آموزش-تعمیر-تلویزیون-1200.300.jpg

با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفیایزایران لپ تاپ

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

بخش سوم: آشنایی با خازن

خازن‌ عبارتست از دو صفحه موازی فلزی که در میان آن لایه‌ای از هوا یا عایق قرار دارد. خازن‌ها انرژی الکتریکی را نگهداری می‌کنند و به همراه مقاومت‌ها ، در مدارات تایمینگ استفاده می‌شوند. همچنین از خازن‌ها برای صاف کردن سطح تغییرات ولتاژ مستقیم استفاده می‌شود. از خازن‌ها در مدارات به‌عنوان فیلتر هم استفاده می‌شود. زیرا خازن‌ها به راحتی سیگنال های غیر مستقیم AC را عبور می‌دهند ولی مانع عبور سیگنال های مستقیم DC می‌شوند.

 خازن وسيله‌ای الکتريکی است که در مدارهای الکتريکي اثر خازنی ايجاد می کند. اثر خازنی خاصيتی است که سبب می‌شود مقداری انرژی الکتريکی در يک ميدان الکترواستاتيک ذخيره شود و بعد از مدتی آزاد گردد. به تعبير ديگر ، خازن ها المان هايی هستند که می توانند مقداری الکتريسيته را به صورت يک ميدان الکترواستاتيک در خود ذخيره کنند. همانگونه که يک مخزن آب برای ذخيره کردن مقداری آب مورد استفاده قرار می گيرد. خازن ها به اشکال گوناگون ساخته می‌شوند و متداول ترين آنها خازن های مسطح هستند. 

اين نوع خازن ها از دو صفحه هادی که بين آنها عايق يا دی الکتريک قرار دارد. صفحات هادی نسبتاً بزرگ هستند و در فاصله‌ای بسيار نزديک به هم قرار می‌گيرند. دی الکتريک انواع مختلفي دارد و با ضريب مخصوصی که نسبت به هوا سنجيده می‌شود ، معرفی می‌گردد. اين ضريب را ضريب دی الکتريک می‌نامند. خازن ها انواع مختلفی دارند و از لحاظ شکل و اندازه با يک ديگر متفاوت‌اند. بعضي از خازن ها از روغن پر شده و بسيار حجيم‌اند. برخی ديگر بسيار کوچک و به اندازه يک دانه عدس می‌باشند.

ظرفیت:
ظرفیت معیاری برای اندازه گیری توانایی نگهداری انرژی الكتریكی است. ظرفیت زیاد بدین معنی است كه خازن قادر به نگهداری انرژی الكتریكی بیشتری است. واحد اندازه گیری ظرفیت فاراد است. 1 فاراد واحد بزرگی است و مشخص كننده ظرفیت بالا می باشد. بنابراین استفاده از واحدهای كوچكتر نیز در خازن ها مرسوم است. میكروفاراد µF ، نانوفاراد nF و پیكوفاراد pF واحدهای كوچكتر فاراد هستند.

µ means 10-6 (millionth), so 1000000µF = 1F
n means 10-9 (thousand-millionth), so 1000nF = 1µF
p means 10-12 (million-millionth), so 1000pF = 1nF

خازن ها:

مشابه مقاومت ، خازن ها هم به دو دسته ثابت و متغیر به صورت زیر تقسیم می شوند:

١- خازن متغیر:

واریابل

تریمر

٢- خازن ثابت:

سرامیکی

میکا و شیشه ای

ورقه ای

الکترولیتی

خازن متغیر:

ظرفیت یک خازن بستگی مستقیم با سطح مشترک در جوشن خازن دارد.

نوعی که بوسیله دسته متحرک عمل تغییر ظرفیت را انجام می دهد را واریابل می گویند و نوعی که بوسیله پیچ گوشتی عمل می کند را تریمر می نامند.

فرق واریابل و پتانسیومتر این است که واریابل 2 پایه دارد و پتانسیو متر 3پایه.

خازن ثابت:
بر مبنای جنس عایق دسته بندی می شوند. مثلا خازن های سرامیکی ، میکا و ورقه ای (کاغذی و پلاستیکی) و نوع دیگری که الکترولیتی است و معمولاً برای ظرفیت های بالاتر از 1 میکروفاراد ساخته شده و به دو دسته آلومنیومی و تانتالیمی تقسیم می شود.

وجه تمایز خازن های الکترولیتی و غیر الکترولیتی در این است که خازن های الکترولیتی دارای پلاریته می باشند. به این معنی که این نوع خازن ها را تنها در یک جهت می توان شارژ نمود.

 خازن سرامیکی: 

معمول ترین خازن غیر الکترولیتی است که در آن عایق را سرامیک و جوشن ها را لایه نازک نقره تشکیل می دهد. بالا بودن ثابت دی الکتریک عایق ها باعث شده که در مقایسه با دیگر عایق ها مثلا میکا ، به ازای ظرفیت مساوی ، خازن سرامیکی به مراتب کوچکتر باشد.

خازن سرامیکی معمولا در دو نوع دیسکی (عدسی) و لوله ای و برای ظرفیت هایی از حدود 5 pf تا 100nf ساخته می شود.

بخش سوم: آشنایی با خازن
تشخیص مقدار ظرفیت خازن از روی رمز عددی:
در اغلب موارد مقدار و واحد ظرفیت خازن بر روی بدنه خازن قید نمی شود. در این صورت چنانچه عدد مزبور از یک کوچکتر باشد ، ظرفیت برحسب میکروفاراد و چنانچه عدد بزرگتر از یک باشد ، ظرفیت برحسب پیکوفاراد است.

برای مثال:

 در حالتی که عدد ظرفیت بزرگتر از واحد است ، بخصوص در مورد خازن های سرامیکی عدسی 100پیکوفاراد به بالا

برای مثال:

 خازن های الکترولیتی: 

این خازن ها به خاطر قابلیت ساخت برای ظرفیت های بالا ساخته شده و چنانچه گفته شد ، در دو بسته آلومینیومی و تانتالیمی ساخته می شوند که نوع آلومینیوم آن معمول تر است.

مشابه خازن های ورقه ای هستند.
ورقه آلومینیومی که بر روی آن اکسید ایجاد شده ، الکترود مثبت و محلول الکترولیت ، الکترود منفی خازن را تشکیل می دهند.
خازن های الکترولیتی دارای پلاریته می باشند. به این معنی که خازن را فقط در یک جهت می توان شارژ نمود. خازن های الکترولیتی حتما باید به نحوی در مدار قرار گیرد که ولتاژ پایه مثبت از ولتاژ پایه منفی بیشر باشد.
چنانچه خازن بصورت معکوس در مدار قرار گیرد ، لایه اکسید آلومینیوم از بین رفته و خازن تبدیل به یک هادی می شود و پس از آن محلول الکترولیت تجزیه شده و در اثر گاز ایجاد شده خازن منفجر می شود.
از دیگر معایب خازن الکترولیتی ، زیاد بودن جریان نشتی و همچنین ضریب حرارتی آن است. خازن های الکترولیتی آلومینیومی در قسمت منبع تغذیه دستگاه ها به عنوان خازن فیلتر در مدارهای تقویت کننده به عنوان خازن کوپلاژ مورد استفاده قرار می گیرد. در این نوع به جای آلومینیوم فلز تانتالیم استفاده می شود.

مزیت خازن های تانتالیمی به آلومینیومی:
1- ابعاد کمتر 2- جریان نشت کمتر 3- خاصیت خود القایی کمتر
در مقابل خازن های تانتالیمی گران تر بوده و نسبت به افزایش ولتاژ اعمال شده از ولتاژ مجاز آن و همچنین معکوس شدن پلاریته حساس تر هستند.

بخش سوم: آشنایی با خازن
تست خازن

• خازن غیر الکترولیت:
برای اندازه گیری ظرفیت خازن غیر الکترولیت با مولتی متر آنالوگ ، محلی برای این کار در نظر گرفته شده است.
پایه های خازن را در محل اتصال می دهیم یا که از آن کانکتور دو سیم بیرون کشیده و مثل پراب ها به پایه های خازن اتصال می دهیم ، اگر ظرفیت را ندانیم از کوچکترین رنج یعنی 200p یکی یکی رنج ها را بالا می رویم تا در اولین رنجی که عدد روی صفحه مولتی متر دیدیم ، ظرفیت را می خوانیم و باز هم ذکر این نکته لازم است که به هیچ وجه ظرفیت قطعه را در مدار اندازه گیری نمی کنیم و قطعه را از مدار خارج کرده ، سپس این کار را انجام می دهیم.

• خازن الکترولیت:
معمولا مولتی مترها توانایی اندازه گیری ظرفیت خازن های الکترولیت را ندارند و از مولتی متر می توان فقط جهت تست سالم بودن قطعه استفاده کرد. بدین ترتیب که مولتی متر را روی رنج دیود – بازر قرار داده ، دو پراب مولتی متر را به دو سر خازن متصل می کنیم ، بوق لحظه ای شنیده می شود و اگر جای پراب ها را بر عکس کنیم دوباره بوق لحظه ای شنیده می شود و فوراً قطع می گردد. در صورت خرابی این قطعه بوق یکسره شنیده خواهد شد و یا اصلا بوق لحظه ای نمی شنویم. فقط ذکر این نکته لازم است که اگر پراب ها را به دو سر خازن الکترولیت متصل کرده و بوق نشنیدید ، ابتدا جای دو پراب را عوض کنید ، باز هم اگر هیچ عکس العملی نشان داده نشد خازن سوخته است و گرنه سالم است.
خازن های الکترولیت یا تانتالیم TA در گوشی های تلفن همراه بیشتر در بخش های شارژ- آنتن و تغذیه دیده می شوند و کار اصلی آن ها تطبیق ولتاژ دو تست است.

عملکرد خازن در DC (مرحله شارژ)

t = RC

هر خازن در 5 ثابت زمانی شارژ می شود.
در ثابت زمانی اول 63% خازن شارژ می شود.
اتصال خازن به منبع DC در لحظه اول خازن اتصال کوتاه شده و در لحظات بعدی اتصال باز می شود.
به ترتیب طی 5 ثابت زمانی شارژ می شود.
با بستن کلید به دلیل اتصال کوتاهی خازن لامپ روشن می شود و در لحظات بعدی به دلیل اتصال باز خازن جریان قطع می شود و لامپ نیز خاموش می شود.
با اتصال خازن به منبع DC خازن از خود مقاومتی تقریباً صفر اهم نشان می دهد و در لحظات بعدی از خود مقاومتی تقریباً بی نهایت اهم را نشان می دهد.

عملکرد خازن در AC (مرحله شارژ)

خازن در AC بطور متوالی شارژ و دشارژ می شود.
خازن در AC از خود مقاومتی نشان می دهد که به آن مقاومت ظاهری می گویند.
خازن در AC اتصال کوتاه بوده (از خود مقاومت ظاهری با مقادیر مختلف نشان می دهد).
بطور کلی می توان گفت وظیفه خازن در AC بوجود آوردن مقاومت ظاهری است و در DC بوجود آوردن باتری موقت است.

بخش سوم: آشنایی با خازن
اهم چک خازن

1- قبل از آزمایش خازن با اهم متر ابتدا خازن را کاملا تخلیه کنید. ممکن است قبلا خازن شارژ بوده باشد و اگر مقدار ولتاژ زیاد باشد اهم متر خراب می شود.

2- خازن های داخل مدار را نمی توان با اهم متر چک کرد و می باید حداقل یک پایه خازن را از مدار خارج نمود و پس از تخلیه با اهم متر آزمایش شود.

3- به هنگام آزمایش خازن الکترولیتی رعایت پلاریته ضروری است ؛ به این معنی که اهم متر را باید طوری به خازن متصل نمود که مثبت و منفی باتری داخلی به طرز صحیح به خازن متصل شود.

معایب خازن را می توان به دو دسته تقسیم نمود:

1-اتصال کوتاه
اتصال کوتاه کامل
اتصال کوتاه ناقص (نشتی شدن)

2- قطع شدن
قطع کامل
قطع ناقص (کم ظرفیت شدن)

اتصال کوتاه کامل خازن
در این حالت به علت از بین رفتن عایق بین دو جوشن و برقراری تماس الکتریکی ، خازن تبدیل به یک هادی می گردد. این عیب به کمک اهم متر به سادگی قابل تشخیص است.

اتصال کوتاه ناقص
همه خازن ها بخصوص خازن های الکترولیتی دارای مقداری نشت ذاتی می باشند. اماعیب نشتی شدن به علت تغییر در ساختمان مولکولی خازن هم اتفاق می افتد که در این حالت وقتی اهم متر را به خازن متصل می کنیم. عقربه اهم متر پس از منحرف شدن در برگشت به منته الیه سمت چپ (عدد بی نهایت) برگشته و اهمی را نشان می دهد.

قطع کامل
به علت قطع شدن داخلی یکی از پایه ها ، جوشن خازن دارای ظرفیت حدود صفر بوده که این مورد عیب را می توان به کمک اهم متر تشخیص داد. به این ترتیب که وقتی اهم متر را به خازن متصل می کنیم ، عقربه اهم متر هیچگونه حرکتی نمی کند. برای خازن های کمتر از 100نانو فاراد بهتر است از خازن متر استفاده کنیم.

قطع ناقص یا کم ظرفیت شدن
این عیب بیشتر در مورد خازن های الکترولیتی پیش می آید که در آن به علت خشک شدن الکترولیت خازن کم ظرفیت می شود. این مورد عیب را بهتر است بوسیله خازن متر تحلیل کنیم.

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان -
0 Characters
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

دوره های آموزشی ما

ecu fannikar.com

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر دی وی آر و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته و دوربین مداربسته در انستیتو انفورماتیک فنی کار