logo1398

با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

معرفی میکرو کنترلر 8051

تفاوت بين يك ميكروپروسسور و يك ميكروكنترلر چيست؟ منظور از یک میکروپروسسور(CPU)، میکروپروسسورهایی از خانواده x86 اینتل مثل 8086، 80286، 80386، 68020، 68030، 68040 و یا خانوادههایی از این قبیل است. این میکروپروسسورها فاقد RAM، ROM و پورتهای I/O در درون خود تراشه هستند ، اين در حاليست كه یک میکروکنترلر دارای یک CPU به همراه مقدار ثابتی از RAM، ROM و پورتهای I/O و تایمر در درون خود می باشد البته با استفاده از حافظه جانبی و تراشه های دیگر میتوان مقدار RAM، ROM و تعداد پورتهای I/O را در یک میکروکنترلر افزایش داد. اما شايد بتوان مهمترين تفاوت اين دو را در كاربرد و دستورات آنها دانست. دستورات در ميكروپروسسورها براي حجم بالاي پردازش با قدرت آدرس دهي زياد است و به صورت 4، 8، 16 و يا 32 بيتي هستند در صورتي كه دستورات در ميكروكنترلرها براي كاربردهاي ورودي- خروجي و كنترلي مناسب مي باشند و به صورت بيتي هم وجود دارند. در واقع ميكروكنترلرها با هدف كنترل و توليد سيستمهاي تك منظوره ساخته شده اند ، هر چند سرعت پايين آنها در برخي موارد ما را دوباره به سوي ميكروپروسسورها و يا تكنولوژيهاي جديدتر نظير DSP و يا FPGA سوق مي دهد.
تاريخچه : در سال 1981 شرکت اينتل میکروکنترلری به نام 8051 را معرفی کرد. این میکروکنترلر دارای 128بایت RAM، 4k بایت ROM، دو تایمر، یک پورت سریال و چهار پورت موازی ( هر یک 8 بیت ) بود که همه آنها در یک تراشه تعبیه شده بودند. پس از آنكه اينتل اجازه توليد اين تراشه را به ساير سازندگان داد تراشه مذكور بسيار مورد توجه قرار گرفت كه باعث توليد انواع مختلفي از اين تراشه گرديد. آنچه اهميت دارد اين است كه گرچه انواع مختلف 8051 با سرعت و مقدار ROM متفاوت در تراشه موجودند ولي همه آنها با 8051 اصلي از نظر دستورات سازگارند. میکروکنترلرهای 8051 با توجه به نوع حافظه و کارخانه سازنده آن هر یک شماره قطعه متفاوتی دارند. 8051 با حافظه های متفاوتی چون UV-EPROM ، حافظه سریع ، NV-RAM و غیره در دسترس می باشد. نوعUV-EPROM آن تراشه 8751 است. همچنین میکروکنترلر AT89C51 نوع سریع 8051 ساخت کارخانه Atmel و نوع NV-RAM از 8051 بوسیله Dallas به نام DS5000 در بازار موجود می باشد.
ساختمان داخلي AT89C51 :
شكل زير ساختمان داخلي ميكروكنترلر را بصورت بلوكي نمايش مي دهد. در بخشهاي بعدي اين آموزش به بررسي اين بلوك ها و نحوه استفاده از آنها خواهيم پرداخت.
پايه هاي AT89C51 :
ميكروكنترلر 8051 يك آي سي 40 پايه است كه در شكل نماي ظاهري آن نشان داده شده است. همانگونه كه مشاهده مي كنيد تعداد پايه هاي اين آي سي از تعداد ورودي و خروجي هاي نشان داده شد در ساختمان داخلي ميكروكنترلر كمتر مي باشد. اين مساله نشان دهنده چند منظوره بودن برخي از پايه هاي اين آي سي است كه در بخش بررسي پورتها به آن اشاره مي كنيم.
علاوه بر پايه هاي تغذيه و پورتهاي ميكروكنترلر عملكرد ساير پايه ها عبارتست از:
* پايه هاي 18 و 19 اين آي سي پايه‌هاي اسيلاتور آن است كه كلاك پردازشگر را تامين مي كنند. اين پايه‌ها مي توانند به يك كريستال متصل شوند و يا مستقيما به يك مدار توليد پالس خارجي وصل شوند.
* پايه 9 ميكروكنترلر پايه ري ست آن مي باشد. براي ري ست شدن ميكروكنترلر اين پايه بايد براي 2 ماشين سيكل فعال ( ست شود) بماند و دوباره غير فعال شود.
* پايه 29 يك پايه خروجي بوده و به منظور فعال سازي حافظه خارجي ( در زمان استفاده از حافظه خارجي ) بكار مي رود.
* پايه 30 نيز يك پايه خروجي مي باشد كه به منظور دي مالتي پلكس كردن باسهاي آدرس و داده در زمان استفاده از حافظه خارجي استفاده مي شود. كاربرد ديگر اين پايه در زمان برنامه ريزي ميكروكنترلر مي باشد. فركانس سيگنال آن نيز 6/1 فركانس اسيلاتور تراشه است.
* پايه 31 يك پايه ورودي مي باشد كه علاوه بر كاربرد جهت پروگرام كردن ميكروكنترلر نشان دهنده نوع حافظه مورد استفاده (داخلي يا خارجي) در ميكروكنترلر مي باشد. در صورت اتصال به تغذيه، ميكروكنترلر از ROM داخلي ميكروكنترلر استفاده مي‌كند.
نحوه باياس كردن AT89C51 :
شكل زير حداقل سخت افزار به منظور راه اندازي و يا باياس كردن يك ميكروكنترلر 8051 را نشان مي دهد. همانگونه كه مي بينيد اين مدار شامل يك كريستال يا نوسان ساز، يك مدار ري‌ست ( شامل دكمه ري‌ست و ري‌ست اتوماتيك با روشن شدن ميكروكنترلر) و تغذيه آي سي مي باشد. در واقع به كمك مدار ري‌ست در صورت برقرار شدن تغذيه آي سي كليه رجيسترها (ثبات ها) با مقادير پيش فرض مقدار دهي خواهند شد.در اين قسمت به بررسي ساختار حافظه در 8051 خواهيم پرداخت. در واقع حافظه را مي توان بخش اصلي 8051 بعنوان يك آي‌سي برنامه پذير دانست كه بازوي اصلي برنامه نويسان بخصوص در زمان استفاده از زبان اسمبلي، بشمار مي رود. 8051 داراي يك فضاي مجزا جهت حافظه برنامه و يك فضا جهت حافظه داده مي باشد. همچنين با توجه به شمارنده برنامه اي كه براي 8051 در نظر گرفته شده است، حداكثر 64 كيلوبايت حافظه برنامه بصورت خارجي و 64 كيلوبايت حافظه خارجي جهت ذخيره داده مي‌تواند به ميكروكنترلر متصل شود. با توجه به اهميت ساختار حافظه RAM در 8051 بصورت مختصر به آن اشاره مي كنيم:
ساختار حافظه RAM در 8051:
حافظه RAM در 8051 را مي توان شامل بخشهاي زير دانست:
1. خانه هاي حافظه عمومي
2. حافظه بيتي با بيت آدرس پذير
3. بانك هاي ثبات
4. ثبات هاي با كاربرد خاص (SFR)
مجموعه اين ثبات ها در شكل نشان داده شده است:
* خانه هاي حافظه عمومي:
80 بايت از خانه هاي حافظه كه از آدرس 30H تا 7FH قرار گرفته اند بعنوان خانه هاي عمومي حافظه بكار مي روند. البته از 32 بيت پايين حافظه نيز مي توان بعنوان RAM استفاده نمود ولي با توجه به كاربرد ديگر اين خانه ها بهتر است كمتر به اين منظور استفاده شوند.
* حافظه RAM با بيت آدرس پذير:
210 بيت آدرس پذير در 8051 وجود دارد كه 128 بيت آن از آدرس 20H تا 2FH و بقيه در ثبات هاي با كاربرد خاص قرار گرفته‌اند.
* بانك هاي ثبات:
به منظور ايجاد كارايي بيشتر و امكان انجام سوئيچ سريع در زمان برنامه نويسي، 4 بانك ثبات كه هر كدام شامل 8 ثبات به نامهاي R0 تا R7 مي باشند در فضاي اول حافظه در نظر گرفته شده اند. در هر لحظه يكي از بانكها مي تواند فعال باشد و بطور پيش فرض پس از ري‌ست ميكرو بانك صفر فعال خواهد شد. انتخاب بانكها به كمك ثبات وضعيت صورت مي گيرد كه در بخش ثبات هاي با كاربرد خاص اشاره خواهيم كرد. همچنين بطور پيش فرض از حافظه بانك 1 بعنوان فضاي پشته در 8051 استفاده مي شود.
* ثبات هاي با كاربرد خاص:
اين ثبات ها 21 عدد مي باشند كه در محدوده آدرس 80H تا FFH قرار گرفته اند و توسط كارخانه سازنده به منظور انجام كار خاصي تعبيه شده اند. اين ثبات ها عبارتند از:
الف) ثبات هاي پورت : 4 ثبات براي درگاه هاي ورودي خروجي 8051
ب) ثبات هاي تايمر: شامل ثباتهاي ثبت مقادير شمارنده تايمرها، ثبات تنظيم مد تايمرها (TMOD) و ثبات كنترل تايمرها(TCON)
ج) ثبات هاي پورت سري: شامل دو ثبات محتويات پورت سريال(داده ارسالي و يا دريافت شده:SBUF) و ثبات كنترل پورت(SCON)
د) ثبات هاي وقفه: مشتمل بر دو ثبات فعال سازي وقفه ها (IE) و اولويت دهي وقفه ها(IP)
ه) ثبات هاي اشاره گر: شامل ثبات اشاره گر پشته (SP) كه يك ثبات 8 بيتي بوده و به فضاي پشته كه بطور پيش فرض به بانك 1 8051 است اشاره مي‌كند يعني پس از ري‌ست ميكرو مقدار آن با 07H بار مي شود و ثبات اشاره گر داده (DPTR) كه يك ثبات 16 بيتي بوده و جهت دسترسي به حافظه كد و داده خارجي بكار مي‌رود.
و)ثبات كنترل توان: يك ثبات 8 بيتي مي باشد كه براي كنترل مصرف توان 8051 بكار مي رود.
ز)ثبات هاي عمومي: علاوه بر ثبات هاي ذكر شده 3 ثبات ديگر وجود دارند كه عموماٌ بعنوان ابزار برنامه نويسان از كاربرد وسيعي برخوردارند. 2 ثبات، ثبات هاي انباره يا اكومولاتور(A) و اكومولاتور كمكي(B) هستند و سومين ثبات، ثبات وضعيت(PSW) مي‌باشد كه بيت هاي آن در شكل زير نشان داده شده است.
عملكرد بيتهاي PSW:
1. بيت پرچم توازن بگونه‌اي تغيير مي كند كه همواره تعداد بيت هاي 1 موجود در A به همراه بيت پرچم توازن عددي زوج باشد.
2. بيت پرچم سرريز زماني كه نتيجه محاسبات خارج از محدوده 127+ و 128- باشد يك مي شود.
3. بيت پرچم نقلي زماني كه در بيت هشتم (D7) نقلي ايجاد شود و يا در زمان عمليات تفريق قرض گرفته شود يك خواهد شد.
4. پرچم نقلي كمكي نيز براي محاسبات با اعداد BCD بكار مي رود و در صورت بروز نقلي از بيت چهارم به پنجم يك مي شود.
5. بيتهاي RS0 و RS1 نيز به منظور انتخاب بانك فعال بكار مي روند.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

دوره های آموزشی ما

آشنایی بیشتر با بازار کار

ecu fannikar.com

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر دی وی آر و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته و دوربین مداربسته در انستیتو انفورماتیک فنی کار