logo1398

با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

تفاوت پردازنده های اینتل و AMD

این روزها به تدریج به آخر زمان پردازنده ها نزدیک می شویم. تعجب نکنید این موضوع حقیقت دارد و توفان فناوری، افق آینده پردازنده ها را کاملا تغییر خواهد داد. البته این تغییر به زمان نیاز دارد و فعلا اوضاع قطعات سخت افزاری و پردازنده ها مانند گذشته است.

شما می توانید پردازنده ای را انتخاب و مادربوردی متناسب با آن را پیدا کنید و آنها را همراه قطعات سخت افزاری مورد نیاز همچون کارت گرافیک، حافظه رم، پاور و دیسک سخت دیگر در کیسی اسمبل کنید. تنها نکته ای که در مورد پردازنده باید مدنظر قرار دهید، این است که شما فقط از بین تراشه های این دو شرکت تولیدکننده شما می توانید پردازنده قدرتمندی را برای ارتقا از طریق دستکاری تنظیمات برگزینید یا این که تراشه کم حرارت و کم مصرف را برای انجام کارهای معمولی روزمره یا رایانه سینمای خانوادگی و پخش محتوای رسانه ای انتخاب کنید.

البته اوضاع به این منوال نخواهد ماند و تا ۱۸ ماه آینده دستخوش تغییرات زیادی خواهد شد. شرکت ای.ام.دی می خواهد با ادغام پردازنده و واحد شتاب یافته گرافیکی (APU) در قالب یک سیستم روی تراشه نسل پردازنده های کلاسیک را از میان بردارد و انتقام شکست های متوالی خود را از اینتل بگیرد. از سوی دیگر فناوری های فرا قابل حمل یا Ultra mobile و فراز و فرود های دیگری که در زمینه فناوری نوین به وجود آمده، بلای جان این واحد های مرکزی پردازشی شده است. پس از این دیگر نمی توانید پردازنده ها را جدا بخرید و همه آنها از پیش روی مادربورد ها لحیم کاری می شوند و ما حق انتخاب پردازنده ها را نخواهیم داشت. پس تا فرصت باقی است، از این دوران طلایی که در آن قرار داریم و از مزایای انعطاف پذیری و قابلیت انطباق فوق العاده ای که پردازنده های امروزی دارند، بهره ببرید.

اگر بازیخور یا طراح انیمیشن و مهندس طراح هستید، گزینه های فوق العاده ای از هر دو شرکت اینتل و ای.ام.دی برای انتخاب شما در بازار موجود است. ما در این مطلب سعی کرده ایم پردازنده هایی را به شما معرفی و با هم مقایسه کنیم که تا پنج سال آینده یعنی فرا رسیدن زمان تحول کامل و تغییرشکل کامل پردازنده ها بتوانند به بهترین وجه به شما خدمت کرده و تمام نیازهای رایانه ای شما را برآورده کنند.

پردازنده های ای.ام.دی

۱ ـ AMD A۱۰ ۵۷۰۰ ۳.۴ ۴.۰ GHz ۴M Cache

این تراشه یکی از سریع ترین پردازنده های ای.ام.دی است که فناوری آن براساس معماری ۳۲ نانومتری به نام ترینیتی است. چهار هسته پردازشی مستقل فعال (غیرمجازی) دارد که با فرکانس عملیاتی ۴ / ۳ گیگاهرتز کار می کنند. این پردازنده به لطف نگارش سوم فناوری توربو کور براساس نیاز پردازشی می تواند تا ۰ / ۴ گیگاهرتز به صورت خودکار افزایش سرعت داشته باشد. ویژگی های دیگر این مدل پردازنده حافظه نهان سطح چهار مگابایتی و هسته پردازشگر گرافیکی رادئون

HD ۷۶۶۰D است که فعلا قدرتمندترین هسته گرافیکی تعبیه شده در پردازنده جهان است و از حافظه رم دو کاناله DDR۳ با فرکانس ۱۸۶۶ پشتیبانی می کند. این پردازنده از سوکت متمایز با سوکت های دیگر ای.ام.دی که به FM۲ معروف است، بهره می برد.

قیمت: ۴۰۹ هزار تومان / سوکت: FM۲

۲ ـ AMD FX ۴۳۰۰ ۳.۸ GHz

این پردازنده با سرعت سیکل ساعت ۸ / ۳ گیگاهرتز جزو پردازنده های قدرتمند و حرفه ای شرکت ای.ام.دی است و در طراحی آن سعی شده از سرعت پردازشی بالاتر و قابلیت های افزون بر پردازنده های نسل پیشین ای.ام.دی استفاده شود؛ بنابراین افزودن آن به پیکربندی سخت افزاری سیستم، تاثیر بسزایی در افزایش توانایی آن خواهد داشت. پراهمیت ترین عامل در کارایی سیستم رایانه، سرعت آن است. در طراحی این پردازنده دقت فراوانی شده تا بتوانید با آسایش و اطمینان برنامه های نرم افزاری خود را اجرا کنید. این پردازنده دو هسته ای است و حافظه نهان کمتر و آهسته تر از پردازنده یاد شده بالا دارد.

قیمت: ۳۶۵ هزار تومان / سوکت: AM۳

۳ ـ AMD FX ۶۳۰۰ ۳.۵ GHz – X۶

در میان پردازنده های جدید ای.ام.دی، سرعت پردازنده های سری FX بالاتر رفته و بهینه سازی فوق العاده ای روی آنها انجام شده است. همین عامل سرعت است که می تواند توانایی های سیستم شما را افزایش دهد. این پردازنده با کد رمز ویشرا شناخته می شود و جزو سریع ترین پردازنده های ای.ام.دی است که برای سوکت +AM۳ طراحی شده است. اولین عدد پس از حرف اف ایکس در پردازنده های ای.ام.دی نشان دهنده تعداد هسته های پردازشی آنها است، بنابراین این پردازنده از شش هسته پردازشی برخوردار است. فرکانس پایه آن ۵ / ۳ گیگاهرتز بوده و مجموعا از ۱۴ مگابایت حافظه نهان سطح ۲ بعلاوه سطح ۳ ( شش مگابایت سطح ۲ و هشت مگابایت سطح ۳) بهره برده است. فناوری توربوی هوشمند قادر است سرعت سیکل ساعت این پردازنده را به صورت خودکار تا ۱ / ۴ گیگاهرتز افزایش دهد. از دیگر مشخصات این تراشه می توان قفل باز شده فرکانسی (قابلیت بالای اورکلاک شدن) و کنترلر حافظه از نوع دو کاناله با باس (گذرگاه) تا حد ۱۸۶۶ مگاهرتز اشاره کرد. توان مصرفی این پردازنده معادل ۹۵ وات است.

قیمت: ۴۰۸ هزار تومان/ سوکت: AM۳

۴ ـ AMD Zambezi(Vishera) FX ۸۳۵۰

این پردازنده اف ایکس با معماری انقلابی پایل درایور (Piledriver) از انواع هشت هسته ای بوده که نوع توسعه یافته پردازنده بولدوزر ای.ام.دی با ارتقای کارایی ۱۵درصد بیشتر با مصرف انرژی پایین تر است. این پردازنده جزو قوی ترین پردازنده های این شرکت محسوب می شود که طراحی آن بر اساس معماری ۳۲ نانومتری و سوکت AMD+ است. بهره بردن از هشت هسته پردازشی با فرکانس ۰/۴ گیگاهرتز در کنار مجموعا ۱۶ مگابایت حافظه نهان سطح ۲ بعلاوه سطح ۳ باعث شده این پردازنده گزینه ایده آلی برای کار با نرم افزارهای سنگین و بازی های مدرن رایانه ای باشد. این تراشه می تواند با استفاده از فناوری توربو هوشمند به صورت خودکار تا ۲ / ۴ گیگاهرتز در چهار هسته فعال خود افزایش سرعت داشته باشد. از دیگر مشخصات این پردازنده می توان به قفل باز فرکانسی و کنترلر حافظه دو کاناله DDR۳ سازگار با حافظه رم ۱۸۶۶ مگاهرتزی و توان مصرفی ۱۲۵ واتی اشاره کرد.

قیمت: ۶۳۰ هزار تومان / سوکت: AM۳

پردازنده های اینتل

۱ Intel Core i۳ ۴۱۳۰

پردازنده های هزول اینتل ازتوانایی خوبی در اجرای بازی های رایانه ای برخوردارند، گرچه، این روزها بسختی می توانیم پردازنده جالبی را در میان پنتیوم های دو هسته ای این نسل پیدا کنیم، در مقابل نتایج بنچ مارک های به دست آمده از پردازنده های Core i۳ هزول، بیانگر آن است که اینتل با بهره گیری از فناوری ابر چندنخی (Hyper Threading) یا همان امکان ایجاد هسته های پردازشی مجازی موفق شده تاثیر بسزایی در بهبود عملکرد این پردازنده ها بگذارد. با این که ضریب سیکل ساعت پایه در این پردازنده قفل است و با بیشتر کردن سرعت کلاک پایه یا BCLK اورکلاک کردن پردازنده بیش از ۴ تا ۷ درصد امکان پذیر نیست، اما کماکان Core i۳ ۴۱۳۰ انتخاب مناسبی برای بازیخورهایی است که تصمیم دارند در آینده پردازنده خود را به پردازند ه ای سریع تر از خانواده LGA ۱۱۵۰ ارتقا دهند.

قیمت: ۴۱۲ هزار تومان / سوکت: LGA ۱۱۵۰

۲ ـ Intel Core i۵ ۴۵۷۰

پردازنده های Core i۵ اینتل به عملکرد فوق العاده در بازی های رایانه ای سنگین و قیمت مناسب معروف هستند. زمانی که Core i۵ ۳۳۵۰P در بازار ناپدید شد، به علت قیمت و عملکرد مناسبِ Core i۵ ۴۵۷۰، به اجبار این پردازنده در فهرست انتخاب ما قرار گرفت. با این که ضریب کلاک پایه این پردازنده قفل است و نمی توان آن را اورکلاک کرد، ولی برای به دست آوردن نرخ فریم بالا در بازی ها به اورکلاک پردازنده نیاز نیست و این پردازنده براحتی از پس این نوع پردازش ها بر می آید. در واقع تاثیر اورکلاک کردن پردازنده در بیشتر بازی ها ناچیز است، پس بهتر است به فکر کارت گرافیک بهتر باشید.

قیمت: ۰۰۰/۷۴۵ تومان / سوکت: LGA ۱۱۵۰

۳ ـ Intel Core i۵ ۴۶۷۰k

پردازنده Core i۵ ۴۶۷۰K فقط ۲۰۰ مگاهرتز سریع تر از Core i۵ ۴۵۷۰ است. با این حال ضریب سرعت سیکل ساعت پایه در سری تراشه های K قفل نیست؛ بنابراین اگر اهل اورکلاک کردن هستید با خیال راحت می توانید با افزایش فرکانس، عملکرد این پردازنده را به طور چشمگیری ارتقا دهید. (البته در نظر داشته باشید افزایش فرکانس، افزایش دمای پردازنده را در پی خواهد داشت؛ بنابراین سیستم خنک کننده پردازنده نیز یکی از نکاتی است که باید مورد توجه قرار دهید). در واقع تنها دلیل پرداخت مبلغی بیشتر، امکان افزایش فرکانس با تغییر ضریب کلاک پایه است. پس اگر برنامه ای برای اورکلاک کردن ندارید، این پردازنده برتری چندانی نسبت به Core i۵ ۴۵۷۰ ندارد.

قیمت: ۸۴۷ هزار / سوکت: LGA ۱۱۵۰

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

دوره های آموزشی ما

آشنایی بیشتر با بازار کار

ecu fannikar.com

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر دی وی آر و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته و دوربین مداربسته در انستیتو انفورماتیک فنی کار