با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

کارت‌های گرافیکی Fury، رقیب سرسخت انویدیا

سری کارت‌های گرافیکی Fury شرکت AMD با هدف رقابت با جدیدترین کارت‌های انویدیا هفته‌ آتی راهی بازار می‌شوند
همان گونه که از قبل در شایعات شنیده شده بود، AMD از سری جدید کارت‌های گرافیک ‌اش ‌با نام Fury رونمایی کرد. این شرکت هم مثل «انویدیا» (Nvidia) تصمیم گرفته ‌تا قدرت ‌مندترین کارت‌های گرافیک هر سری از محصولات‌ اش را با یک نام خاص نام‌گذاری کند. کارت‌های گرافیک سری Fury بر پایه‌ چیپ‌ست Fiji ساخته شده‌اند که نسخه بهبود یافته از ساختار GCN شرکت AMD هستند.
 پیشرفته ‌ترین مدل از این سری کارت‌ها، Fury X نام دارد که با قیمت‌ 650 دلار، دقیقا برای رقابت با کارت GTX 980ti انویدیا ساخته شده است. این کارت سرعتی برابر 1050 مگاهرتز و توانایی پردازش 4096 فرمان هم‌زمان را دارد؛ دقیقا دو برابر آخرین مدل سری قبل کارت‌های گرافیگ AMD. هم‌چنین این کارت گرافیک 256 واحد پردازش بافت، سرعت پردازش 67.2 گیگاپیکسل در ثانیه و ساختار تنظیم ولتاژ شش مرحله‌ای دارد. شرکت AMD مدعی است که قابلیت‌های این کارت آن را برای اورکلاک کردن از همه لحاظ، آماده کرده است.
کابل هشت ‌پینی که این کارت برای اتصال به منبع تغذیه نیاز دارد این تصور را ‌ایجاد کرده بود که کارت Fury X به احتمال زیاد، نیازمند انرژی زیادی خواهد بود. اما AMD می‌گوید که  مصرف این کارت فقط 275 وات است. با این حال بد نیست یادآور این موضوع را باشیم  که مصرف انرژی کارت R9 290X معادل 300 وات ‌بود؛ چیزی حدود 50 وات بیش‌تر از میزان مصرف انرژی که که AMD قول‌اش را به خریداران داده بود. ظاهرا کارت Fury X می‌تواند تا 375 وات در زمان اورکلاک، مصرف کند؛ که البته این مصرف بیش‌تر با افزایش عملکرد کارت همراه خواهد بود.
یکی از نکات قابل توجه در این کارت، اندازه‌ی کوچک آن است. شرکت AMD ‌موفق شده با سیستم خنک ‌کننده‌ی جدیدی که روی این کارت نصب کرده، نه‌ تنها اندازه‌‌اش‌ را به چیزی حدود 20 سانتی‌متر برساند، بلکه کارت گرافیکی جذابی از نظر ظاهری هم تولید کرده است. سیستم خنک ‌کننده‌ مایع این کارت از یک رادیاتور 120 میلی‌متری و تعدادی لوله‌ خنک‌کننده‌ مایع تشکیل شده که در قسمت پشتی این کارت قرار گرفته‌اند.
در جریان کنفرانس AMD از این کامپیوتر هم رونمایی شد که از وسط به دو بخش تقسیم ‌می‌شود.
تنها چیزی که از این کامپیوتر می‌دانیم این است که کارت گرافیک‌اش Fury X ‌خواهد بود.
دو کارت بعدی این سری به ترتیب R9 Fury و R9 Nano نام دارند.در حالی که AMD قیمت R9 Fury را 549 دلار اعلام کرده، حرفی از تاریخ عرضه و قیمت R9 Nano ‌به‌میان نیاورده است.
با تمام این اوصاف، قیمت‌های بالای این کارت‌های گرافیک می‌تواند برای خریداران آن‌ها مانع بزرگی به‌شمار رود؛ ‌البته این موضوع از چشم AMD پنهان نمانده است. سری کارت‌های جدید این شرکت، که در سری R9 300 و R7 300 طبقه‌ بندی می‌شوند، تغییرات زیادی در مقایسه با کارت‌های سری 200 این شرکت نداشته‌اند، اما محدوده‌ی قیمت صد تا سیصد دلاری این کارت‌ها می‌تواند برای تعداد زیادی از خریداران خوشایند باشد. کارت R9 370 این شرکت 109 دلار قیمت‌گذاری شده و دو گیگابایت حافظه‌ GDDR5 دارد. کارت R9 370 هم که چهار گیگابایت حافظه‌ی GDDR5 دارد 149 دلار قیمت خواهد داشت.
کارت Fury X سه خروجی DisplayPort و یک خروجی HDMI دارد.
هم‌چنین مسوولان AMD تایید کردند که قرار است کارت‌های سری Fury را به‌ صورت Dual هم عرضه کنند؛ اما از ارائه‌ توضیحات بیش‌تر در این رابطه اجتناب کردند.

دی جی کالا

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی بیشتر با بازار کار

ecu fannikar.com