با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

مشاهده دمای CPU کامپیوتر

هر شخصی بنا به آشنایی اندک خود با کامپیوتر می‌داند که بار اصلی محاسبات و پرداز‌ش‌های انجام شده در آن بر عهده پردازنده مرکزی یا همان CPU است. از همین رو طبیعی است که بیشتر از سایر قطعات درون کامپیوتر داغ شود. در مورد درجه حرارت ایده‌آل این قطعه باید گفت که هرچه خنک تر باشد (دمای اتاق) عملکرد و طول‌عمرش بالاتر خواهد رفت و چنان چه دمای آن بیش از حد بالا رود عملکردش به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. البته تمامی CPUها در صورت داغ شدن بیش از حد معین، بصورت اتوماتیک خاموش خواهند شد تا آسیبی به آنها وارد نشود.
گرچه هر پردازنده‌ای دمای عملکرد مشخصی دارد اما بطور کلی می‌توان گفت دمای یک CPU باید بین ۴۵ تا ۵۰ درجه سانتیگراد باشد و تا حد ممکن به ۶۰ نرسد.
در مورد اینکه چگونه می‌توانید دمای CPU کامپیوترتان را مانیتور و کنترل کنید باید گفت کافیست نرم افزار بسیار کاربردی SpeedFan را دانلود کنید. این برنامه علاوه بر نمایش دمای کلیه قطعات داخل کامپیوتر، به کاربر این امکان را می‌دهد که با تغییر سرعت فن، دما را در در حد مشخصی ثابت نگه دارد.
speedfan
بخاطر داشته باشید که بهتر است به جای تغییر سرعت فن برای کنترل دما، دنبال راهکار‌های اساسی‌تری برای پایین آوردن درجه حرارت داخل کامپیوتر باشید.


آی تی رادار


ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی بیشتر با بازار کار

ecu fannikar.com