logo1398

با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

در حالی که هنوز پرینترهای سه بعدی قدرتمند و همه ‌کاره‌ ای به بازار معرفی نشده، احتمالا باید شاهد معرفی پرینترهای 4 بعدی باشیم.
محققین دانشگاه «ولونگونگ» استرالیا موفق به تولید پرینتر جدیدی شده‌اند که به ادعای آن‌ها صنعت پرینت و چاپ سه بعدی را دگرگون خواهد کرد. این پرینتر می ‌تواند اشیا، دستگاه‌ها و وسایلی را بوجود آورد که بر اساس ویژگی‌های فیزیکی مواد به کار رفته در تولید آن، قابلیت تغییر شکل خواهد داشت.
به طورمثال، یکی از کاربردهای مهم این پرینتر در تولید شیرهای آب و غیره خواهد بود. به این ترتیب که در صورت برخورد آب گرم به این شیرهای ساخته شده از مواد خاص، شیر به شکل اتوماتیک بسته خواهد شد.
این تیم تحقیقاتی برای توضیح ابداع خود می ‌گوید: "مانند پرینت سه بعدی، لایه‌های مختلف بر روی یکدیگر قرار می ‌گیرد تا اجسام تشکیل شوند. اما مواد جدیدی که ما تولید کرده‌ایم، می ‌توانند مانند اسباب ‌بازی‌های Transformer کودکان، تغییرشکل بدهند."
در پرینترهای سه بعدی می ‌توان قطعات با قابلیت رسانایی را در اجسام تولید شده تعبیه کرد که در پرینترهای چهاربعدی نیز تقریبا همین مکانیزم قابل پیاده شدن است. این پرینترها رشته‌هایی را در اجسام تولید شده قرار می ‌دهند که به تغییر دما و فشار حساس هستند و حتی می ‌توانند از جای خود حرکت کنند.
اگرچه کاربردهای بسیاری برای این پرینترها متصور است، اما محققین پروژه یر این امید هستند که ابداع آن‌ها به پرینت روبات‌هایی با بدن‌های نرم و انعطاف پذیر منجر شود.

دیجی کالا

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی بیشتر با بازار کار

ecu fannikar.com