با اعطاء مدرک بین المللی انستیتو ایزایران | با اعطاء مدرک فنی و حرفه ایایزایران لپ تاپ

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

سوالی که برای بسیاری از مشتریان بوجود می آید این است که چرا دوربین های مداربسته آنالوگ با لنزهایی با زاویه دید محدود ساخته می شوند. رایج ترین انواع لنزهای دوربین های آنالوگ به ترتیب لنز 3.6 میلی متر (72درجه)، لنز 2.8 میلی متر (96درجه) و لنز 4 میلی متر (65 درجه) هستند. اما سوال اینجاست که:
دلیل محدود بودن زاویه دید دوربین های مداربسته چیست؟
دلیل اصلی آن را بعد از دیدن تصاویر یک لنز با فاصله کانونی پایین متوجه خواهید شد. هرچه زاویه دید لنز بالاتر باشد تصویر شما گردتر خواهد شد و این کار امکان تشخیص جزئیات در تصویر را به طور جدی کاهش خواهد داد. در ضمن با افزایش زاویه دید دوربین عمق دید آن کاهش پیدا کرده و امکان دیدن جزئیات تصویر به شدت کم می شود.
دوربین ها 180 و 360 درجه
به این دوربین ها در اصطلاح دوربین چشم ماهی (Fisheye) می گویند.لنز این دوربین ها به گونه ای ساخته شده است که تصویری از تمامی زوایای محیط اطراف به شما دهد.
ولی امکان استفاده از این دوربین ها در سیستم های مداربسته آنالوگ وجود ندارد اما در سیستم های مداربسته شبکه شما می توانید با استفاده از دوربین های چشم ماهی دید بسیار مناسبی از مکان های مختلف داشته باشید. مشکل گرد شدن تصویر در دوربین های شبکه به کمک نرم افزارهای پردازش تصویر برطرف خواهد شد. این نرم افزارها از طریق کشیدن گوشه های تصویر، تصویری در خروجی به شما تحویل داده خواهد شد.
نحوه محاسبه زاویه دید دوربین را از روی لنز؟
محاسبه زاویه دید دوربین مداربسته دارای جدولی تا حدودی پیچیده است. دو عامل اصلی در میزان زاویه دید دوربین موثر است:

اندازه چیپ تصویر دوربین : معمولا با کسری از اینچ نشان داده می شود. برای بیشتر دوربین ها 1/3 اینچ است.
فاصله کانونی لنز دوربین : معمولا با واحد میلیمتر نمایش داده می شود. برای بیشتر دوربین های عادی در بازه ای بین 2.8 تا 12 میلی متر قرار دارد اما دوربین های با زاویه دید بالا لنزی با فاصله کانونی بین 1 تا 2 میلیمتر دارند.

tticctv.com