logo1398

با اعطاء مدرک بین المللی فنی و حرفه ای | جهت دریافت وام و ارائه مدرک به اتحادیه های صنفی

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

دوربین های عکاسی کامپکت SLR

این مقاله شعار خاصی دارد و آن این است که سیستم عکاسی خود را سبک کنید و بدون آنکه منفعت های دوربین های DSLR را از دست دهید از سفر حجیم و با تجهیزات سنگین  نیز بپرهیزید. این کار با آخرین نسل دوربین های DSLR امکان پذیر است.
از زمان تولید و عرضه دوربین کوچک OM-1 الیمپوس که از نوع SLR 35 میلی متری بود زمان بسیاری می گذرد این دوربین المپوس در دهه 1970 یا حتی قبل تر به بازار آمده بود. اما عکاسی (مخصوصاً عکاسان منظره) همچنان به فکر آن بودند تا تجهیزات خود را سبک تر کنند زیرا مجبور بودند از مسیرهای صعب العبور گذر کنند و کوه و صخره بزنند و حمل آن دوربین ها بسیار دشوار می شد. پس دوربین هایی کوچکتر و سبک تر نیاز داشتند در عین حال باید کیفیت حفظ می شد. امروزه تعداد زیادی دوربین DSLR کوچک در اختیار ماست که در فرمت های مختلف تولید شده اند. برای آنهایی که سایز و وزن حرف اول را می زند دوربین های بدون آینه با قابلیت تعویض لنز اما این دوربین ها شاید برای عکاسی منظره خیلی مناسب نباشند. در زیر نگاهی به انواع فرمت های دوربین برای عکاسی محیطی می اندازیم.
* دوربین های فول فریم به خاطر وجود حسگری بزرگ در درون دوربین های فول فریم کیفیت تولیدی آنها نیز بسیار بالاست. آنها فتون های بیشتری جذب می کنند و جذب فتون بیشتر یعنی نسبت سیگنال به نویز بیشتر و کیفیت بالاتر. وبرای داشتن حسگری بزرگ، دوربین هایی که در این بررسی روی آنها تاکید داریم سه مدل فول فریم کامپکت هستند که حقیقتاً سایز آنها به اندازه یک دوربین قوی نوع APS-C است و حتی سبک تر از آنها این مطلب این دوربین عکاسی ها را به گزینه ای حتی برای عکاسی محیطی تبدیل می کند. مهمترین نوع عکاسی محیطی، عکاسی حیاط وحش است. دوربین های فول فریم زاویه دید بسیار وسیعی دارند، وسیعتر از هر دوربینی با حسگرهای کوچکتر سوژه در دوربین های APS-C از حد معمول یک فاصله کانونی نسبت به دوربین های فول فریم نزدیکتر است پس یک دوربین عکاسی APS-C دارای زوم ذاتی است و «دسترسی» بیشتری با یک لنز خاص نسبت به فول فریم ها خواهید داشت. که شاید فقط در عکاسی حیاط وحش یک نکته مثبت تلقی شود.
کوچکترین دوربین DSLR کانن EOS 6D می باشد که حسگر آن 20.2 مگاپیکسل دارد و بدنه آن تنها 5.7*4.4*2.8 اینچ ابعاد دارد و وزن آن فقط 680 گرم است. این دوربین تمامی لنزهای EF و TS-E کانن را پشتیبانی می کند اما لنزهای EF-S که فقط برای دوربین های APS-C و لنزهای EF-M که برای دوربین های بدون آینه سری EOS-M است را پشتیبانی نمی کند. لنزهای EF از 14 میلی متری فوق واید شروع شده و تا 800 میلی متری فوق تله فتو پیش می رود، در کنار آنها لنز زوم 8-15 fish-eye و لنزهای نوع TS-E در فواصل 17، 24، 45، 90 میلی متر توسط کانن تولید و  عرضه شده است.
همچنین کانورتورهای X1.4 و X2.0 نیز وجود دارد و لنزهای ماکروی واقعی در سری لنزهای کانن درفواصل مختلف دیه می شود و اپتیک هایی از X1 تا X5 زوم نیز وجود دارند. دوربین کانن EOS 6D با دارابودن یک چشمی حرفه ای از نوع منشور پنج وجهی 97% محیط تصویر را بدون از دست دادن نور و بسیار شفاف منعکس می کند در حالیکه صفحه نمایش 3 اینچی 1040 هزار نقطه ای LCD آن نمایش Live View را آسان می‌سازد. این دوربین عکاسی، عکاسی پی در پی را با 4.5 فریم بر ثانیه در تفکیک کامل صورت می دهد و دامنه نرمال ایزوی آن بین 100 تا 600/25 می باشد که در حالت های گسترش یافته به 200/51 و 400/102 نیز می رسد. تصاویر در کارت های SD، SDHC و SDXC ذخیره می شود (فن آوری VHS-I پشتیبانی می شود)
دوربین عکاسی کانن EOS 6D به غبار و دیگر سختی های آبو هایی مقاوم است و دارای WiFi و GPS داخلی نیز می باشد. مشخصه های فیلم برداری آن نیز خوب است و در سرعت های 24 و 30 فریم بر ثانیه در تفکیک full HD و نیز در سرعت 60 فریم بر ثانیه در تفکیک 1280*720 یعنی HD فیلم برداری می کند. فوکوس کردن در حین فیلم برداری به صورت دستی صورت می پذیرد.
کوچکترین دوربین فول فریم نیکون D600 می  باشد که حسگری معادل 24.3mm و بدنه ای در ابعاد 5.6*4.4*3.2 اینچ با وزنی معادل 760 گرم یعنی کمی بزرگتر و سنگین تر از همراه کانن خود. اما دوربین نیکون D600 از تمامی لنزهای AF و DX پشتیبانی می کند یعنی تمامی لنزهایی که کانن چه برای فول فریم ها و چه برای APS-C ها تولید کرده وقتی لنز DX را به دوربین دیجیتال نیکون D600 متصل می کنید به صورت خودکار کراپ فرمت DX بر روی حسگر اعمال می شود. فواصل کانونی نوع FX (فول فریم ها) از 14 میلی متر 800 میلی متر می باشند. لنز 16 میلی متری fish-eye و چندین لنز ماکروی نسبت 1:1 و سه لنز TS PS-E با فوکوس دستی (24، 45 و 85 متری) به همراه سه عدد کانورتور 2.0X,1.7X,1.4X نیز برای دوربین های نیکون تولید شده است. دوربین D600 می تواند با سرعت 5.5 فریم بر ثانیه در تفکیک کامل عکاسی پی در پی کند. ایزوی نرمال در این دوربین 100 تا 6400 است که در حالت های گسترده شده به 51.200 و 25.600 برسد. چشمی منشور پنج وجهی دوربین نیکون D600 دید 100% کامل و شفافی ارائه می دهد این آمار با صفحه نمایشی 3.2 اینچی 921 هزار نقطه ای است و از نوع LCD می باشد WiFi و GPS از طریق تجهیزات اختیاری به دوربین اضافه می شود. دوربین عکاسی نیکون D600 دارای دو درگاه ورودی کارت های SD، SDHC و SDXC است که از فن آوری VHS-I نیز پشتیبانی می کند. دوربین حرفه ای نیکون D600 دارای مقاومت بسیار خوبی در برابر غبار، رطوبت و در کل شرایط بد آب و هوایی است، همان مقاومتی که دوربین های رده بالای نیکون D800E/D800  در خود دارند. فیلم برداری آن نیز مانند دوربین های EOS است و در سرعت های 24 و 30 فریم بر ثانیه در اندازه 1920*1080 و سرعت 60 فریم بر ثانیه در تفکیک 1280*720 فیلم برداری می کند. فوکوس دوربین دیجیتال D600 از نوع تشخیص کانتراستی است و در حین فیلم برداری عمل می کند اما کمی کند است و پیشنهاد ما همان فوکوس دستی در حین  فیلم برداری است.
تنها دوربین فول فریم سونی SLT-A99 نام دارد که حسگر آن 24.3 مگاپیکسل است و دو ابعاد 5.8*4.4*3.1 و وزن 735 گرم می باشد. دوربین سونی A99 از تمامی لنزهای سونی و لنزهای کونیکا منیولتا پشتیبانی می کند. وقتی یک لنز DT (همان APS-C) به دوربین وصل می شود دوربین به صورت خوکار کراپ APS-C را در برنامه کار خود قرار می دهد لنزهای فول فریم موجود برای دوربین دیجیتال نیکون A99 از لنز 16-35 میلی متری زوم و 16 میلی متری fish-eye شروع می شود و تا لنز 500 میلی متری سوپر تله فتوپیش می رود. البته یک لنز ماکروی نسبت 1:1 در کانورتور 2.0x,1.4x نیز برای این دوربین موجود است.
دوربین سونی A99 از فن آوری آینه شفاف (TMT) بهره می برد که از این فن آوری آینه در جای خود ثابت است و مانند دوربین های رایج SLR آینه متحرک ندارد. همین تکنولوژی باعث شده است استفاده از فوکوس خودکار نوع تشخیص فاز به صورت پی در پی در دوربین های سونی امکان پذیر شود و در حین فیلم برداری فوکوس تشخیص فاز به صورت ثابت کار کند. همچنین بدون آینه متحرک بدون A99 باعث می شود در عکاسی لرزش حرفه آینه دوربین را نداشته باشید که برای عکاس های ماکرو و شاتر باز منظره بسیار حائز اهمین است. لرزه گیر حسگر دوربین دیجیتال سونی A99 از نوع Steady shot و به طور چند جهته می باشد که با تمام لنزهای همخوان با دوربین به خوبی کار می کند. دوربین سونی A99 در حالت فول فریم 6 فریم در ثانیه (با AF) عکاسی می کند. در حالت APS-C این عدد به 7 فریم بر ثانیه اما 10 مگاپیکسل می رسد و در حالت Continuoes Advance Priority بین 8 تا 10 فریم بر ثانیه نیز عکاسی می کند. ایزوی نرمال این دوربین بین 100 تا 12800 است که در حالت اتومات به 51.200 و 25.600 نیز می رسد. با سیستم TMT سونی، A99 دارای یک چشمی الکترونیکی OLED Tin finder به جای چشمی های اپتیکالی رایج دوربین های دوربین های SLR است. همین سیستم در دوربین سونی SLT-A77 نیزبکار گرفته شده است که این امر باعث می شود در حین فیلم برداری نیز بتوانید از چشمی بهره ببرید.
صفحه نمایش 3 اینچی LCD با دارا بودن 1229  هزار نقطه به صورت متحرک بوده می تواند در هر زوایه خاصی به عکاسی ادامه بدهید بدنه دوربین در برابر رطوبت و غبار مقاوم است و شاتر دوربین سونی A99 تا 200.000 سیکل توانایی کار دارد. دوربین سونی A99 از کارت های SDXC/SDHC/SD و حافظه های اختصاصی سونی یعنی Memory Stick PRO/PROHG DUO Media نیز پشتیبانی می کند فیلم برداری این دوربین سرعت 60 و 24 فریم بر ثانیه در تفکیک 1920*1080  است که به صورت تمام وقت فوکوس خودکار تشخیص تغییر فاز یا فوکوس دستی (در صورت نیاز) به همراه تراز چشمی در دسترس است.
 دوربین های DSLR در برابر دوربین های بدون آینه
ارسال های اخیر دوربین های بدون آینه گسترش یافته اند و این را مدیون تلفیق سایز کوچک ولی امکانات کیفیت DSLR ها هستند. بسیاری از آنها که حسگرهای APS-C یا مایکرو 4:3 دارند به همراه یک لنز نوع «Pancake» (که بسیار باریک است) در جیب شلوار یا ژاکت جای می گیرند. دوربین های بدون آینه سایز کوچک و همین طور نام خود را از این طریق بدست آورده اند که سیستم پیچیده آینه ای DSLR ها را کنار گذاشته اند و بجای چشمی آینه ای یا منشوری یک چشمی الکترونیکی درامد. (EVF) و یا فقط از طریق صفحه نمایش LCD صحنه  مقابل را نمایش می دهند. فاصله کوتاه تر بین لنز و حسگر امکان کوچکتر شدن دوربین را به سازندگان می دهد. (به وضوح اندازه دوربین های مایکرو 4:3 و APS-C بدون آینه کوچکتر از DSLR ها هستند)
بزرگترین مزیت دوربین های بدون آینه قابلیت حمل آسان آنهاست اگر می خواهید دوربینی داشته باشید که قابلیت های یک DSLR را در سایز کوچک دوربین های بدون آینه گزینه مناسبی هستند. بسیار راحت تر است که بجای دوربین حجیم DSLR با دو لنز بزرگ به همراه تجهیزات یک دوربین کوچک با دو لنز کوچک را به همراه ببرید، مخصوصاً زمانی که بخواهید در سنگلاخ بیابان یا کوه و دشت عکاسی کنید. بسیاری از عکاسان جدی گاهی اوقات بجای دوربین DSLR خود، دوربین بدون آینه خود را برای عکاسی بیرون می برند. بزرگترین ایرادی که می توان به دوربین های بدون آینه گرفت آن است که چشمی الکترونیکی آنها همیشه روشن است و این باطری را به شدت مصرف می کند. همچنین سرعت نمایش چشمی الکترونیکی هر چقدار هم سریع باشد باز هم به پای دید مستقیم دوربین های DSLR نمی رسد که چشمی آنها اپتیکال است. در دنبال کردن سریع سوژه ها این امر به وضوح خود را نشان می دهد از آنجا که دوربین های بدون آینه می بایست کوچک نگاه داشته شوند پس باطری آنها نیز اجباراً‌ کوچک است و جواب گوی عکسها و فیلم های زیاد نیست و از بیشتر DSLR ها کمتر عکاسی می کنند.
نتیجه چه خواهد بود : اگر شما عکاس حیاط وحش و اکشن ورزش هستید و عکاسهای زیادی می گیرید یک دوربین DSLR تهیه کنید ولی اگر این طور نیست می توانید دوربین های کوچکتر بدون آینه را تهیه کنید.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اطلاعات تماس

آدرس : تهران - میدان ولی عصر - مرکز تجارت ایرانیان - طبقه نهم - واحد پنج

ساعت کاری بخش اداری : 9 صبح تا 7 عصر

کلاس های روز جمعه ویژه کارمندان و دوره های فشرده دایر میباشد 

phone325 3

اطلاعات-تماس 

دوره های آموزشی ما

آشنایی بیشتر با بازار کار

ecu fannikar.com

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر دی وی آر و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته و دوربین مداربسته در انستیتو انفورماتیک فنی کار