logo1398

با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

روش های تنظیم روشنایی تلویزیون

در بیشترمواقع، با تنظیم کردن اصولی روشنایی و کنتراست تلویزیون ها می توانیم تصاویر بهتری داشته باشیم راهنمای تنظیم کردن کنتراست و  روشنایی تلویزیون ، کالیبره یا تنظیم کردن هر وسیله ‌ای برای بالا بردن دقت آن کاری ضروری است. اگر وسیله‌‌ مورد نظر تلویزیون یا مانیتور باشد، تنظیم کردن کاری مشکل و گیج کننده می‌ شود.

اغلب افراد اطلاعات درستی در مورد چگونگی تنظیم روشنایی، کنتراست، شدت رنگ، رنگ و تیزی تصویر ندارند و به همین علت فیلم ها، تصاویر و بازی‌ها را با کیفیت اصلی خود مشاهده نمی‌ بینند. جنبه‌ دیگر مسأله این است که فروشندگان شدت رنگ و روشنایی تلویزیون ها را گونه ای تنظیم می‌کنند که شخص تصور کند کیفیت آنها بسیار بالا است در حالیکه برخی مدل‌ها تنظیمات پیش فرض واقعی‌ تری دارند وبه نظر می‌ رسد که کیفیت شان پایین‌ تر است. برای آشنایی با نحوه‌ کالیبره کردن و مفهوم تنظیمات اصلی نمایشگر این مطلب را بخوانیم.

کنتراست یا  Contrast

اولین تنظیم مورد بحث کنتراست می باشد که مهم ترین عامل موثر روی کیفیت تصویر شمرده میشود.تعریفی  ساده‌ از کنتراست به این صورت است: نسبت روشنایی روشن ترین نقطه‌ تصویر به تیره ترین نقطه‌ آن را کنتراست می‌ گویند. مقدار کنتراست در تلویزین ها و مانیتورها، تعیین‌ کننده‌ شدت روشنایی روشن‌ ترین بخش‌های تصویر است.

اما نحوه‌ تنظیم کنتراست چگونه است؟ اگر کنتراست را خیلی بالا ببریم، برخی جزئیات تصویر خصوصاً در نواحی روشن از بین می‌ رود چرا که روشنایی نقاط مجاور به حدی زیاد می‌شود که تفاوت روشن ترین نقاط و نقاط مجاور قابل تشخیص به وسیله‌ چشم نیست.

برای تنظیم هر یک از پارامترها باید یک یا چند تصویر مناسب پیدا کرد. برای کنتراست انتخاب تصویری که دارای نقاط روشن در پس زمینه‌ روشن باشد، ضروری است. بنابراین ابرهای سفید در آسمان روشن را به عنوان سوژه انتخاب می‌کنیم. کنتراست را از حالت معمولی یا حتی پایین به تدریج افزایش می‌دهیم تا جایی که نقاط روشن تصویر جزئیات خود را از دست بدهند. در این حالت کنتراست کمی زیاد است، کمی به عقب بر‌می‌گردیم و آن را کاهش می‌ دهیم تا جزئیات دوباره دیده شوند. این حالت بهترین حالت ممکن است و کنتراست کالیبره شده است.توصیه می‌ کنیم که روی چند تصویر مختلف همین عمل را انجام دهید تا بهترین نتیجه حاصل شود.

رنگ یا Color

شدت رنگ را با تُن رنگ یا در واقع سردی و گرمی آن اشتباه نگیرید. معمولاً تلویزین ها در مورد شدت رنگ در حالت پیش فرض از عدد 50 درصد در حالت استفاده می‌کنند. اگر شدت رنگ را کم کنیم، رنگها از بین می‌ روند و تصویر سیاه و سفید می‌شود. اگر آن را بیش از حد زیاد کنیم، رنگ طبیعی صورت به نارنجی و حتی قرمز می‌زند

روشنایی یا  Brightness

این پارامتر شدت روشنایی نقاط تیره‌ تصویر را معلوم می‌کند. اگر مقدار آن بیش از حد باشد، رنگ سیاه به خاکستری تبدیل می‌شود.

برای تنظیم شدت روشنایی باید تصویری تیره انتخاب کرد. برای مثال صحنه‌ تاریکی از یک فیلم اکشن. روشنایی را کم می‌کنیم تا همه چیز نسبتاً تیره شود و سپس آن را مجدداً زیاد می‌ کنیم تا جایی که نقاط واقعاً تیره‌ تصویر رنگ سیاه خود را حفظ کنند و نه بیشتر.

البته تنظیم روشنایی امری مشکل است و باید به دقت آن را انجام دهید. شاید با یک تصویر خاص هم نتوان نتیجه‌ خوبی پیدا کرد. سعی کنید تصاویری را انتخاب کنید که قالب آن‌ها تیره باشد و قسمت‌های روشن نیز آن‌ها وجود داشته باشد. اغلب فیلم های سینمایی تصاویر تاریک مناسب این کار را در خود دارند.

چطور روشنایی تلویزیون را تنظیم کنیم؟

برای تنظیم کردن رنگ هم می‌ بایست در ابتدا یک تصویر مناسب انتخاب کنید که این بار تصویری از چهره‌ یک انسان مناسب است. شدت رنگ را کم و زیاد کنید تا جایی که رنگ صورت شخص به نظر طبیعی برسد

تن یا گرمی و سردی رنگ،Color Temprature  یا Color Tone

منظور از تن رنگ، گرمی و سردی آن است. معمولاً از دو واژه‌ سرد Cool و گرم یا Warm برای مشخص کردن تن آبی یا قرمز تصویر استفاده می‌ شود. وقتی تن تصویر آبی باشد، می‌توان هاله‌‌ ای آبی رنگ را در تمام تصویر مشاهده کرد، وقتی تن رنگ قرمز باشد نیز هاله‌ ای قرمز رنگ در تصویر دیده می‌شود. اما توجه کنید که تن رنگ سرد و یا گرم هر دو به نظر خوب می‌ رسند، بیشتر تلویزین ها در حالت پیش‌ فرض تن رنگ طبیعی یا استاندارد، Natural  یا Standard  دارند.

برای تنظیم تن رنگ هم از تصویر چهره استفاده می‌کنیم که در حالت عادی کمی نارنجی است. اگر تن رنگ سرد یا استاندارد را اعمال کردید و هاله‌ مایل به آبی در چهره دیدید، احتمالاً باید گزینه‌ سوم یعنی تن گرم را انتخاب کنید. توجه کنید که آبی بودن تصویر به خاطر بازتاب نورآبی رنگ محیط نباشد و یا قرمزی بیش از حد چهره به خاطر نور مایل به قرمزی که از محیط تابیده شده نباشد.

تیزی یا Sharpness

این پارامتر شدت تیزی لبه‌ های تصویر را مشخص می‌کند. اگر تیزی را کم کنیم، تصویر مات می‌شود و برخی جزئیات مثل چین صورت از بین می‌ روند، اگر آن را بیش از حد زیاد کنیم نیز در کنار لبه‌ های تصویر روشنایی غیر عادی دیده می‌شود.

برای تنظیم تیزی یا شارپنس هم می توان از تصاویر قبل استفاده کرد بطور مثال تصویر چهره‌ یک شخص مناسب است. در این حالت سعی می کنیم تیزی را کم کنیم، به گونه ای که جزئیاتی مثل چین صورت از بین برود. سپس آن را به تدریج افزایش می‌دهیم تا جایی که جزئیات تصویر کم‌ کم نمایان شوند. این حالت مقدار بهینه‌ تیزی می‌ باشد.

زنبیل


 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

آشنایی بیشتر با بازار کار

ecu fannikar.com