logo1398

با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

فناوری هيبريد هیدرولیک

دنياي‌خودروـ سجاد ولدي: یک شرکت خودروسازی اسکاتلندی به تازگی زنجیره انتقال قدرتی هیدرولیکی طراحی کرده و مدعی است این زنجیره انتقال قدرت بازده مصرفی خودروها را تا 30درصد افزایش می‌دهد. زنجیره انتقال قدرت هيبريد هيدروليك هوشمند آرتمیس‌(Artemis) به جای انتقال قدرت با قطعات مکانیکی، قدرت را به کمک سیال لزجی همچون روغن، از موتور خودرو مي گيرد و به چرخ‌ها می‌‌رساند. مجموعه‌‌های کاهنده و جعبه‌دنده هم با شیرهای مغناطیسی جایگزین می‌شوند.

این زنجیره انتقال قدرت که HEDDAT (زنجیره انتقال قدرت خودرویی جا‌به‌جایی دیجیتال با بازده مصرفی بالا) نام گرفته، مدعی است که بازده مصرفی خودرویی همچون BMW 530i را تا دو برابر می‌تواند افزایش دهد. فناوری هيبريد هيدروليك به جای تبدیل انرژی مکانیکی اتلافی به انرژی الکتریکی و ذخیره آن در پیل‌‌های سوختی، انرژی مکانیکی اتلافی خودرو را به صورت انرژی فشاری در یک سیال با لزج بالا همچون روغن ذخیره می‌کند.
شرکت BMW در نخستین آزمایش‌‌های زنجیره انتقال قدرت هیدرولیکی روی محصولاتش اعلام کرد به کمک فناوری هيبريد هيدروليك، مصرف خودروها با کاهش قابل‌توجهی روبه‌رو شده است. به نقل از BMW مصرف خودروهای سواری لوکس و بزرگ مجهز به فناوری هيبريد هيدروليك به ترتیب در مسیرهای شهری و مسیرهای شهری – بیابانی اروپا و مسیرهای شهری- بیابانی ایالات متحده برابر با 75/5 لیتر، 6 لیتر و 62/5 لیتر در هر صد کیلومتر بوده است. این نتایج رویایی گویای این حقیقت هستند که فناوری هيبريد هيدروليك مصرف سوخت را به شدت کم مي كند و تولید دی‌اکسیدکربن و گازهای سمی را 30 تا 50‌درصد کاهش می‌دهد.
از آنجایی که فناوری هيبريد هيدروليك، انرژی‌‌های اتلافی را با سرعت بسیار بالاتری نسبت به فناوری هيبريد الكتريك جمع‌آوری و ذخیره می‌کند، انرژی اتلافی بیشتری را در واحد زمان می‌تواند بازیافت کند و به این ترتیب، اتلاف انرژی‌‌های مکانیکی در خودرو به کمترین حدممکن می‌رسد. همچنین جمع‌آوری انرژی‌‌های اتلافی و ذخیره آنها در خودروهای مجهز به فناوری هيبريد هيدروليك در تمامی سرعت‌‌ها و قدرت‌‌ها صورت می‌پذیرد. حال آنکه در خودروهای هيبريد الكتريك جمع‌آوری و ذخیره انرژی‌‌های اتلافی تنها در بازه‌‌های محدودی از سرعت و قدرت ممکن است.
فناوری هيبريد هيدروليك نیاز به مجموعه پیچیده ژنراتور، باتری و الکتروموتور که اساس کار فناوری هيبريد الكتريك است، ندارد و در یک سوم فضای مورد نیاز تجهیزات فناوری هيبريد الكتريك، قابل نصب می‌باشد. همچنین هزینه تجهیز خودروها به این فناوری بسیار کمتر از هزینه مورد نیاز تجهیز خودروها به فناوری هيبريد الكتريك است.
فناوری هيبريد هيدروليك بر‌خلاف تصور بسیاری از سازندگان خودرو، پدیده جدیدی نیست و استفاده از این فناوری روی خودروهای کند و فوق سنگین زراعی همچون کمباین و خودروهای معدنی و حفاری به سال‌‌ها پیش باز می‌گردد اما تا پیش از شرکت خودروسازی آرتمیس اسکاتلند، کسی این فناوری را روی خودروهای معمولی سبک و سنگین آزمایش نکرده و متوجه توانایی‌‌های بی‌نظیر آن در سرعت‌‌های بالا نشده بود.
زنجیره انتقال قدرت هیدرولیکی
شرکت خودروسازی آرتمیس برای نخستین بار در سال 2005 زنجیره انتقال قدرتی معرفی کرد که به کمک یک سیال لزج، قدرت را از موتورمي گرفت و به چرخ‌‌ها انتقال می‌داد. این زنجیره انتقال قدرت هیچ محدودیتی در نسبت کاهش سرعت نداشت و از جدیدترین نوآوری‌‌های صنعت خودرو در بخش کاهنده‌‌های پیوسته محسوب می‌شد. شرکت آرتمیس به دلیل همین توانایی انتقال قدرت پیوسته، زنجیره انتقال قدرت هیدرولیکی خود را زنجیره انتقال قدرت بی‌نهایت دنده (IVT) نام نهاد.
کارکرد IVT به طور خلاصه به شرح ذیل می‌باشد:
چنانچه در شکل نشان داده شده است یک پمپ جا به جایی دیجیتال هیدرولیکی، کار مکانیکی را از موتور خودرو مي گيرد و باعث جریان پر فشار روغن می‌شود. این روغن پر فشار به کمک لوله‌‌های فشاری به موتور جا‌به‌جایی دیجیتال هیدرولیکی که در جلو (نیرو محرک جلو)، عقب (نیرو محرکه عقب) یا هر دو محور خودرو می‌توان آنها را قرار داد، منتقل و به طور مجدد به کار مکانیکی تبدیل می‌شود. در واقع، موتور هیدرولیکی نوعی توربین است که انرژی جنبشی و فشاری را از سیال (روغن)مي گيرد و به کار مکانیکی تبدیل می‌کند.
زنجیره انتقال قدرت IVT جعبه‌دنده کاهنده ندارد و این امکان را فراهم می‌کند که موتور در هر دوری که کار کند، کار مکانیکی بدون هیچ اتلافی منتقل شود و در محور محرک خودرو مورد استفاده قرار گیرد. به عبارتی بازده زنجیره انتقال قدرت در تمامی سرعت‌‌ها ایده‌ال خواهد بود و اتلافات ناشی از کاهش دور در جعبه‌دنده به کلی حذف می‌شود. همچنین از آنجایی که تغییر سرعت گردش محور محرک به طور مستقیم با تغییر سرعت گردش موتور تنظیم می‌شود، کاهش و افزایش سرعت خودرو بسیار سریع صورت می‌پذیرد و کمترین اتلاف ممکن در حرکت‌‌های شتابدار به وجود می‌آید. توجه کنید که IVT به تنهایی یک زنجیره انتقال قدرت هيبريد نیست، چراکه در آن کار مکانیکی اتلافی بازیافت نمی‌شود. زنجیره انتقال قدرت هیدرولیکی گروه صنعتی دانا، تا 11درصد بازده مصرفی یک خودرو را کاهش می‌دهد.
فناوری هيبريد هيدروليك
گروه صنعتی دانا که زیر مجموعه سازنده IVT در آرتمیس بود، پس از چندی متوجه توانایی بالای سیال‌‌های لزج در ذخیره نیروی مکانیکی به صورت انرژی فشاری شد. پس آنها در‌صدد ساخت زنجیره انتقال قدرت هيبريدی برآمدند که می‌توانست کار مکانیکی اتلافی در زنجیره انتقال قدرت و ترمزها را جمع‌آوری و به انرژِی فشاری تبدیل کند. راهکار گروه صنعتی دانا برای تحقق این هدف به طور خلاصه به این صورت بود که ترمزهای بازیافت کننده می‌توانند به زنجیره انتقال قدرت IVT افزوده شوند و به کمک یک انباشت کننده (یک سیلندر حاوی یک گاز و یک سیال) می‌توانند کار مکانیکی اتلافی را جمع‌آوری و به صورت انرژی فشاری ذخیره کنند؛ درست همانند مخزن‌‌های ذخیره فشار پمپ‌‌های آب خانگی. در پمپ‌‌های آب خانگی، برای جلوگیری از روشن و خاموش شدن‌‌های مکرر پمپ، یک مخزن که حاوی قدری هوا است را در مدار آب‌رسانی ساختمان، قرار می‌دهند. هوای این مخزن قابلیت فشردگی دارد و با افزایش فشار سیال به کمک پمپ، آب وارد مخزن و موجب کاهش حجم و افزایش فشار هوای درون مخزن می‌شود. به این ترتیب، هنگامی که پمپ خاموش می‌شود، هوای فشرده مخزن موجب بقای فشار در مدار آبرسانی می شود و تا مدت کوتاهی قادر است بدون نیاز به روشن شدن مجدد پمپ، فشار مورد نیاز برای رساندن آب به طبقات بالا را فراهم کند. و این همان اساس کار فناوری هيبريد هيدروليك شرکت آرتمیس می‌باشد.
انرژی جنبشی خودرو هنگام ترمز کردن، هدر می‌رود. به کمک یک مکانیزم بازیافت کننده، انرژی ترمزی (پیکان‌‌های آبی) جمع‌آوری شده و در انباشت‌کننده (Accumulator) به صورت انرژی فشاری ذخیره می‌شود. در واقع سیال با فشار بالا به درون انباشت‌کننده جریان می‌یابد و هوای درون انباشت‌کننده را فشرده می‌کند. هنگامی که فرایند ترمزگیری به پایان می‌رسد و خودرو به طور مجدد می‌خواهد شتاب بگیرد، هوای فشرده درون انباشت‌کننده، سیال را با فشار به موتور هیدرولیکی خودرو (توربین) هدایت می‌کند و این جریان (پیکان‌‌های قرمز) موجب افزایش تولید کار در موتور هیدرولیکی می‌شود. به عبارتی دیگر، بدون نیاز به تولید انرژی بیشتر در موتور خودرو، نیروی محرکه بیشتری در اختیار محور محرک خودرو قرار می‌گیرد. فناوری هيبريد هيدروليك در گام‌‌های نخستین، موفق شد بازده مصرفی را تا 17‌درصد افزایش دهد.
گروه صنعتی دانا خیلی زود موفق به تکمیل پروژه خود شد و فناوری هيبريد هيدروليك را با تجهیز خودرو به مخازن بزرگ و ایجاد قابلیت تولید نیروی مکانیکی بدون نیاز به موتور اصلی خودرو، این فناوری را به بلوغ رساند. تجهیز خودرو به مخازن بزرگ، این امکان را می‌دهد که برای تولید نیرو محرکه کم و طی مسافت‌‌های کوتاه، دیگر نیازی به موتور اصلی خودرو نباشد و به کمک همان انرژی فشاری ذخیره شده در انباشت‌کننده‌‌ها، بتوان این نیروی محرکه را تولید کرد. مهمترین کاربرد این فناوری، جاده‌‌ها و خیابان‌‌های شلوغ و حرکت کند خودروها پشت چراغ قرمزهااست. خاموشی کامل موتور اصلی و تولید نیروی محرکه کافی به کمک انرژی فشاری ذخیره شده در انباشت‌کننده‌‌ها، فناوری هيبريد هيدروليك را در مدت کوتاهی به رقیبی بزرگ برای فناوری هيبريد الكتريك مبدل ساخته است. اساس کار به این شرح است که انباشت کننده‌‌های به کار رفته در مرحله قبل را بزرگ و پر فشار در نظر می گیریم به گونه‌ای که فشار ذخیره شده در آنها توانایی چرخاندن چرخ موتور هیدرولیکی (توربین) را داشته باشد. نتایج آزمایش‌‌ها نشان می‌دهد که فناوری هيبريد هيدروليك توانایی بیشتری در روشن کردن موتور خودرو نسبت به فناوری هيبريد الكتريك دارد.
هنگامی که خودرو در حال ترمزگیری و توقف است، موتور اصلی به طور کامل می‌تواند خاموش شود. حال اگر خودرو بخواهد به طور مجدد شتاب گيرد و حرکت کند، انرژی فشاری ذخیره شده در انباشت‌کننده به سرعت انرژی مورد نیاز موتور هیدرولیکی را فراهم می‌آورد و خودرو می‌تواند با موتور خاموش، بدون مصرف سوخت و تولید آلاینده، مسافت قابل‌توجهی را طی کند. در حال حاضر، فناوری هيبريد هيدروليك موفق به افزایش بازده مصرفی تا مرز 30‌درصد شده است.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

دوره های آموزشی ما

آشنایی بیشتر با بازار کار

ecu fannikar.com

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر دی وی آر و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته و دوربین مداربسته در انستیتو انفورماتیک فنی کار