با اعطاء مدرک بین المللی انستیتو ایزایران | با اعطاء مدرک فنی و حرفه ایایزایران لپ تاپ

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

( ادامه بخش سوم )

سیستم عامل لینوکس در ابتدا در حالت متنی به وجود آمد، سپس دو رابط گرافیکی GNOME و KDE به وجود آمدند. امروزه نیز رابط‌های گرافیکی بیشتری ساخته شده است که روز به روز به روز ظاهری زیاتری به ورژن‌های لینوکس می‌بخشند و این خود یکی از اشکالاتی است که کاربران حرفه‌ای و قدیمی لینوکس به آن میگیرند آن‌ها میگویند لینوکس نباید مثل ویندوز آنقدر به زیبایی و راحتی کاربران فکر کند که از هدف اصلی خود که قدرت زیاد یک سیستم عامل است فاصله بگیرد.
وقتی شما وارد لینوکس می‌شوید، می‌توانید محیط گرافیکی که می‌خواهید بــــه آن وارد شوید را انتخاب کنید. یعنی در پنجره‌ای که برای ورود به سیستم، از شمـــا نام حساب کاربری و کلمه عبور را می‌خواهد، منوهایی در بالای آن وجود دارد کــــه شما می‌توانید با استفاده از آن، ورود به محیط‌های گرافیکی را تنظیم کنید.
لینوکس به عنوان یک سیستم عامل میزکار یا همان دسکتاپ، نیازمند واسط گرافیکی کاربرمی‌باشد. یادگیری و استفاده از لینوکس بسیار ساده و راحت است.
با وجود شباهت هایی که بین محیط گرافیکی دسکتاپ لینوکس با ویندوز و مکینتاش وجود دارد، یک تفاوت اساسی نیز در این میان مشهود است و آن حق انتخاب یا انتخاب هایی است که شما درباره قسمت‌های گرافیکی و چگونگی ترکیب آن‌ها با یکدیگر دارید.
GUI‌های لینوکس از ۳ قسمت تشکیل شده اند :
اولین بخش آن X Window System است، کار X تأمین ساختاری برای برنامه سازی گرافیکی می‌باشد.
دومین قسمت Window Manager است که بر روی X قرار می‌گیرد. این قسمت در واقع این امکان را به شما می‌دهد که بیش از یک کاربرد از GUI را اجرا کنید. بدون این بخش شما توانایی جابه جایی پنجره ها، تغییر اندازه آن‌ها و کارهای مشابه دیگر را نخواهید داشت.
سومین قسمت محیط میزکار یا Desktop Environment نامیده می‌شود. این قسمت نیز مانند Window Manager بر روی X قرار می‌گیرد و ویژگی هایی دارد که به لینوکس امکان مجتمع سازی کاربرد‌ها را می‌دهد.( همانند COM و OLE در دنیای مایکروسافت). علاوه بر این Desktop Environment توانایی‌های Window Manager را توسعه می‌دهد به طوریکه بتواند بیشتر امکانات و کاربردهای GUI را به کاربران لینوکس ارائه دهد.
محیط کاری GNOME
یکی از محیط های گرافیکی که در ردهت وجود دارد، GNOME است. این محیط در ردهت به عنوان پیش فرض انتخاب شده است. به محیط های گرافیکی GUI، X می گویند.GUI به معنی واسط گرافیکی کاربر است.
هنگامی که شما از Xwindows در GNOME استفاده می کنید، چندین آیتم می بینید از جمله :
محیط کاری (Desktop) : فضای اصلی کار شماست که بیشترین فضای صفحه را اشغال کرده است. کلیه پنجره‌ها روی این محیط قرار می‌گیرند. مدارک، پوشه ها، میانبرها و دیگر داده‌ها نیز روی این محیط قرار می‌گیرند.
پنل (Panel) : میله بلندی است که سر تا سر پایین محیط کاری را پر کرده است. تعدادی از میانبرها و اپلت‌ها (Applet) روی آن قرار دارد. Applet از کلمه mini application به معنی درخواستهای کوچک گرفته شده است.
دکمه منوی اصلی : معمولا اولین دکمه از سمت چپ روی پنل است که به شکل یک جای پا است (آرم GNOME). این منو شامل زیر منوها، اپلت‌ها و ابزارهای کاربردی است. بیشتر برنامه های لینوکس را نیز می توان از آنجا یافت. البته می توان چیزهایی نیز به آن افزود.
میانبرها (Launchers) : آیکونهایی هستند که روی محیط های کاری می آیند و شما با یک کلیک روی آن‌ها می توانید به برنامه یا محیط مربوطه دسترسی پیدا کنید. مثلا اگر روی آیکون Netscape کلیک کنید به این مرورگر وب دسترسی پیدا خواهید کرد.
پوشه Home : این پوشه دسترسی شما را به فهرستهای مخصوص کاربران که در home/youruser/ قرار دارد، امکان پذیر می کند.
پنل (Panel) : پنل، قابل تغییر و پیکربندی است. شما می توانید ابزارها و اپلت هایی را روی پنل بگذارید و از آن‌ها استفاده کنید. در ضمن، می‌توانید با کلیک کردن روی علامت‌های فلش مانند در دو طرف پنل، آنرا در سمت چپ یا راست پنهان کنید.
اضافه کردن اپلت‌ها : روی پنل کلیک راست کنید و Applet را انتخاب کنید. در پنجره جدید، اگر روی ابزار مورد نظر خود کلیک کنید، آن ابزار به پنل اضافه خواهد شد.
استفاده از راهنما (Help) : در روی پنل دکمه‌ای وجود دارد که یک علامت سوال (؟) روی آن دیده می‌شود. با کلیک روی آن می‌توانید به راهنمای GNOME دسترسی پیدا کنید. این راهنما یکی از مفیدترین ابزاری است که بسیار به شما کمک می‌کند.
محیط کاری چندگانه : اگر صفحه کاری شما کمی شلوغ شد به طوری که شما را گیج می‌کرد، یعنی مثلا اگر در هنگام کار مجبور شدید چندین پنجره را با هم باز کنید، می‌توانید کارتان را در چندین صفحه کاری تقسیم کنید. در روی پنل در سمت راست، یک مربع وجود دارد که به چهار قسمت تبدیل شده است. با کلیک روی هر کدام از این قسمت‌ها، به صفحه مربوطه می‌روید. در حقیقت، شما به طور پیش‌فرض، چهار صفحه کاری دارید که می‌توانید این تعداد را کم و زیاد کنید.
سوییچ کردن بین محیط‌های کاری : در لینوکس ابزاری به نام switchdesk وجود دارد که این امکان را برای شما ایجاد می‌کند که در هنگام کار در یکی از محیطهای گرافیکی، به یکی از محیط‌های دیگر بروید. مثلا شما در GNOME کار می‌کنید و می‌خواهید به KDE بروید. باید با استفاده از این ابزار، رابط گرافیکی را به KDE تغییر داده و از سیستم خارج شوید. حال اگر دوباره وارد سیستم شوید، خود را در رابط گرافیکی KDE خواهید یافت. برای اجرای این برنامه از منوی اصلی GNOME، گزینه Programs سپس گزینه System و سپس گزینه desktop switching tool را انتخاب کنید.
پایان کار در GNOME : در منوی اصلی GNOME دکمه ای به نام Log Out وجود دارد که شما با استفاده از این دکمه می توانید عمل shutdown یا reboot کردن را انجام دهید. همچنین می توانید از محیط گرافیکی که در آن هستید خارج شوید.
برخی از خصوصیات GNOME عبارتند از:
آزاد
GNOME یک نرم‌افزار آزاد است و بخشی از پروژه GNU محسوب می‌شود. و سطح نا محدودی از کنترل را از طریق دسکتاپ ها، نرم‌افزار‌ها و داده‌های کاربران به آن‌ها تخصیص می‌دهد.
قابل استفاده بودن در واقع به مفهوم ایجاد نرم‌افزاریست که برای همگان، چه کاربران و چه توسعه دهندگان نرم‌افزار، قابل استفاده باشد. این نکته همواره مورد توجه خاص جامعه GNOME می‌باشد.
دسترسی آسان بین المللیGNOME به زبانهای مختلف توسعه یافته، مستند سازی شده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. گروه GNOME در تلاش است این اطمینان را بدهد که تمامی بخش‌های نرم‌افزار را بتوان به کلیه زبان‌ها ترجمه کرد.مورد پسند برنامه نویسان (Developer-Friendly)توسعه دهندگان نرم‌افزار برای استفاده از GNOME تنها از یک زبان استفاده نمی‌کنند، شما می‌توانید از C، C++، Python، Perl، Java و یا حتی C# برای ایجاد کاربردهای سطح بالایی که با سایر برنامه‌های دسکتاپ یونیکس و لینوکس یکپارچه می‌شوند، استفاده کنید.
سازمان یافتگیGNOME تلاش می‌کند که یک انجمن سازمان یافته با ساختاری متشکل از صد‌ها عضو و تشکیلات منظم باشد. توزیع‌های GNOME توسط تیم مخصوص این کار و طبق برنامه هر ۶ ماه یکبار پخش می‌شود.پشتیبانیGNOME توسط شرکت‌های با نفوذ در لینوکس و یونیکس پشتیبانی می‌شود، برخی از این شرکت‌ها عبارتند از : HP، MandrakeSoft، Novell، RedHat و شرکت Sun.
چرا GNOME ؟
GNOME تقریبا یک انتخاب ایده آل برای هر هدفی است. در زمینه‌های مختلف و توسط افراد مختلف از جمله تجارت و بازرگانی، استفاده خانگی، توسعه دهندگان، افراد کم‌توان یا ناتوان، مدیران سیستم و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. GNOME ارائه دهنده محیطی برای انجام کارهای روزانه، مانند واژه پردازی و مرور اینترنت می‌باشد.
محیط کاری KDE
یکی دیگر از محیط های گرافیکی لینوکس که محیط کاری بسیار جذابی دارد، KDE است. به این محیط به اختصار K هم می‌گویند. برای آغاز کار با محیط KDE باید هنگام ورود به سیستم از بخش Session گزینه KDE را انتخاب کرده و کلمه عبور و نام کاربری خود را وارد نمایید. بسته به نوع لینوکسی که از آن استفاده می‌کنید، ممکن است محیط گرافیکی KDE پیش گزیده شده باشد. در اینجا با بخش‌های مختلف KDE آشنا می‌شویم.
آیکون‌های میزکار : بر روی میزکار آیکون‌هایی قرار دارند تا دسترسی شما را به بخش‌های مختلف سیستم راحت‌تر کنند. آیکون‌هایی که به طور پیش‌گزیده روی میزکار قرار دارند عبارتند از آیکون دایرکتوری خانگی، آیکون فلاپی دیسک و آیکون سطل زباله.
پنل: ابزارهایی را برای اجرای برنامه‌ها و مدیریت میزکار فراهم میسازد. میتوانید پنل را طبق نیاز خودتان پیکربندی کنید. برای این کار کافی است روی قسمتی خالی از آن کلیک راست کرده و گزینه Configure Panel را انتخاب نمایید. در پنجره‌ای که باز می‌شود، میتوانید تنظیمات پنل مانند اندازه، رنگ، محل قرار گیری، جلوه‌های نمایشی، منوها و…. را تعیین کنید.
منوی اصلی : این قسمت منوی اصلی KDE است. کافی است روی آیکون K کلیک کنید تا این منو باز شود البته با توجه به نوع لینوکسی که استفاده می‌کنید، ممکن است آیکون آن چیز دیگری باشد. مثلا در ردهت یک کلاه قرمز و در زوزه لوگوی زوزه بجای علامت K قرار گرفته‌اند. تمام برنامه‌ها و ابزارهای لازم برای سیستم در این منو گنجانده شده‌اند.
میزکارهای مجازی(Virtual Desktops): مانندGNOME، در KDE هم می‌توانید از میزکارهای متعدد استفاده کنید. میزکارهای مختلف به وسیله شماره‌های ۱ تا ۴ نشان داده می‌شوند. برنامه سوئچ بین این میزکار‌ها مانند GNOME روی پنل قرار دارد.سیستم عامل
نوار وظیفه (Taskbar): برنامه هایی که اکنون روی میزکار در حال اجرا هستند را نشان میدهد. با کلیک روی هر دگمه می‌توانید پنجره مربوط به آن‌را باز کرده و یا ببندید.
آیکون Lock Screen: این آیکون در منوی اصلی قرار دارد و کار آن قفل کردن کامپیوتر در مواقعی است که کنار آن نیستید. این کار از دسترسی اطلاعات شما توسط دیگران جلوگیری می‌کند.
آیکون Logout : این آیکون هم در منوی اصلی قرار دارد. با استفاده از آن می‌توانید از محیط KDE خارج شده و کامپیوتر خود را خاموش کرده و یا بوت کنید.
ابزار Klipper: این ابزار مانند یک کلیپ بورد است که روی آن حرف K حک شده است. این ابزار در حقیقت مدیر کلیپ بورد در KDE است. این ابزار در نزدیکی ساعت قرار دارد. با کلیک روی آن می‌توانید لیستی از اقلام موجود در کلیپ بورد را مشاهده نمایید.
توجه : یکی از قابلیتهای خوبی که در KDE وجود دارد، کلیپ بورد قوی آن است. متاسفانه یکی از نقطه ضعف‌های محیط GNOME فقدان یک مدیر کلیپ بورد مانند Klipper است.
چند آیکون مهم منوی اصلی K :
KDE Control Center : مرکز کنترل KDE است که با استفاده از آن می‌توانید در محیط کاری تغییراتی بوجود آورید. در ضمن، بسیاری از اطلاعات مهم و اصلی مربوط به سیستم، تنظیمات سخت افزار و برنامه‌ها و… را در این مکان خواهید یافت.
Disk Navigator : که امکان دیدن فایل‌ها و فهرست‌های روی سیستم را به شما می‌دهد.

ecu fannikar.com

copier fannikar.com

fax fannikar.com

fannikar camera

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته در استیتو انفورماتیک فنی کار