logo1398

با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

ريزپردازنده یا سی پی یو مهم ترين بخش سخت افزار يک کامپيوتراست که اغلب  به آن عنوان " مغز کامپيوتر " گفته می شود. نوع ريز پردازنده استفاده شده در هر کامپيوتر ، تاثير بالایی روی عملکرد کامپيوتر داشته و بنوعی ظرفيت عملياتی و ميزان رضايت کاربران در خصوص اجرای برنامه های کامپيوتری را مشخص می نمايد. امروزه توليد کنندگان متعددی گام برای طراحی و توليد ريزپردازندها ، برداشته اند . پردازنده های پنتيوم و Celeron دو نمونه متداول در اين زمينه بوده که تاکنون مدل های متفاوتی از آنان توليد و عرضه شده است . شايد برای شما جالب باشد که بدانيد وجه تمايز و نقاط مشترک اين دو نوع ريزپردازنده چيست ؟ در این مقاله به برخی از مهمترين خصايص تراشه های پنتيوم 4 و Celeron ، اشاره خواهد شد.

Cache :
تراشه های Celeron نسبت به تراشه های پنتيوم 4 از حافظه Cache کمتری برخوردارند. يک تراشه Celeron ممکن است دارای 128 کيلو بايت L2 Cache باشد . در حالی که L2 Cache استفاده شده در تراشه های پنتيوم 4 ، چهار برابر تراشه های Celeron است. ميزان حافظه L2 Cache تاثير بسيار زيادی را در خصوص کارآئی سيستم بدنبال خواهد داشت .

Clock Speed
شرکت اينتل تراشه های پنتيوم 4 را با هدف اجراء در سرعت های به مراتب بالاتری نسبت به تراشه های Celeron طراحی و توليد نموده است . سريعترين پردازنده پنتيوم 4 ، 60مرتبه سريعتر از سريعترين پردازنده Celeron است.

Bus Speed
پردازنده ها در خصوص حداکثر سرعت Bus ارائه شده دارای محدوديت می باشند .سرعت Bus پردازنده های پنتيوم 4 ، 30 درصد بيش از پردازنده های Celeron است.

در صورتی که دو تراشه نام برده شده را از ابعاد متفاوت با يکديگر مقايسه کنیم ، توقع اين که اين دو پردازنده با سرعت یکسان کار نمايند ، انتظاری بيهوده است . حجم کمتر حافظه L2 Cache و سرعت پائين تر Bus ، تاثير بسيار زيادی در ارتباط با کارآئی يک کامپيوتر را خواهد داشت . در صورتی که قصد داريد از کامپيوتر خود برای ارسال نامه های الکترونيکی و يا اينترنت ، استفاده نمائيد ، پردازنده های Celeron گزينه ای مناسب می باشند .
در صورتی که از سيستم خود به منظور انجام عملياتی استفاده نمائيد که در آنان پارامتر سرعت، دارای اهميت است ، می توان از پردازنده های پنتيوم 4 با توجه به وجود ويژگی های متنوعی همچون سرعت بالای Clock ، Bus و ميزان حافظه L2 Cache ، استفاده بعمل آورد .

میکرو رایانه

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی بیشتر با بازار کار

ecu fannikar.com