنگامي كه آن را جلوي دستگاه كارت‌خوان قرار مي‌دهيم، ميدان مغناطيسي متناوب اين دستگاه باعث مي‌شود، جريان الكتريكي در مدار كارت به وجود آمده و انرژي موردنياز آن تأمين شود. سپس اطلاعات خوانده شده و در صورت نياز بازنويسي خواهدشد. شارژرهاي بی‌سیم مختص وسایل همراه که چند سالی است معرفی شده‌اند نیز از فناوری مشابهی بهره مي‌برند.
با اين روش شما مي‌توانيد سیستم‌های ارزان و كوچك فراواني تهيه كرده و آن‌ها را در هر محصولي كه مي‌خواهيد، قرار دهيد. به‌طور مثال، مي‌توان در پوستر يا اِستند تبليغاتي يك محصول، يك چيپ‌ست NFC (يا به اصطلاح NFC Tag) قرار داد و اگر كسي نظرش جلب شود، تلفن هوشمند خود را از جيب درآورده و آن را جلوي مكان مشخص‌شده چيپ‌ست NFC مي‌گيرد تا از طريق اينترنت اطلاعات بيشتري برايش فرستاده شود که در صورت تمايل مي‌تواند آن محصول را سريع و بدون هيچ دردسري خريداري كند.