logo1398

با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

نحوه نصب راه‌انداز کارت‌های گرافیکی

راه‌اندازهای موجود به همراه محیط‌های Xfree۸۶ و Xorg به طور پیش‌گزیده از کارت‌های گرافیکی مبتنی بر تراشه‌های nVidia پشتیبانی می‌کنند. تنها اشکالی که وجود دارد، عدم پشتیبانی از حالت شتابدهنده سه بعدی این کارت‌ها است. بنابراین در صورتی که به این قابلیت نیازی ندارید (مثلا اگر اهل بازی‌های کامپیوتری نیستید!) می‌توانید از این قابلیت به راحتی چشم پوشی نمایید.
● تهیه کردن راه‌انداز کارت گرافیک اولین چیزی که برای شروع لازم دارید راه‌انداز کارت گرافیک است که به راحتی از وب سایت nVidia قابل دریافت است: http://www.nvidia.com/content/drivers/drivers.asp در صفحه ای که در مرورگر وب شما باز می شود مراحل سه گانه دریافت راه‌انداز دیده می‌شود. شما باید با توجه به نوع سیستم عامل و پردازنده سیستم خود، راه‌انداز مناسب را انتخاب کنید. ۱) در مرحله اول باید نوع راه‌انداز مشخص شود که بایدGraphics Driver را انتخاب کنید. ۲) در مرحله دوم نوع کارت گرافیک را انتخاب می کنید (چون من از یک کارت گرافیک GeForce استفاده می کنم۲ Geforce & TNT را انتخاب می‌کنم). ۳) در مرحله سوم براساس نوع سیستم عامل و پردازنده، یکی از گزینه ها را انتخاب می کنیم(چون من از cpu intel p.III استفاده می‌کنم، گزینه LinuxIA۳۲ را انتخاب می کنم) و در پایان روی Go کلیک کنید. ▪ نام فایلی که دانلود کردید چیزی شبیه به این می باشد : nVidia-Linux-x۸۶-۱.۰-۶۶۲۹-pkg۱.run که دارای پسوند run. می باشد x۸۶ مربوط به نوع پردازنده و اعدادی که در ادامه آن آمده مربوط به نسخه فایل راه‌انداز است .
● آماده کردن سیستم برای نصب اگر بخواهید فایلی را که دانلود کرده‌اید را در محیط گرافیکی اجرا کنید متوجه خواهید شد که بعد از کلیک کردن روی آن هیچ اتفاقی نمی‌افتد. چون برای اجرای آن باید از محیط گرافیکی خارج شوید که خروج از محیط گرافیکی دو روش دارد: ▪ روش اول: ۱) logout کنید. ۲) در صفحه login کلیدهای Alt+Ctrl را پایین نگه داشته و کلید F۱ را بزنید تا از صفحه login خارج شده و به یک terminal وارد شوید. ۳) با یک کاربر وارد سیستم شوید(login کنید). ۴) دستور su را اجرا کرده و کلمه عبور کاربر ریشه را وارد کنید. (و یا از ابتدا با کاربر ریشه وارد سیستم شوید.) ۵) دستور init ۳ را وارد کنید تا سیستم از حالت گرافیکی خارج شود و یا با توجه به توزیع خود دستورات etc/init.d/gdm stop/ یا etc/init.d/kdm stop/ را وارد نمایید. ▪ روش دوم: ۱) سیستم را restart کنید. ۲) در صفحه بوت گراب باید linux ۳ به اولین خط فرمان بوت که مربوط به kernel می‌باشد، اضافه شود. در بسیاری از توزیع‌ها می‌توانید با فشار دادن کلید E به قسمت مربوط وارد شوید و روی خط مربوط به kernel رفته و مجددا با زدن کلیدE دستور Linux ۳ را اضافه کرده (قبل از linux حتما یک فاصله بگذارید) و کلید Enter را زده و کلید B را بزنید تا سیستم در حالت متنی بوت شود. در توزیعی مانند Suse فقط کافیست دستور linux ۳ را در قسمت پایین صفحه بوت گراب تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید.
● نصب راه‌انداز کارت گرافیکی برای نصب راه‌انداز کارت گرافیک با دستور cd وارد پوشه‌ای که فایل مورد نظر قرار دارد وارد شوید به عنوان مثال : cd /home/siavash سپس با استفاده از دستور sh برنامه نصب را اجرا کنید : sh ./nVidia-Linux-x۸۶-۱.۰-۶۶۲۹-pkg۱.run (حروف کوچک و بزرگ را همان طور که هستند بنویسید) البته احتیاجی به نوشتن کامل نام فایل نیست به عنوان مثال : sh ./nVidia* یا ./sh nV بعد از اجرا شدن برنامه نصب مراحل آنرا دنبال کنید Accept را انتخاب کنید تا راه‌انداز نصب شود. ▪ نکته :اضافه کردن متغیرهای زیر برای نصب راه‌انداز الزامی نیست. فایلی که آنرا اجرا کردید دارای امکانات زیادی است که می توانید با اضافه کردن متغیرهایی به انتهای دستور نصب از آنها استفاده کنید : مثال: ـ sh ./nVidia* --info ـ info--: اطلاعاتی در مورد فایل داده و خارج می شود. ـ check--: صحت فایل را بررسی کرده و خارج می شود. ـ extract-only--: محتویات فایل را استخراج کرده ولی راه‌انداز را نصب نمی کند. (دستورnvidia-installer را اجرا نمی کند) ـ help--:متغیرهای عادی را نشان داده و خارج می شود. ـ advanced-options--:متغیرهای عادی و پیشرفته را نشان داده و خارج می شود. متغیرهای پیشرفته بعد از نصب راه‌انداز فعال می شوند و برخلاف متغیرهای عادی باید بعد از دستور nvidia-installer اضافه شوند. ▪ مثال: ـ nvidia-installer --uninstall ـ uninstall--: راه‌انداز را از سیستم حذف می کند. ـ latest--:برنامه به سایت FTP شرکت nVidia متصل شده و گزارشی از آخرین نسخه راه‌انداز به همراه link آن به کاربر می دهد. ـ update--:برنامه آخرین ویرایش راه‌انداز را از سایت FTP شرکت nVidia دریافت کرده و آنرا نصب می کند.
● فعال کردن راه‌انداز کارت گرافیکی بعد از اینکه راه‌انداز نصب شد باید فعال شود. بدین معنی که نصب راه‌انداز فقط فایل‌هایی را در قسمت های مختلف سیستم کپی می کند و باید سیستم طوری تنظیم شود که از این فایل‌ها استفاده کند. انجام این کار در توزیع های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در Suse با ورود به Sax و انتخاب نوع و مدل کارت گرافیک راه‌انداز فعال می شود (اگر در موقع نصب Suse نوع و مدل کارت گرافیک را درست انتخاب کرده باشید احتیاجی نیست دوباره این کار را انجام دهید) ولی در برخی توزیع ها مانند Fedora باید با یک ویرایشگر متنی مانند Vi فایلی را که در شاخه زیر قرار دارد ویرایش کنید : /etc/X۱۱/ نام فایل مورد نظر نیز در توزیع ها تفاوت دارد در برخی xorg.conf و در برخی XF۸۶Config یا XF۸۶Config-۴ می‌باشد . برای فعال کردن راه‌انداز بعد از نصب آن در حالت متنی که قبلا توضیح دادم بدون آنکه نیاز به راه اندازی مجدد سیستم داشته باشید مراحل زیر را انجام دهید: الف) Suse ۱) دستور init ۵ را اجرا کرده تا سیستم به حالت گرافیکی باز گردد و صفحه login ظاهر شود. ۲) با نام کاربری خود login کرده و Sax۲ را اجرا کنید (Alt+F۲ را زده و تایپ کنید Sax۲ و بر روی Run کلیک کنید). ۳) در پنجره Sax۲ روی Graphics card کلیک کنید و در صفحه تنظیم کارت گرافیک واردProperties شوید. ۴) در پنجره ای که باز می شود در سمت چپ nVidia و در سمت راست مدل کارت گرافیک را انتخاب کنید و روی OK کلیک کنید. ۵) سیستم گرافیکی را مجددا راه اندازی کنید (ALT+Ctrl+Back Space). اگر تمام مراحل را درست انجام داده باشید هر بار هنگام راه‌اندازی سیستم گرافیکی X لوگوی nVidia نمایش داده خواهد شد. در صورتی که بخواهید می‌توانید در پنجره Properties وارد قسمت Expert و در قسمت card options تنظیمات دلخواه خود را اعمال کنید. توضیحات کامل در مورد هر یک از گزینه‌ها در قسمت APPENDIX D فایل زیر موجود است:
/usr/share/doc/nVidia_GLX-۱.۰/README
ب) سایر توزیع ها
۱) در حالی که هنوز در سیستم متنی هستید دستورات زیر را اجرا کنید: cd /etc/X۱۱ ls بعد از اجرای دستور ls باید ببینید در لیست فایل هایی که سیستم برای شما نمایش می‌دهد، کدام یک از این فایل ها وجود دارند: xorg.conf یا XF۸۶Config یا XF۸۶Config-۴. ۲
۲) یکی از دستورات زیر را با توجه به مرحله قبل اجرا کنید : vi XF۸۶Config یا vi XF۸۶Config-۴ یا vi xorg.conf تا فایل مورد نظر در ویرایشگر vi باز شود.
۳) خط زیر را پیدا کنید: Section “Module” زیر خط مزبور دستوراتی به این شکل وجود دارند Load "glx Load "dbe" Load "extmod" Load "freetype" Load "v۴l" Load "type۱" Load "speedo" Load "dri" نخست بررسی کنید تا خط زیر حتما وجود داشته باشد و اگر نبود بصورت دستی آنرا اضافه کنید: Load "glx" سپس دستورات زیر را در صورت وجود پاک کنید: Load "dri" Load "GLcore" ۴) خط زیر را پیدا کنید: Section “Device” زیر خط مزبور دستور زیر را پیدا کنید: Driver "nv" یا Driver "vesa" nv یا vesa را با nvidia جایگزین کنید تا دستور فوق به این شکل درآید: Driver "nvidia" در پایان تغییرات را ذخیره کرده و با دستور init ۵ (توزیعی مانند ردهت یا فدورا) یا etc/init.d/gdm start/ یا etc/init.d/kdm start/ (توزیعی مانند دبیان و توزیع‌های مبتنی بر آن) سیستم گرافیکی را اجرا کنید. اگر تمام مراحل را درست انجام داده باشید هر بار هنگام راه‌اندازی سیستم گرافیکی X لوگوی nVidia نمایش داده خواهد شد. در صورتی که بخواهید می‌توانید تنظیمات بیشتر را در قسمت Section “Device” اعمال کنید. توضیحات بیشتر در قسمت APPENDIX D فایل زیر موجود است : /usr/share/doc/nVidia_GLX-۱.۰/README
● ابزار nvidia-settings nvidia-settings ابزاری است قدرتمند برای ایجاد تغییرات در تنظیمات کارت گرافیک. برای استفاده از آن باید دستور nvidia-settings را اجرا کنید تا پنجره آن ظاهر شود.در سمت چپ قسمت مورد نظر کارت گرافیکی خود را انتخاب و در سمت راست تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کنید و در پایان روی Quit کلیک کنید.تا از برنامه خارج شوید. برنامه تنظیمات شما را در فایلی ذخیره می کند.ولی این تنظیمات تا هنگامی که سیستم گرافیکی در حال اجرا می باشد فعال هستند و در صورت خروج از محیط گرافیکی و ورود مجدد به آن این تنظیمات اعمال نخواهند شد. البته تنظیمات شما هنوز سر جای خود باقی است اما سیستم گرافیکی از آن استفاده نمی‌کند. البته با اجرای مجدد دستور nvidia-settings برنامه اجرا شده وتنظیمات شما را اعمال خواهد کرد. با استفاده از سیستم init در لینوکس این مشکل قابل حل است. سیستم init در هنگام لود شدن محیط گرافیکی فایلی به نام xinitrc. را جستجو می کند و در صورتی که آن را نیافت به سراغ فایل زیر می رود: /etc/X۱۱/xinit/xinitrc برای اینکه سیستم هر بار تنظیمات شما را به صورت خودکار اعمال کند باید مراحل زیر را دنبال کنید:
۱) با استفاده از Find Files به دنبال فایل xinitrc. بگردید و در صورتی که سیستم آن را نیافت به دایرکتوری خانگی خود وارد شده و فایل مورد نظر را خودتان بسازید.
) دستورات زیر را در فایل وارد کنید: nvidia-settings --load-config-only & . /etc/X۱۱/xinit/xinitrc خط اول در دستور فوق باعث می‌شود تا سیستم تنظیمات شما را که قبلا در nvidia-settings ذخیره شده بود، در هنگام اجرای محیط گرافیکی اعمال کند و خط دوم باعث می‌شود تا سیستم ادامه فرآیند اجرای محیط گرافیکی را از طریق فایل xinitrc دنبال کند.

 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

دوره های آموزشی ما

آشنایی بیشتر با بازار کار

ecu fannikar.com

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر دی وی آر و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته و دوربین مداربسته در انستیتو انفورماتیک فنی کار