با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

روتر وای-فای ‌

تیمی از مهندسین برق به تازگی راهی پیدا کرده‌اند که قادرند به کمک قدرت نوسان شبکه‌ Wi-Fi تعداد افراد حاضر در یک منطقه‌ مشخص را تعیین کنند.
این محققان، به سرپرستی «یاسمین موستوفی»، دو شبکه‌ وای-فای را در محیطی به مساحت 70 مترمربع مقابل هم قرار دادند و تغییرات سیگنال وای-فای را مورد مطالعه قرار دادند. هنگامی که افراد از میان این دو نقطه رد می‌شدند، سیگنال وای-فای کمی افت پیدا می‌کرد و هنگامی که افراد در کنارش می‌ایستادند این امواج را پراکنده می‌کردند.
اکنون این تیم با بررسی این دو پدیده توانسته است ‌با کمک احتمالات ریاضی تعداد افراد‌ی که در منطقه مورد نظر در حال حرکت هستند را تخمین بزند. تاکنون این آزمایش روی جمعیتی نه نفره موفقیت‌آمیز بوده است.
موستوفی درباره‌ی این پروژه گفته: "هدف از انجام این پروژه شمارش تعداد افراد در حال حرکت بوده؛ پروژه‌ای بسیار چالش‌بر‌انگیز. شمارش این تعداد از افراد در چنین فضای کوچکی، آن‌هم تنها با استفاده از قدرت سیگنال وای-فای بسیار سخت است؛ و البته همین موضوع انگیز‌ه‌ اصلی برای انجام این کار به شمار می‌رود."
با توجه به فراگیر بودن استفاده از شبکه‌های وای-فای در سراسر جهان، این پژوهش می‌تواند در بسیاری از حیطه ها مفید باشد. به طور مثال سیستم‌های گرمایشی و نورپردازی هوشمند می‌توانند خروجی‌شان را براساس تعداد افراد حاضر در ‌هر منطقه تنظیم کنند. هم‌چنین در زمان وقوع حادثه در یک ساختمان، می‌توان از این قابلیت برای گزارش تعداد ساکنان آن به تیم‌های جست و جو و نجات استفاده کرد. شاید در نظر عموم این دستاورد کوچک و ناچیز باشد؛ اما چه بسا از این دست اکتشاف‌ ها بعدها بسیار فراگیر شده و زندگی بدون آن‌ها در دنیای امروزی غیرممکن به‌نظربرسد.
دی جی کالا


ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی بیشتر با بازار کار

ecu fannikar.com