با اعطاء مدرک بین المللی انستیتو ایزایران | با اعطاء مدرک فنی و حرفه ایایزایران لپ تاپ

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

در اواسط دهه 80 میلادی و زمانیکه اولین بار تولیدکنندگان تجهیزات شبکه، محصولات خود را به بازار عرضه کردند، واژه Client/Server وارد عرصه کامپیوتر گردید. در آن زمان واژه فوق صرفا در رابطه با تجهیزات سخت افزاری ( کامپیوتر ) استفاده می شد و کامپیوتری که از آن بعنوان مرکز ثقل ارائه خدمات در یک شبکه یاد می شد، را با نام Server و کامپیوتری که از این امکانات استفاده می کرد را بعنوان Client می شناختند ( سایه نرم افزار بر این واژه حضور سنگینی نداشت ).
امروزه واژه فوق دارای یک معنی خاص است که چندان مرتبط با سخت افرار نمی گردد. اغلب مردم هنوز واژه Client را به یک کامپیوتر فیزیکی نسبت داده و واژه Server را به کامپیوتر فیزیکی دیگری که به آن متصل و سرویس هائی را ارائه می نماید، اطلاق می نمایند. مطلب فوق با اینکه درست است ولی صرفا یک بخش اندک از تمامی واقعیت های موجود در این زمینه است. واژه فوق امروزه در مقیاس وسیعتری به خدمت گرفته می شود. بمنظور آشنائی بیشتر با این واژه لازم است در ابتدا با ساختار و یا معماری عمومی یک نرم افزار آشنا شویم.
اغلب برنامه های کاربردی دارای سه لایه اصلی می باشند :
لایه Presentation: ( بالاترین لایه ) این لایه مسئول ایجاد ارتباط متقابل بین انسان و کامپیوتر است ( رابط کاربر). لایه فوق مسئولیت گرفتن اطلاعات ورودی از صفحه کلید، ماوس و سایر دستگاههای ورودی و نمایش اطلاعات ذیربط بر روی دستگاههای خروجی نظیر صفحه نمایشگر است.
لایه Application یا Business Logic: لایه فوق مسئول اعمال و پیاده سازی سیاست های مورد نظر در یک نرم افزار است، در حقیقت با عملکرد لایه فوق است که می توان تفاوت بین یک نرم افزار از نرم افزار دیگر را مشاهده و بعنوان مثال تفاوت بین یک نرم افزار ثبت سفارش و یا انبارداری را حس کرد.
لایه Service: این لایه مسئول ارائه سرویس های خاص و مورد نیاز برای سایر لایه ها نظیر سرویس های مربوط به فایل، چاپ، ارتباطی و از همه مهمتر دسترسی به بانک های اطلا عاتی است. در ادامه بحث خود را بر روی مجموعه ای از نرم افزارها ئی متمرکز خواهیم کرد که نیازمند سرویس های بانک اطلاعاتی باشند.
تعداد طبقات ( Tires )، در یک نرم افزار Client Server به نحوه ارتباط ( متراکم، معمولی ) هر یک از سه لایه گفته شده بستگی خواهد داشت. در ادامه به بررسی مدل های رایج در این زمینه خواهیم پرداخت.
مدل One-Tire:
در این نوع نرم افزارها سه لایه گفته شده بصورت متراکم و فشرده در کنار یکدیگر قرار می گیرند. در مدل فوق لایه Presentation دارای آگاهی خاص و جزئی از ساختار بانک اطلاعاتی است. لایه Application اغلب بصورت موجی با لایه های Presentation و Service مرتبط خواهد بود. تمام سه لایه گفته شده بهمراه بانک اطلاعاتی، اغلب بر روی یکدستگاه کامپیوتر قرار گرفته و اجرا خواهند شد. نرم افزارهائی با این خصوصیت بسادگی طراحی شده و بکمک ابزارهای برنامه نویسی امروزی بسرعت نوشته خواهند شد.
در صورتیکه بخواهیم یک نرم افزار One-tire با چندین کاربر را طراحی نمائیم، می توان نرم افزار را بر روی چندین کامپیوتر اجرا و با به اشتراک گذاشتن بانک اطلاعاتی زمینه استفاده از داده های موجود در بانک را برای سایر کاربران نیز فراهم نمود. بانک اطلاعاتی را می توان بر روی یکدستگاه کامپیوتر معمولی در یک شبکه نظیر به نظیر ( Peer to Peer ) و یا بر روی یک سرویس دهنده فایل ( File Server ) نصب نمود. در این حالت هر یک از کامپیوترهائی که برنامه بر روی آنها اجرا می گردد می بایست دارای یک نسخه از Database Engine بوده تا قادر به استفاده از داده های موجود در بانک اطلاعاتی باشند. در این مدل صرفا داده ها به اشتراک گذاشته شده و منطق بانک اطلاعاتی به اشتراک گذاشته نشده است. این نوع از نرم افزارها ( چند کاربره One Tire ) تا زمانیکه تعداد کاربران کم باشد موفق عمل می نمایند ولی با افزایش تعداد کاربران، با مشکل مواجه می شوند.
علت عمده بروز مشکل پایبند بودن این نوع از نرم افزارها به انجام عملیات مربوط به بانک های اطلاعاتی بر روی هر یک از سرویس گیرندگان است. مثلا اگر برنامه ای از این نوع نیاز داشته باشد که لیست تمامی کاربرانی را که نام آنها Reza است، را نمایش دهد، می بایست تمامی اطلاعات ( رکوردهای داده و ایندکس های مربوطه ) بمنظور پاسخگوئی به درخواست واصل شده، بر روی شبکه فرستاده شود. در برخی حالا ت خاص و با توجه به پیچیدگی درخواست های صادر شده برای اطلاعاتی خاص، ممکن است تمامی بانک اطلاعاتی برای سرویس گیرنده ارسال گردد.
اگر از یک سطح فنی به مسئله فوق نگاه کنیم، مدیریت Database Engine های مستقل بر روی سرویس گیرندگان بمنظور ممانعت از بروز تعارض ( Conflict ) بین دو سرویس گیرنده جهت تلاش برای دستیابی و یا بهنگام سازی برخی رکوردها مشکل است ( مسئله Record Locking ).
مدل Two Tire:
بمنظور حل مشکل مطرح شده در مدل One-tire از بعد کارائی و مسائل فنی مربوطه، مدل فوق معرفی گردید. نرم افزارهائی که با اتکا بر مدل فوق طراحی و پیاده سازی می گردنند در اغلب موارد دارای عملکردی مشابه مدل One Tire بوده با این تفاوت مهم که Database Engine بر روی سرویس گیرنده ها اجرا نخواهد شد.
در مدل فوق بانک اطلاعاتی بر روی سرویس دهنده اجرا می گردد. از روش های متعددی برای ارتباط بین لایه Application(Logic) و Database Service استفاده می گردد. SQL ( زبان ساختیافته پرس و جو ) از متداولترین روش های موجود در این زمینه است. دستورات SQL به سرویس دهنده بانک اطلاعاتی ارسال شده و در آنجا عملیات مربوطه بصورت محلی انجام و نتیجه ( اطلاعات مربوط به درخواست ارسال شده ) برای سرویس گیرنده ها ارسال خواهد شد. در مدل فوق صرفا سرویس دهنده بانک اطلاعاتی از برنامه مجزا شده و لایه های Presentation و Busines Logic همچنان در هم تنیده هستند. دو لایه فوق همچنان دارای آگاهی اساسی ( محرمانه ) از بانک اطلاعاتی خواهند بود.
نوشتن برنامه هائی از این قبیل تا اندازه ای پیچیده تر از مدل قبل است. امروزه ابزارهای برنامه نویسی نیز مجهز به پتانسیل هائی شده اند که طراحی و نوشتن این نوع از برنامه ها را سرعت می بخشد. اغلب ابزارهای برنامه نویسی دارای امکاناتی جهت استفاده از DataBase Engines بوده که می توان از آنها در طراحی برنامه های One-Tire استفاده کرد ( نظیر Jet Engine که توسط اکسس و ویژوال بیسیک استفاده می گردد) اما نرم افزارهای Two Tire نیازمند محصولات مجزای بانک اطلاعاتی نظیر Oracle , IBM DB2 , Sybase و SQL Sever می باشند.
مدل Three Tire:
این مدل همانگونه که احتمالا حدس زده اید تمامی سه لایه گفته شده را در بخش های مستقل قرار می دهد. در مدل فوق Business Logic یک سرویس است و می تواند بر روی کامپیوتر اختصاصی خود فعال و اجرا گردد. زمانیکه Business بصورت یک سرویس دهنده در نظر گرفته می شود با نام Application Server نامیده می شود. یک Application Server اغلب ممکن است بر روی همان کامپیوتری که DataBase Engine قرار دارد، نصب گردد. شاید یکی از دلایل مهم جهت انجام این کار افزایش کارآئی سیستم باشد.
یکی از مزایای مهم و کلیدی، داشتن یک Application Server این است که بتوان آن را در محلی قرار داد که به بهترین نوع ممکن خدمات خود را ارائه نماید. در این مدل مسئله حائز اهمیت در این است که تمامی Application Serverها بتوانند و می بایست سرویس بانک اطلاعاتی خود را از یک کامپیوتر مرکزی دریافت دارند. ( ممکن است در برخی حالات تعدادی از کاربران نرم افزار از یک Application Server که بر روی یک کامپیوتر مجزا قرار گرفته است استفاده نمایند و یک کاربر از راه دور ممکن است Application Server را بر روی یکدستگاه کامپیوتر اختصاصی اجرا نماید.) بهرحال محل Application Server و Database Server ارتباطی با کاربر نداشته و تمامی آنها با یک روش یکسان از نرم افزار و توانائی آن استفاده می نمایند.
در مدل فوق لایه Presentation دارای آگاهی خصوصی از بانک اطلاعاتی نبوده و لایه فوق از طریق لایه Application Server و بکمک یک استراتژی خاص با بانک اطلاعاتی مرتبط خواهد بود. مرورگرها در حالت خاص دارای هیچگونه شناختی از ساختار بانک اطلاعاتی در سایت Amazon.com نمی باشند ولی با این حال قادر به ارتباط با بانک اطلاعاتی و خرید یک کتاب هستند. در مدل فوق با نگرش وب، سرویس گیرنده از طریق یک پروتکل خاص با یک Application Server مرتبط می گردد. برنامه هائی از این نوع ( مدل Three Tire ) پیچیده تر از مدل های قبلی بوده و هنوز ابزارهای برنامه نویسی خاصی در این زمینه وجود ندارد و برنامه نویسان مجبور به نوشتن حجم بالائی از کدها خواهند بود.
مدل N Tire:
این مدل امروزه بسرعت رایج و مطرح شده است. در حقیقت مدل Three Tire در حالت خاص به سمت N-Tire میل خواهد کرد. در این حالت یک Application Server می تواند درخواست خود را از چندین سرویس دیگر داشته باشد. هر یک از سرویس های صدا زده شده نیز خود می توانند سرویس های دیگری را جهت پاسخگوئی به درخواست واصل شده، فعال نمایند. واژه MiddleWare اغلب جهت تشریح ارتباط یک برنامه یا Business Logic بر روی یک Application Server استفاده می گردد.
چه میزان از Bussines Logic می بایست بر روی Application Server قرار گیرد؟
بدون شک یکی از بخش های مهم هر نرم افزار که دائما می تواند دستخوش تغییرات گردد، مجموعه قوانینی است که با اعمال آنها سیاست عملکردی یک نرم افزار تعیین می گردد. مثلا در یک سیستم بازرگانی می توان قانونی را داشته باشیم که برای خریدهای بالای یکصد هزار تومان مجوز مدیر مربوطه فرض است. در این حالت می توان قانون فوق را بصورت یک روتین ( سرویس ) و بصورت جامع طراحی و در لایه Application قرار داد، سرویس فوق می تواند توسط سایر سرویس های موجود در این لایه و یا سایر لایه ها مورد استفاده قرار گیرد. بدیهی است در صورتیکه این سیاست به نوعی تغییر نماید و قرار شود از این پس خریدهای بالای یکصد و پنجاه هزار تومان مکلف به تایید مدیریت مربوطه باشند، بسادگی با اعمال تغییر در روتین فوق و تزریق سیاست جدید، زمینه استفاده اتوماتیک از آن برای سایر سرویس های استفاده کننده فراهم می گردد.
نحوه و زمان تغییر سیاست فوق از دیدگاه استفاده کننده و لایه Presentation مهم نبوده و تغییرات بصورت خودکار در تمامی سرویس های موجود در سایر لایه ها حس خواهد شد. بنابراین مجموعه قوانین و سیاست هائی که در روند عملیاتی یک نرم افزار نقش تعیین کننده ای را دارند، می بایست در لایه Application قرار گرفته تا بدینوسیله امکان درج تغییرات و اعمال سیاست های جدید مرکزیت یافته و مسائل مربوط به پشتیبانی و ارتقا یک نرم افزار با اطمینان خاطر و صرف کمترین زمان و هزینه صورت پذیرد.
در برخی از موارد می توان این سیاست ها را در قالب مجموعه ای از سرویس ها در لایه Presentation قرار داد. بررسی صحت داده های ورودی یک نمونه مناسب در این زمینه است. در این مورد اغلب قوانین جهت بررسی اعتبار و صحت داده های ورودی بر روی لایه Presentation قرار خواهد گرفت. بدیهی است در چنین حالتی بجای ارسال اطلاعات بررسی نشده به لایه Application و بکارگیری یک روتین جهت بررسی صحت داده ها، می توان این عملیات را در لایه Presentation قرار داد تا بدینوسیله از یکطرف ترافیک محیط انتقال داده ها افزایش نیابد و از طرف دیگر کاربران رودرو با لایه Presentation بازخوردهای سریعی را از سیستم داشته باشند. بهرحال در چنین حالاتی بخشی از منطق عملکرد یک نرم افزار را در لایه Presentation قرار داده ایم. در صورتیکه حجم Logic اضافه شده در لایه Presentation کم و ناچیز باشد، در اینصورت لایه فوق بصورت انحصاری مسئولیت های پیش فرض خود را دنبال خواهد کرد. در چنین وضعیتی سرویس گیرنده را Thin Client می گویند. در حالتیکه بر روی سرویس گیرنده، Logic بالائی قرار گرفته باشد، به آن Fat Client می گویند.بهترین نمونه از یک Thin Client، مرورگرهای وب بوده که قادر به ارتباط با انواع نرم افزهائی است که بر روی وب سایت قرار دارند.ش

ecu fannikar.com

copier fannikar.com

fax fannikar.com

fannikar camera

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته در استیتو انفورماتیک فنی کار