logo1398

با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

مجازی‌سازی صحیح حافظه


Roland Etcheverry دو سال پیش به شرکت شیمیایی Champron Technologies ملحق شد، با کمی دقت پی برد که باید محیط ذخیره سازی شرکت را از نو بسازد. البته این کار را دو بار در شرکتهای دیگر تجربه کرده بود، بنابراین می دانست که برای اتصال چند نقطه مختلف به مرکز داده شرکت، باید از شبکه مختص حافظه (SAN) استفاده نماید، درست مثل مشکل بازیابی سایت که هر یک حدود ۷ ترابایت ظرفیت دارند. همچنین می دانست که باید به مجازی سازی حافظه پرداخته و از آن حافظه مجازی استفاده نماید. به گفته Etchervery مجازی سازی حافظه در اصل به جداسازی و تفکیک هارد درایو هایی می پردازد که به صورت یک مجموعه حافظه بزرگ بوده اند.
اعضای IT وقت کمی را صرف کنترل دستگاه های ذخیره سازی می نمایند چون باید بعضی از برنامه ها و وظایف متمرکز شوند. مجازی سازی همچنین عملکرد و تاثیر حافظه را افزایش داده و امکان ذخیره فایل ها در هر اتاقی را به جای برخورداری از چند درایو غیرقابل استفاده میسر می سازد. IT می تواند درایوها را بدون وقفه جهت پیکربندی مجدد شبکه و سرورهای تحت تاثیر آن افزایش داده یا عوض نماید. این کار با استفاده از نرم افزار مجازی سازی صورت می گیرد. بنابراین، کار پشتیبانی و قرینه سازی نیز سریعتر صورت می گیرد، چون فقط اطلاعات تغییر یافته باید کپی شوند و با انجام این کار دیگر ضرورتی برای کنترل مداوم و زمانبدی شده حافظه وجود ندارد.
همچنین بهتر از همه اینکه او می تواند پول خود را جهت نیاز به ذخیره سازی آتی پس انداز نماید چون نرم افزار کنترل حافظه Falcon Stor وی، درایوهای چند سازنده را طوری با هم ترکیب می کند که گویی تنها یک درایو مجازی بوده اند و Etchererry را از رجوع به درایوهای گران قیمتی که سیستم های ذخیره سازی مبتنی بر آرایه به آن نیاز دارند، باز می دارد.
گرچه تکنولوژی مجازی سازی حافظه اکنون رایج و جدید می باشد، ولی اصطکاک آن در شرکت زیاد است. در سال ۲۰۰۶ حدود ۲۰ درصد از ۱۰۱۷ شرکتی که از طرف Forrester Rescarch مورد بررسی و تحقیق قرار گرفتند، از مجازی سازی حافظه استفاده کرده بودند. تا سال ۲۰۰۹ این مقدار به ۵۰ درصد در شرکت ها خواهد رسید و همینطور درصد آن برای شرکت های دارای ۲۰۰۰۰ کارمند یا بیشتر افزایش خواهد یافت. ارزیابی ها نشان می دهد که ۳۴ درصد از شرکت ها در سال ۲۰۰۶ به مجازی سازی حافظه پرداخته بودند که مقدار آن تا سال ۲۰۰۹ به ۶۷ درصد خواهد رسید.
Etchererry می گوید، مجازی سازی حافظه به یک استراتژی شفاف نیاز دارد. او می گوید، بسیاری از افراد به حافظه ذخیره سازی اهمیت چندانی نمی دهند، بنابراین بدنبال صرفه جویی در هزینه ها نمی باشند. Nik Simpson، تحلیلگر حافظه در Burton Group معتقد است که چون مجازی سازی حافظه یک روش متفاوت برای کنترل داده است، لذا کسانی که به آن اهمیت نمی دهند، مزایای صرفه جویی در هزینه و قابلیت تاثیر این تکنولوژی را از دست می دهند.
تهیه پشتیبانهای بهتر
از نظر استراتژی، مجازی سازی حافظه در کار کنترل حافظه و ذخیره منابع به طور فشرده ارزش و اهمیت فوق العاده ای دارد که در واقع همان پشتیبانی از داده و در دسترس قرار دادن آن برای محیط های مورد نیاز به آن است. این وظایف و عملیات شامل: تهیه کپی برای هماهنگ سازی و انطباق پایگاه داده توزیع شده، قرینه سازی برای حفظ یک کپی اضافه از اطلاعات به منظور استفاده در صورتی که کپی اول غیرقابل استفاده بوده یا در دسترس نباشد، تهیه پشتیبان جهت در دسترس نگه داشتن اطلاعات قدیمی و جدیدی که به طور اتفاقی حذف می شوند و بعدا مورد نیاز هستند، گرفتن عکس های فوری و رونوشت لحظه ای برای کپی قسمت های اصلی اطلاعات تغییر یافته و برگرداندن آسانتر آن به نسخه اصلی و اولیه. تمام این فعالیت ها با استفاده از تکنیک های کنترل حافظه به روش سنتی بسیار دشوارتر خواهد بود، مخصوصا اگر حجم داده افزایش یافته و زمان برای تهیه پشتیبان کاهش یابد.
چون تکنولوژی مجازی سازی حافظه فقط به منظور تهیه کپی از قسمت های مخصوص به اطلاعات تغییر یافته انجام می شود نه همه فایل یا حتی تمام حجم درایوی که در معماری های حافظه مبتنی بر میزابن حافظه اصلی به روش قدیمی صورت می گرفت، لذا این فعالیت هایی که به منظور محافظت از داده صورت می گیرد هم سریعتر انجام می شود و هم مالیات بر شبکه آن کمتر خواهد بود.
Ashish Nadkarni، مشاور اصلی دفتر مشاوره ذخیره سازی GlassHouse Technologies می گوید، شما بسته به نوع اطلاعات خود ۴۰ تا ۵۰ درصد از کار انتقال را کاهش می دهد. این توانایی و قابلیت به یک مدیر ارشد اطلاعات امکان می دهد تا چند کپی و پشتیبان را به طور مداوم رؤیت نموده و در صورت بروز هر گونه اشکال سخت افزاری به سرعت از تجهیزات جدید استفاده نماید. Ryan Engh، مدیر ساختار و زیربنای IT در شرکت سرمایه گذاری Wasatdn Advisors که از نرم افزار مجازی سازی محصول Data Core استفاده می نماید می گوید، ما می توانیم در صورت لزوم چندین حافظه جدید را اضافه کرده و اطلاعات مورد نیاز را به پشت زمینه منتقل نماییم بدون اینکه حتی کاربران به آن پی ببرند.
انجام این کار از مشکل بازیابی و ایجاد دوباره سایت جلوگیری می کند. او می گوید، یک مشکل اصلی در یک محیط قدیمی در جائیست که دو نوع داده بخاطر زمان طولانی مورد نیاز برای کپی با یکدیگر هماهنگی و سازگاری ندارند.
علاوه بر این، ماهیت ذخیره سازی اطلاعات توزیع شده امکان ذخیره راحت و آسان اطلاعات را برای IT فراهم می سازد. Chris Walls، رئیس سرویس های IT در شرکت PHNS که کار کنترل و مراقبت از اطلاعات را برعهده دارد و از کنترل کننده های مجازی سازی آی بی ام استفاده می کند، می گوید، این لایه کنترل قابلیت قراردادن اطلاعات در یک محل دور یا حتی چند مکان مختلف را برایتان میسر می سازد، که همه آنها برای کاربران غیرقابل رؤیت هستند.
یک مدیر ارشد اطلاعات با توجه به این قابلیت ها و کارآئیها می تواند حدود ۷/۲۴ حالت از بازاریابی ناموفق و یا موفق از اطلاعاتی که می توانند در دسترس باشند را معرفی نماید که به عنوان قسمتی از استراتژی گسترده جهانی در نظر گرفته می شود. این دقیقا همان کاری است که Etchererry در Charpion انجام می دهد. او می گوید، ما اکنون از یک پشتیبان zero window (پنجره صفر) برخوردار بوده و می توانم به سرعت تصویر درایو را از نو بسازم.
بعضی از شرکت ها با روش مجازی سازی حافظه و استفاده از یک تکنولوژی قدیمی تر به نام thin provisioning از مزایای فوق العاده ای برخوردار می شوند، این تکنولوژی درایو را به تصور اینکه ظرفیت آن بیش از حد انتظار و واقعی آن است به اشتباه می اندازد، این کار برای ایجاد یک استاندارد جهت پیکربندی درست از حجم همه درایوها برای کاربر است به طوریکه وقتی شما درایوهای بزرگتری را جایگزین می نمایید، اعضای IT دیگر مجبور به تغییر ساختار حافظه مقابل کاربر، نیستند. با افزودن یک حافظه مجازی، این مقادیر استاندارد شده و کوچک می توانند جلوی محدودیت یک درایو را از این بابت بگیرند و این مقدار مازاد روی درایو دیگری ذخیره می شود، بدون این که خود کاربر بداند. Engh که در Wasatch کار می کند، می گوید، این روش کار، پیکربندی را واقعا آسان می سازد. همچنین ضرورت نمایش کاربر اختصاصی درایو را برای IT کاهش می دهد، نرم افزار یا دستگاه مجازی سازی نیز در موقع لزوم از ظرفیت بیشتری برخوردار می شود.
برای مثال، Epilepsy project، که یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه کالیفرنیا در سان فرانسیسکو می باشد، از روش thin provisioning به همراه دستگاه مجازی سازی حافظه محصول شرکت network Appliance استفاده می کند. برنامه های تحلیل پروژه صدها گیگابایت اطلاعات موقتی را ایجاد و ارقام را خرد می نمایند.
مایکل ویلیامز ، مدیر ارشد اطلاعات، به جای این که حداکثر دو ترابایت از ظرفیت حافظه ویندوز را در اختیار هر محقق بگذارد، به هر یک حدود یک چهارم از این فضا را اختصاص می دهد، سپس از روش thin Provisioning استفاده می نماید. دستگاه یک فضای اضافه را نیز به اطلاعات موقتی برنامه های تحلیل در زمان مورد نیاز اختصاص می دهد که در واقع، این کار با یک ترفند و دستکاری در فضای حافظه در بین محققان انجام می شود.
ابزارهای مخصوص حافظه مجازی
مجازی سازی حافظه به چند صورت انجام می گیرد، اولین و رایج ترین آن مجازی سازی مبتنی بر آرایه است. بطوری که سازنده، یک آرایه قابل توسعه ای را ایجاد می کند که بوسیله آن درایوهای آن سازنده اضافه می شوند، نرم افزار کنترل نیز درایوها را طوری ایجاد می کند، که به صورت یک مجموعه داده ظاهر می شوند. به گفته Andrew ecichman که تحلیلگر Forrester Research می باشد، شما مجبورید به یک سخت افزار سازنده اکتفا نکنید که باید مواظب اشاره انگشت سازندگان باشد که اشتباهی صورت نگیرد.
سازندگان این آرایه ها شرکت های Compellent، EMC، هیولیت پاکارد، Hitachi Data، Network Appliance (Net APP)، سان مایکروسیستمز و Xiotech می باشند. Reichman می گوید محصولات مجازی سازی مبتنی بر آرایه مثل محصولات هیتاچی (که قبلا بوسیله هیولیت پاکارد و سان به فروش رسیده اند) و حتی محصولات NetAPP می توانند از آرایه های دیگر حافظه نیز پشتیبانی نمایند. آرایه هیتاچی تنها گزینه مخصوص و درجه یک می باشد. او می گوید، در حالیکه بقیه آرایه ها برای سیستم های با حافظه کوچک و کمتر از ۷۵ ترابایت طراحی شده اند.
Ashish Nadkrni، مشاور اصلی Glass House technologies که شرکت خدماتی و مشاوره زیربنای IT می باشد می گوید، یک گزینه جدیدتر که مجازی سازی حافظه مبتنی بر شبکه نامیده می شود، از یک نرم افزار یا یک دستگاه شبکه برای کنترل انواع دیسک گردان ها و رسانه های دیگر ذخیره سازی استفاده می کند. این رسانه می تواند از میان محصولات سازندگان مختلف، محصول تنها یک فروشنده، فراهم سازد و به شما امکان می دهد تا از درایوهای ارزانتر برای مواقعی که ذخیره سازی اجباری نمی باشد، استفاده کنید و همینطور بتوانید از حافظه ای که طی چندین سال اطلاعات آن را پس از اکتساب و ادغام جمع آوری کرده اید، مجددا استفاده نمایید.
سازندگان حافظه مجازی مبتنی بر شبکه (که اغلب جزو شبکه ناحیه حافظه (SAN) می باشد)، BlueArc، DataCore Software، EqualLogic، FalconStor Software، IBM، Incipient، iQstor و LSI هستند. Richman می گوید، این حافظه های مجازی عرضه شونده مخصوص محیط های متوسط و معمولی یا کمتر از ۱۵۰ ترابایت می باشند.
قسمت مشکل و مهم
کنترل و قابلیت انعطاف جدیدی که از مجازی سازی حافظه بدست آمده است، چندین ریسک را به همراه دارد: Engh که در Wasatch کار می کند، می گوید: قابلیت انعطاف، بدترین کابوس برای شما خواهد بود درست مثل دادن تیغ به دست بچه.
پیچیدگی در همان مسئله و موضوعی است که مجازی سازی حافظه بوجود آورده و معرفی می کند. Nadkarni در Glass House می گوید، گر چه ابزارها محلی را که بیت های مختلف فایل ها در آن وجود دارند، ردیابی می کنند، با این حال اعضای IT اطلاعات را روی رسانه های مختلفی که می توانند دیسک ها را به روش قدیمی کنترل نمایند، پخش نمی کنند و به جای کپی خود فایل ها برای تهیه پشتیبان، دیسک را به همراه قسمتی از فایل های کپی می کنند. یا وقتی شبکه های حافظه مجازی را نصب می کنند، درایوهای با عملکرد و کارآیی پایین تر را با سرورهای مجازی با عملکرد بالا ادغام و یکپارچه می سازند. لذا عملکرد برنامه های کاربردی حیاتی و مهم در حال اجرا را به تاخیر می اندازند و مانع کارشان می شوند.
به گفته Walls در PHNS ابزارهای مجازی سازی براحتی قابل استفاده هستند ولی مهندستانی که کار ذخیره سازی را انجام می دهند نمی توانند از تفکر درباره اطلاعات از دیدگاه عینی و واقعی دست بکشند. او می افزاید، لزومی ندارد آنچه درباره کنترل حافظه و ذخیره سازی می دانید به طرف مقابل و گروه منتقل نمایید.
موضوع دیگر، انتخاب شکل و نحوه صحیح مجازی سازی حافظه مبتنی بر شبکه یا مبتنی بر آرایه است. تکنولوژی مجازی سازی مبتنی بر شبکه از طریق نرم افزار مبتنی بر سرور، یک دستگاه شبکه، یا یک کلید Fiber Channel هوشمند انجام می شود و به دو صورت و ویژگی ظاهر می شود: block level (سطح بلوک) و file level ( سطح فایل). مجازی سازی مبتنی بر آرایه بعنوان قسمتی از نرم افزار کنترل حافظه عمل می کند که با یک آرایه همراه است. Simpson عضو Barton Group می گوید، مجازی سازی مبتنی بر ارائه معقول و مناسب است. ولی نمی تواند حافظه را به طور مستقیم یا از طریق یک SAN ضمیمه و مختص آرایه نماید. IT معمولا باید حافظه آرایه را از فروشنده و سازنده آن آرایه خریداری نموده و یک قفل سازنده گران قیمت را برای آن ایجاد نماید.
مجازی سازی حافظه مبتنی بر شبکه نیز چند سالی است که رایج گردیده و از ابتدای راه اندازی بسیار مورد تبلیغ و پیشنهاد قرار گرفته. Andrew Reichman عضو Forrester می گوید، این بهترین نوع مجازی سازی حافظه از نظر قابلیت انعطاف است و به شما امکان می دهد تا همه منابع حافظه خود حتی دور از محل را مادامیکه از طریق SAN در دسترس هستند، کنترل نمایید. او می گوید، با وجود اینکه این ابزارها بعنوان یک نقطه کدر روی SAN شما عمل می کنند ولی کار و روش سازندگان در پیشگیری از بروز مشکلات عملا خوب است.
Nadkarni می گوید، اکثر محصولات مجازی سازی حافظه مبتنی بر شبکه در سطح بلوک کار می کنند یعنی با گروه بیت ها بیشتر سروکار دارند تا همه فایل ها. در حالیکه مجازی سازی حافظه مبتنی بر شبکه در سطح بلوک، گزینه بهتری می باشد، ولی در این تکنولوژی شرکت باید کلیدها و دستگاه های دیگر شبکه حافظه خود را به نوع کلیدها و دستگاه های مناسب و سازگار تغییر دهد. او می گوید، ولی هیچ کس نمی خواهد SAN خود را برای انجام اینکار قطع نماید. با وجود این شما می توانید این تکنولوژی را به طور مرتب و مداوم اضافه نمایید که تنها مقدار پیچیدگی را افزایش می دهد ولی چون اکنون از حافظه مجاز و غیرمجازی برخوردار هستید لذا همه آنها به طور یکسان و مشابه کنترل می گردند.
به توصیه او بیشتر سازمان ها باید به مجازی سازی حافظه مبتنی بر شبکه جهت تلاشی بیشتر برای طراحی مجدد حافظه رو آورند.
این دقیقا همان کاری است که Walls در PHNS و Etchererry در champion انجام دادند. Etchererry مجازی سازی را یک طراحی مجدد حافظه گسترده شرکتی در نظر گرفته در حالیکه Walls آنرا بعنوان روشی برای افزودن یک مرکز داده جدید و حل مشکل بازیابی سایت قبول دارد.
در هر دو مورد، همه کار نصب و راه اندازی در یک محیط غیرکاری اتفاق افتاد که بدون تحت تاثیر قراردادن کاربران قابل آزمایش بود.
در حالیکه دور هر IT از سیستم های جدید خود راضی بودند آنها اطلاعات را به طور آن لاین ارسال نمودند و تنها یک اختلال و بی نظمی در محیط حافظه بوجود آمد که کاربران به آن پی بردند.Walls می گوید، تنها این حادثه فقط یک بار اتفاق افتاد.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

دوره های آموزشی ما

آشنایی بیشتر با بازار کار

ecu fannikar.com

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر دی وی آر و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته و دوربین مداربسته در انستیتو انفورماتیک فنی کار