logo1398

با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

اطلاعاتی مفید درباره سی دی ها

این روزها در رایت CD ها كلمات نامناسبی به كار میروند مثل:(این CD را با سرعت پایینی رایت كن) یا (اگر با سرعت 25X رایت كنی دستگاه من آن را نمیخواند) آنقدر این جملات تكرار شدهاند كه به صورت یك امر فنی حتی در بین متخصصان رواج پیدا كرده است. اگر كمی به طرز كار یك رایتر خوب مثل Plextor یا مدلهای قدیمی Yamaha و یا Teac نگاه كنید متوجه خواهید شد كه اصلا بحث اینكه با چه سرعتی رایت كنیم پیش نمیآید. چرا؟ وقتیكه شما سرعت رایت یك سیستم را مشخص میكنید در اصل سرعت انتقال اطلاعات به CD را تعیین كردهاید مثلا 0063 kb /s سرعت انتقال واقعی اطلاعات با یك رایتر خوب با سرعت 42x است. در این هنگام فشار زیادی به لنز CD رایتر شما وارد نمیشود. لازم است كه در مورد نوع انتقال اطلاعات كمی بیشتر صحبت شود. باید بدانید كه یك كامپیوتر فقط 0 و 1 را میشناسد و تمام اطلاعاتی كه شما دارید به این صورت بر روی HDD CD ، FDD و DVD شما ذخیره شده و به وسیله سیستم عامل شما به شكل قابل فهم برای انسان تبدیل میشود.
در CD رایترهایی كه كیفیت پایینی دارند در صورت رایت با سرعت بالا، لنز دستگاه فرصت كمتری برای سوزاندن سطح CD و یا همان انتقال صفر و یك ها دارد همین موضوع باعث پایین آمدن كیفیت CD میشود و بعضی از سیستمهایی كه لنز ضعیفی دارند قادر به خواندن آن CD نیستند. در این هنگام تمام تقصیرها بر گردن بالا بودن سرعت رایت CD میافتد كه در اصل اینگونه نیست.
واقعیت این است كه كیفیت CD رایتر پایین است و قادر نیست تا در سرعت مورد نظر شما اطلاعات را با كیفیت مناسب روی CD بسوزاند و به قول ما رایت كند. اما در رایترهای خوب كه از آنها نام بردیم این مشكل وجود ندارد و لنز آنها به قدری قوی است كه در هر سرعتی با بهترین كیفیت كار خود را انجام میدهند.
در حال حاضر ركورد بهترین كیفیت و بالاترین سرعت در دست رایترهای Teac كه در سال 2002 تولید شدهاند است كه با سرعت 42x قادرند یك CD ، 700 مگابایتی را در مدت 3 دقیقه با بهترین كیفیت رایت كنند. لازم به ذكر است كه سرعت بالاتر از 42x اصلا تاثیری در مدت زمان رایت CD ندارد یعنی در اصلCD های خام موجود در بازار این قابلیت را ندارند حتی با اینكه روی تمام آنها عدد 25x نوشته شده است.
كدام CD خام؟
توجه كنید با آنكه گفتیم سرعت نوشته شده بر روی CD اعتبار چندانی ندارد، پیشنهاد میشود CD هایی را انتخاب كنید كه سرعت بالاتری دارند. نكته دیگر اینكه در هنگام خرید به مقاومت CD در برابر خم شدن توجه كنید. یك CD خوب نباید به راحتی در برابر فشار خم شود. جالب است بدانید چند سال پیش نوعی CD با مارك five star به بازار آمد كه قیمت مناسبی هم داشت اما بعد از رایت دیگر نمیتوانستید از آن CD استفاده كنید و باید آن را دور میریختید. این CD قابلیت خم شدن تا 180 درجه را نیز داشت. موضوع دیگر قطر و وزن CD دست است. یك CD ، 5/1 میلیمتر باید باشد و وزن آن هم هر چه سنگینتر بود بهتر است. یعنی در عین باریك بودن سنگین هم باشد كه این بدان معناست كه CD فشردگی و مقاومت خوبی دارد. نكته كوچك دیگری كه باید به آن توجه كرد لبه CD است لبههای یك CD كاملا صاف است.
هم در قسمت پلاستیكی و هم در قسمت دور لایه آلومینیوم سطح زیر قسمت آلومینیوم تقریبا مهمترین ملاك برای انتخاب یك CD خوب است. خوب است بدانید وقتی خودتان را از داخل یك CD نگاه میكنید در اصل در حال نگاه كردن به سطح زیرین قسمت آلومینیوم روی CD یعنی همان محل ذخیره اطلاعات هستید. این سطح هر چه تیرهتر باشد برای ذخیره اطلاعات بهتر است البته به رنگ استفاده شده در آلومینیوم هم بستگی دارد. مثلا درCD های Kodak هم رنگ طلایی و هم رنگ نقرهای استفاده شده است ولیCD های طلایی ازاین مارك دارای كیفیت مناسبی هستند.
ملاك دیگری كه میتوانید آن را هم در نظر بگیرید نوع سطح روی CD یعنی قسمتی كه مارك و مشخصات بر روی آن هك شده است. این همان سطح آلومینیوم حامل اطلاعات است. این سطح هر چه زبری بیشتری داشته باشد و از سطوح صاف در آن استفاده نشده باشد دارای كیفیت مناسبتری است.
بهترین CD خام!
حتما فكر میكنید كه بهترین CD خام در بازار ایران یا Kodak است یا sony یا یكی از این چند مارك مختلف، نه اصلا این طور نیست. بهترین CDهای موجود در بازار CD هایی هستند كه ما اصطلاحا آنها را نقرهای مینامیم این CDها هیچكدام مارك مشخصی ندارند و توسط شركت خاصی هم تولید نمیشوند . جالبتر این كه در بازار هم به صورت خام وجود ندارند، چرا كه هیچ رایتری قادر به رایت روی این CD ها نیست در اصل سطح این CDها در برابر نور لنز CD رایتر مانند یك آینه عمل كرده و نور را به خود لنز برمیگرداند و شما نمیتوانید كار خود را انجام دهید.
طرز كار CD های نقره ای
پس از تولید قسمت پلاستیكی CD و فشرده كردن آنها به مقدار كافی نوبت به چسباندن قسمت آلومینیومی روی CD میرسد. جالب است بدانید در هر 5 متر مربع CD چه نقرهای و چهCD های موجود در بازار میزان سطح آلومینیوم استفاده شده فقط به اندازه یك مگس است. یعنی حجمی معادل یك مگس معمولی پس از فشرده یا پرس شدن بر روی CD مساحتی معادل 5 متر مربع را اشغال میكند، در این قسمت CD ها آماده رایت با دستگاه مخصوص خود هستند.ابتدا از مطلبی كه قرار است بر روی CD ها رایت شود یك نسخه بر روی CD های معمولی رایت شده و به دستگاه داده میشود و مثلا آن مطالب 500 مگابایت حجم دارند.
موضوع قابل توجه در اینجا این است كه مطالب در كامپیوتر به صورت صفر و یك شناسایی میشوند كه در CD های معمولی قسمت یك سوزانده شده و قسمت صفر سوزانده نمیشود اما در این CD ها از هیچ لنزی برای رایت استفاده نمیشود این دستگاه پس از تقسیم مساوی تمامی صفر و یكها در تمام سطح CD (یعنی بزرگتر كردن فیزیكی حجم آنها را با میكروسكوپهای الكترونیكی قابل دیدن هستند.) اطلاعات را به صورت یك مهر كه اندازه آن به اندازه یك CD است در آورده آن را در اختیار شما قرار میدهد. در اینجا به جای سوزاندن از سطح ناصاف و سطح صاف به جای صفر و یك استفاده میشوند كه سطوح ناصاف معنی یك و سطوح صاف معنی صفر میدهند.در مرحله بعدی فقط تعدادCD هایی كه شما تصمیم دارید تكثیر كنید مهم است، در اینجا سطحی كه دستگاه در اختیار شما قرار داده است با نیروی كنترل شدهای به رویCD های خام كوبیده میشود.حالا CD شما رایت شده است و یك برچسب یا همان طرح مناسب برای آن میتوانید تهیه كنید و آن را با بهترین كیفیت ممكن بفروشید.
بهترین CD خام قابل رایت
بد نیست با هم تعدادی ازCD های خام بیشمار موجود در بازار را نام ببریم و سابقه كوچكی از آن را بررسی كنیم.
:KODAK این CD از قدیمیترین و بهترینCD هایی است كه در بازار در دسترس كاربران قرار دارد. این CD در دو نوع طلایی و نقرهای وجود دارد.
:SONY یكی دیگر از قدیمیترینCD های موجود در بازار است كه نسبت به قیمت خود كیفیت مناسبی نیز دارد.
:MAXEL این مارك هم از قدیمیترینهای بازار كامپیوتر است.
:DATALIFE نامی آشنا برای تمام كاربران. این مارك را همه كسانی كه با كامپیوتر سروكار دارند میشناسند. نكته جالب در مورد این CDها آن است كه این مارك هم CD خوب و با كیفیت و هم CD بد و بدون كیفیت تولید كرده است.
:PRINCO این مارك با قیمت و كیفیت مناسب در حال تسخیر قسمتی از بازار كامپیوتر است.
CD های :NO NAME اینCD ها تولید كننده مشخصی ندارد و شركتهای زیادی مثل LG و SONY اقدام به ساخت آنها كردهاند. جالب است بدانید با این كه اسم اینCD ها در بازار صورت خوشی ندارند اگر خوب نگهداری شوند برای كاربر كیفیت بسیار خوبی خواهند داشتCD .های زیادی در بازار وجود دارد كه كیفیتشان در یك حد است و قیمتهای پایینی دارند.
تولیدCD های خام در ایران
تقریبا یك سال پیش خبری مبنی بر ساخت بزرگترین كارخانه تولیدCD و DVD خام در خاورمیانه منتشر شد. این كارخانه پس از تكمیل ساخت قادر خواهد بود تا 10 برابر مصرف CD و DVD داخل كشور را تامین كرده و حتی محصولات خود را به كشورهای مصرف كننده دیگر نیز صادر كند.از طرف دیگر این كار باعث جلوگیری از خروج 150میلیون دلار ارز شده و نیم میلیون دلار نیز ارز نصیب كشور خواهد كرد.
ولی این فقط یك نمونه است. شاید باورتان نشود ولی باید گفت حدود 60درصد ازCD های دیگر موجود در بازار نیز تولید داخل كشور هستند كه در مناطق آزاد تجاری مثل كیش و جزایر دیگر پخش شدهاند.
این تولید كنندگان مارك مشخصی را بر رویCD های خود هك نمیكنند و اكثر آنها را به صورت NONAME و بدون مارك عرضه میكنند.عرضه اینCD ها به بازار به وسیله خریداران عمده صورت میگیرد.اكثرا این واسطهها هستند كه مارك CD را مشخص میكنند. با سفارش هر ماركی شركتهای تولید كننده آن را با طرح دلخواه خریدار روی CD چاپ كرده و آن را تحویل میدهند.
CD و گارانتی
تا چند سال پیش، بیشترCD ها با گارانتی سوخت به مشتری ارایه میشد و كاربران مطمئن بودند در صورت سوخت، CD آنها تعویض خواهد شد.
ولی این روزها دیگرCD ها با گارانتی عرضه نمیشوند چون قیمتآنها به حداقل خود رسیده است ولی بعضی فروشندگان بعضیCD های با كیفیت خوب خود را هنوز گارانتی میكنند كه البته تعداد آنها زیاد نیست.

 

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

دوره های آموزشی ما

آشنایی بیشتر با بازار کار

ecu fannikar.com

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر دی وی آر و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته و دوربین مداربسته در انستیتو انفورماتیک فنی کار