logo1398

با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

بررسی فرمان خودرو

زماني كه فرمان اتومبيل را مجسم مي‌كنيم داير‌ه‌اي در ذهن مجسم مي‌شود كه راننده به وسيله آن جهت حركت خودرو را كنترل مي‌كند. در واقع همين فرمان دادن به خودرو است كه Steering wheel را در زبان ما به فرمان بدل كرده است. حالا اگر كمي به روز باشيم كليدهاي كنترلي صدا و پخش صوت خودرو را هم روي فرمان به ياد مي‌آوريم. اما در فرمول‌یک وقتي از فرمان صحبت مي‌كنيم، در واقع منظور ما وسيله‌اي است كه ده‌ها كار مختلف توسط آن انجام مي‌شود كه شايد پيش پا افتاده‌ترين آنها همان هدايت خودرو به چپ و راست باشد.
فرمان خودروهاي فرمول‌یک دايره شكل نيست بلكه بالا و پايين آن صاف است. عملكرد آنها به گونه‌اي است كه قفل تا قفل فرمان تقريباً 90 درجه است. به اين ترتيب راننده براي چرخاندن چرخ‌ها به منتهي‌اليه هر يك از طرفين نيازي ندارد فرمان را چند دور بچرخاند. بلكه تنها با يك چهارم دور به هر سو چرخ‌ها به طور كامل گردش مي‌كنند. به همين دليل نيازي به گرد بودن كامل فرمان نيست. عملكرد فرمان به گونه‌اي است كه راننده نياز نداشته باشد تا براي استفاده از كليه دايره گردش دست خود را از فرمان رها كرده و روي آن جا‌به‌جا كند.
در فرمول‌یک فرمان مركز كنترل و به نوعي پل فرماندهي خودرو است. بخش زيادي از اطلاعات از طريق فرمان خودرو به راننده منتقل مي‌شود و در مقابل راننده نيز از طريق فرمان با خودرو ارتباط برقرار كرده و خواسته‌هاي خود را در طول مسير به آن منتقل مي‌كند. در خودروهاي فرمول‌یک روي فرمان انبوهي از كليد‌ها ديده مي‌شوند. كليد‌هايي كه در واقع همان وسيله ارتباطي ميان راننده و خودرو هستند.
استفاده از فرمان براي نصب اين كليد‌ها محصول جهش تكنولوژيك در فرمول‌یک از اوايل دهه 90 است. به بيان دقيق‌تر از سال 1992 بود كه با شكل و شمايل فرمان‌هايي شبيه به فرمان‌هايي كه امروزه مورد استفاده قرار مي‌گيرند رو‌به‌رو شديم. ايده استفاده‌هاي جانبي از فرمان از اواخر دهه 1970 شكل گرفت اما در آن زمان هم هنوز پردازشگر رايانه‌ به خودرو فرمول‌یک راه پيدا نكرده بود و هم اينكه اين خودروها پيچيدگي امروزي را نداشتند.
فرمان خودروهاي فرمول‌یک به طور كامل از فيبركربن ساخته مي‌شود. بخش‌هاي اتصالاتي داخلي آن از تركيب آلياژ آلومينيوم و منيزيم توليد مي‌شوند. هر دو اين مواد بسيار سبك بوده و در عين حال از استحكام بالايي برخوردارند. با استفاده از اين موارد سبك، وزن نهايي يك فرمان فرمول‌یک به 1.3 كيلوگرم مي‌رسد.
داخل اين فرمان يك پردازنده مركزي وجود دارد كه نقش ترمينال را براي تقسيم كار ميان كليد‌هاي مختلف فرمان بازي مي‌كند. همچنين هر بخش داراي يك ريز‌تراشه اختصاصي است. در كل اگر يك فرمان فرمول‌یک را به قطعات تشكيل‌دهنده تشريح كنيد در نهايت 120 قطعه خواهيد داشت. به دليل وجود اين تكنولوژي پيشرفته، فرمان خودرو فرمول‌یک گرانترين فرماني است كه مي‌توان در تمام جهان پيدا كرد. اين فرمان 40 هزار دلار قيمت دارد. به اين معني كه اگر يك فرمان خودرو معمولي را تماماً از طلا هم بسازيد باز هم قيمتش از فرمان فرمول‌یک كمتر خواهد بود.
تعداد كليدهاي روي فرمان خودرو فرمول‌یک در تيم‌هاي مختلف تفاوت دارد. اما روي هر فرمان دست كم 22 كليد وجود دارد. البته پدال‌هاي دنده كه پشت فرمان قرار گرفته‌اند را نيز بايد به آنها اضافه كرد. برخي تيم‌ها همچون مك‌لارن 30 كليد روي فرمان خودرو خود نصب كرده‌اند. عملكرد برخي از كليد‌ها كاملاً محرمانه است و بر‌اساس استراتژي رانندگي و عملكرد خودرو برنامه‌ريزي و تعريف مي‌شود. اما برخي ديگر به طور مشترك در همه خودروها و تيم‌ها وجود دارند و به همين دليل ديگر محرمانه به حساب نمي‌آيند.
علت اینکه برای قرار دادن كليد‌هاي كنترلي از فرمان استفاده شده است  دوعامل مكان و زمان باز است. فضاي اندك كاكبيت در خودرو فرمول‌یک عملاً امكان نصب كليد‌ها را روي بدنه داخلي كاكبيت فراهم نمي‌آورد. فضا آنقدر اندك است كه براي سوار و پياده شدن راننده بايد خودرو به طور كامل متوقف شده و فرمان خارج شود تا راننده نيز بتواند به كاكبيت رفت و آمد كند. عامل ديگر زمان است. سرعت انجام كارها در فرمول‌یک آنقدر زياد است كه راننده فرمول‌یک آنقدر زمان ندارد تا براي فشردن يا چرخاندن يك كليد دست خود را دراز كند. او بايد بدون آنكه فرمان را رها كند بتواند كليدي را فعال كند و در اين حالت تنها جاي باقيمانده همان رو فرمان خودرو است.
تقريباً در همه فرمان‌هاي فرمول‌یک در قسمت بالا يك رديف چراغ LED قرار گرفته است. اين چراغ‌ها نمايشگر دور موتور خودرو هستند. برحسب آرايش فني هر تيم روشن بودن هر چراغ نشانگر تعداد مشخصي از دور موتور است كه خودرو در آن لحظه در آن قرار دارد. معمولاً به ازاي افزايش هر 1200 دور در دقيقه يك چراغ روشن مي‌شود. در زير اين چراغ‌ها يك نمايشگر ديجيتال تك رقمي قرار دارد كه در هر لحظه دنده خودرو را به راننده نشان مي‌دهد. در دو سمت چپ و راست خودرو پدال‌هاي تغيير دنده قرار گرفته‌اند كه آشناترين كليد‌هاي فرمان هستند.
يكي از كليدهاي مهم در فرمان كليد PL است. اين كليد درگوشه بالا سمت راست قرار گرفته است. اين كليد به معني محدوديت پيت‌استاپ است. رانندگان براي ورود به منطقه پيت‌استاپ بايد سرعتي كمتر از 60 كيلومتر در ساعت داشته باشند والا با جريمه 11 ثانيه‌اي رو‌به‌رو مي‌شوند. اين كليد به مجرد فشرده شدن سرعت خودرو را به زير 60 كيلومتر در ساعت مي‌آورد. قرينه اين كليد كليد ديگر قرار دارد كه Neutral ناميده مي‌شود. اين كليد تمامي تنظيمات را لغو كرده و خودرو را به حالت پيش‌فرض هنگام حركت بازمي‌گرداند.
كليدي كه معمولاً با رنگ زرد مشخص مي‌شود كليد ديفرانسيل است. در خودروهاي فرمول‌یک ضريب ديفرانسيل متغير است. راننده با استفاده از اين كليد ضريب ديفرانسيل را جا‌به‌جا مي‌كند تا حركت بهتري داشته باشد. قرينه اين كليد هم كليد كاهنده ضريب ديفرانسل قرار دارد. دو كليد دقيقاً زير انگشتان شصت راننده قرار مي‌گيرند. كليد سمت راست انجين پوش براي به حداكثررساني ناگهاني توان موتور است و كليد سمت چپ، انجين بريك نام دارد كه در زماني كه بايد خودرو به سرعت متوقف شود استفاده مي‌شود. در زمان استفاده از ترمز موتور راننده فرمول‌یک شتاب گرانشي برابر با پنج G را تحمل مي‌كند. اين دو كليد در شتاب‌گيري و توقف راننده نقش بسيار مهمي دارند و براي همين در بهترين جاي دسترسي قرار گرفته‌اند. يك كليد تنظيمي با اين دو كليد در تعامل كامل است. اين كليد Engine push setting switch نام دارد. ميزان تغييري كه بايد با دو كليد قبلي انجام شود با اين كليد كه چرخشي است مشخص مي‌شود.
يكي از كليد‌هاي مهم كليد Wing angle info switch است. راننده با استفاده از اين كليد زاويه باله عقب خودرو را تنظيم مي‌كند. اين زاويه ارتباط مستقيمي با ميزان نيروي جانب پايين توليد شده روي باله عقب دارد.
كليد Clutch lever يكي از نقاط اوج تكنولوژي در خودروهاي فرمول‌یک است. اين كليد به راننده امكان مي‌دهد كه در طول مسابقه شفت كلاچ خود را ريگلاژ كند. در صورتي كه احساس كند كلاچ به هر دليلي در مدت زمان مورد‌نظر عمل نمیکند مي‌تواند با استفاده از اين كليد عملكرد آن را بهبود بخشد. تصور اين كار در دنده‌هايي كه در 50 صدم ثانيه تعويض مي‌شوند براي رانندگان عادي بسيار دور از ذهن است.
دو كليد كه معمولاً با رنگ خاكستري هستند دكمه‌هاي كاهنده و افزاينده گشتاور خروجي را تشكيل مي‌دهند. به اين كليد‌ها Traction control مثبت و منفي گفته مي‌شود. به دليل اهميت و كاربرد زياد آنها در طول مسابقه اين دو كليد نيز به انگشت شصت راننده بسيار نزديك هستند. در زير گريپ يا همان قسمتي كه راننده فرمان را از آن قسمت مي‌گيرد كليد راديو قرار دارد. اين همان كليد بي‌سيم راننده است. با فشردن اين كليد راننده مي‌تواند با اتاق فرمان تيم در پيت استاپ صحبت كند. تيم‌هایی همچون ردبول‌، فراري و ب‌ام‌و روي فرمان خود كليدي به نام Burn out دارند. اين كليد خودرو را در وضعيتي قرار مي‌دهد كه ما به آن لاستيك‌سوزي هم مي‌گوييم. زماني كه راننده قصد اجراي حركات نمايشي را دارد از اين كليد استفاده مي‌كند. كليدي که روي اكثر فرمان‌هاي فرمول‌یک قرار دارد كه به آن Lambda گفته مي‌شود. اين كلمه در واقع نام حرف يازدهم از الفباي يوناني است. كليد Lambda يكي از كليد‌هايي است كه محرمانه برنامه‌ريزي مي‌شود. فيلم‌هاي به جا مانده از فرمول‌یک نشان مي‌دهد كه رانندگان در هنگام مسابقه در پيست باراني از كليد لمبدا استفاده مي‌كنند.
كليد K كليدي است كه سيستم KERS را فعال و غيرفعال مي‌كند. اين سيستم كه مدت کمی است استفاده می شود نيروي اينرسي حاصل از ترمز را جمع كرده و به صورت انرژي جنبشي در هنگام شتابگيري به چرخ‌هاي عقب منتقل مي‌كند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

دوره های آموزشی ما

آشنایی بیشتر با بازار کار

ecu fannikar.com

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر دی وی آر و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته و دوربین مداربسته در انستیتو انفورماتیک فنی کار