با اعطاء مدرک بین المللی انستیتو ایزایران | با اعطاء مدرک فنی و حرفه ایایزایران لپ تاپ

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

استیو جابز در سال 2010 میلادی با معرفی آی‌پد کنجکاوی همه کاربران را بر انگیخت و در آن زمان ادعا کرد که دوره کامپیوترهای رومیزی رو به پایان است. با تبلت های ویندوز 8 شاید به نظر برسد که بدون کامپیوترهای رومیزی نیز می توان زندگی و کار کرد..این نظریه بد نیست اما واقعیت این است که دستگاه های قابلی حمل همچون تبلت را نمی توان دلیلی برای  انقراض نسل دسک‌تاپ ها به شمار آورد. درست است که این وسایل  قابل حمل و تقریبا همه جا همراه کاربر هستند اما برای انجام امور دفتری همچون استفاده از آفیس مایکروسافت نمی توان با آنها به راحتی یک دسک‌تاپ کار کرد. اینجاست که برتری کامپیوترهای رومیزی هویدا می شود.

درست است که تلفن همراه، تبلت و حتی لپ‌تاپ ها کوچک هستند و به راحتی در کیف یا جیب جا می شوند اما موارد قابل تاملی نیز همچون قدرت پردازش، اندازه صفحه نمایش یا حتی قیمت دارند.

با این حساب باید گفت، خیر! هنوز زمان انقراض کامپیوترهای رومیزی فرانرسیده است. اگر این موارد چندان شما را قانع نکرده اند در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا 10 دلیل ما برای ابقای دسک‌تاپ ها را بخوانید.

1.    قیمت ارزان دسک‌تاپ

دسک‌تاپ از لپ‌تاپ ارزان تر است. این ارزانی فقط در مورد خرید یک کامپیوتر جدید نیست بلکه هزینه تعمیرات و به‌روزرسانی دسک‌تاپ  ها نیز ارزان تر از لپ‌تاپ هاست. این تفاوت قیمت دلایل مختلفی دارد اما اصلی ترین دلیل آن این است که در دستگاه های قابل حمل از قطعات کوچک تر استفاده می شوند تا درون موبایل، تبلت یا لپ‌تاپ جا شوند و از آنجا که عناصر کوچک، مهندسی ساخت دشوارتری دارند در نتیجه قیمت آنها نیز گران تر است.

قطعات کامپیوترهای رومیزی لازم نیست که کوچک باشند و همچون تکه های یک منبت کاری با ظرافت کنار هم چیده شوند زیرا به اندازه کافی داخل کیس کامپیوتر برای قطعه های مختلف جا وجود دارد. اگر بخواهیم منصفانه قضاوت کنیم، با خرید یک لپ‌تاپ شما قطعات بیشتری را به صورت یک جا خریدار می کنید. لپ‌تاپ، مانیتور و صفحه‌کلید و همچنی تراک‌پد نیز با خود دارد اما برای کامپیوتر باید این لوازم را جداگانه هزینه کنید و بخرید.

اما به طور کلی، لپ تاپ ها حداقل 100 دلار گران تر از نمونه های دسک‌تاپی هستند. به طور مثال، کامپیوتر Dell XPS 8500 که نسل سوم پردازنده اینتل Core i7، 8 گیگابایت رم، یک ترابایت هارددرایو و کارت گرافیک AMD Radeon 7570دارد در وب سایت رسمی خود شرکت دل حدود 800 دلار قیمت دارد. در حالیکه، لپ‌تاپ مشابه آن به نام Dell Inspiron 14z ، مجهز به نسل سوم پردازنده اینتل Core i7، 8 گیگابایت رم، 500 گیگابایت هارددرایو و کارت گرافیک AMD Radeon HD 7570M  با قیمت یکهزار دلار به فروش می رسد.

2.    قدرت بیشتر دسک‌تاپ

پردازنده کامپیوترهای رومیزی بسیار قوی تر از پردازنده لپ‌تاپ های مشابه است. البته اگر بخواهیم پردازنده های دسک‌تاپ را با نمونه های ARM مقایسه کنیم – در بیشتر موبایل ها و تبلت ها استفاده می شوند – بسیار خنده دار خواهد شد. بگذارید فقط بگوییم که اینجا اندازه بسیار اهمیت دارد.

پردازنده لپ‌تاپ ها نه تنها کوچک تر از نمونه های دسک‌تاپی هستند بلکه انرژی کمتری مصرف و گرمای کمتری تولید می کنند. برای این حرف چندین دلیل هست: اول از همه، میزان شارژدهی باتری لپ‌تاپ ها بسیار مهم است. از این رو پردازنده ها طوری طراحی می شوند که عمر باتری را افزایش دهند. دوم، پردازنده لپ‌تاپ در یک قاب کوچک و بسته قرار دارد و اطراف آن را چندین فن خنک کننده پر کرده اند و با این همه هنوز هم در معرض داغ کردن قرار دارند.اما پردازنده های دسک‌تاپ این شانس را دارند که از پریز برق تغذیه بشوند. برای خنک نگه داشتن آنها نیز می توان از فن های خنک کننده یا سیستم خنک کننده مایع کمک گرفت. بنابراین، آنها نه تنها قدرتمند هستند بلکه می توانند به راحتی برای کار با سرعت بیشتر اورکلاک بشوند.

3.    لوازم جانبی بیشتر دسک‌تاپ ها

به دسک‌تاپ لوازم جانبی بیشتری می توان وصل کرد. از ماوس و صفحه کلید گرفته تا اتصالاتی همچون هدست های یو‌اس‌بی. اما لپ‌تاپ ها گزینه های متنوعی برای اتصال ندارند. بیشتر آنها دو پورت یو‌اس‌بی 2 دارند. برخی از انواع لپ‌تاپ های پیشرفته یو‌اس‌بی 3 نیز دارند. اما هر چه بدنه لپ‌تاپ باریک تر و کوچک تر شود، از پورت های اتصالی آن نیز کاسته می شود. اما دسک‌تاپ ها دست کم چهار پورت یو‌اس‌بی 2 دارند. بعلاوه، کامپیوترهای رومیزی اتصالات متنوعی همچون eSATA، VGA، DVI، HDMI و خطوط صوتی چندگانه دارند که شاید فقط در بهترین انواع لپ‌تاپ که برای بازی طراحی شده اند بتوان این اتصالات را پیدا کرد.

4.    صفحه نمایش بزرگ تر

تحقیقات نشان داده است، صفحه نمایش بزرگ تر خلاقیت کاربر را نیز افزایش می هد. صفحه نمایش بزرگ تر داشتن به دو روش میسر است: اینکه اندازه نمایشگر بزرگ تر باشد یا اینکه از چند مانتیور به طور همزمان استفاده شود.بزرگ ترین اندازه ای که برای نمایشگر یک لپ‌تاپ وجود دارد، 17.3 اینچ است که برای لپ‌تاپ بسیار بزرگ است. اما نمایشگر 17.3 اینچ در برابر مانیتورهای 20 یا 24 اینچ کامپیوترها هیچ هستند. در ضمن، لپ‌تاپ 17.3 اینچ را به راحتی نمی توان با خود به این طرف و آن طرف حمل کرد. به همین منظور شاید مجبور باشید همچون یک دسک‌تاپ با آن کار کنید.بیشتر لپ‌تاپ ها از چندین نمایشگر به طور هم‌زمان پشتیبانی نمی کنند. البته شاید بتوانید از نمایشگرهای یو‌اس‌بی یا تبلت برای این منظور کمک بگیرید. اما دسک‌تاپ اینگونه نیست. با توجه به کارت گرافیک خود می توانید از دو، سه یا چهار مانیتور به طور هم‌زمان استفاده کنید.
5.    بازی در دسک‌تاپ

پیش از هر صحبتی باید منصف بود و گفت که لپ‌تاپ های بازی بسیار خوبی در بازار موجود هستند. به طور مثال، Alienware M17x R4، پردازنده اینتل Core i7-3720QM و کارت گرافیک انویدیا جی‌فورس GTX 680M دارد. اما آیا می توان آن را با کامپیوترهای رومیزی مخصوص بازی همچون Maingear Shift Super Stock که پردازنده اینتل Core i7-3960X و سه کارت گرافیک AMD Radeon HD 7970 دارد، مقایسه کرد؟ البته که نه.

در کامپیوترهای رومیزی می توان از سه کارت گرافیک در کنار سیستم خنک کننده مایع، کارت صدا و دیگر لوازم جانبی بازی استفاده کرد در حالیکه در لپ‎‌تاپ فقط از یک کارت گرافیک می توان بهره مند شد.
6.    تعمیر آسان دسک‌تاپ

تعمیرات لپ‌تاپ بسیار گران تر از کامپیوترهای رومیزی است. به طور مثال، اگر کارت گرافیک لپ‌تاپ بسوزد باید کلی هزینه کنید تا تعمیر شود اما اگر همان اتفاق برای کامپیوتر بیفتد می توانید یک کارت گرافیک نو بخرید و به سرعت و راحت آن را با نمونه خراب شده جایگزین کنید. این در مورد دیگر قطعات دسک‌تاپ همچون مانتیور و پردازنده و ... نیز مصداق دارد اما لپ‌تاپ اینگونه نیست.
7.    استفاده بهتر از نرم‌افزارها

درست است که همه لپ‌تاپ های این دوره قابلیت پشتیبانی از نرم‌افزارهای سنگینی همچون ادوبی فتوشاپ یا پریمایر را دارند اما استفاده از آنها در نمایشگر کوچک لپ‌تاپ و با تراک‌پد کمی دشوار به نظر می رسد. برای بهترین استفاده از این نرم‌افزارها باید پردازنده قوی، کارت گرافیک قدرتمند، صفحه نمایش بزرگ و لوازم جانبی همچون صفحه‌کلید، ماوس و حتی تبلت داشت.داشتن لپ‌تاپی با چنین مشخصاتی شاید بسیار گران یا حتی غیرممکن - به ویژه در مورد صفحه نمایش بزرگ - باشد. اما یک کامپیوتر رومیزی با مشخصات خوب می تواند این نرم‌افزارها را با کیفیت خوب اجرا کند.
8.    استفاده کاربردی از دسک‌تاپ مرده

هنگامی که تبلت یا لپ‌تاپ از کار می افتند کاری با آنها نمی توان کرد و باید دور ریخت. اما از پی‌سی مرده می توان استفاده های گوناگونی داشت. به طور مثال، می توان از آن به عنوان سرور خانگی یا یک وسیله حافظه مبتنی بر شبکه (NAS) استفاده کرد. حتی می توان قطعات آن را جدا کرد و فروخت. یا مانیتورهای قدیمی که فلترون نیستند را می توان به عنوان آکواریوم استفاده کرد.

9.    امنیت بیشتر و عمر طولانی تر دسک‌تاپ ها

کامپیوترهای رومیزی همان طور که از نامشان پیداست قابلیت حمل ندارند. این مساله شاید در دنیای امروز چندان جالب نباشد اما از نظر امنیت و دوام بسیار اهمیت دارد. از آنجا که پی‌سی را نمی توان خیلی جابه‌جا کرد، بنابراین از دسترس دزدها در امان است. هیچ وقت شما کامپیوتر رومیزی خود را در قطار یا اتوبوس جا نمی گذارید یا هیچ گاه کسی آن را از شما نمی دزدد. به همین دلیل که نمی توان آن را جابه‌جا کرد، در نتیجه احتمال از دست افتادن، شکستن یا خراشیدگی نیز ندارد. یک پی‌سی سال ها می تواند همراه کاربر باشد. برای به روزرسانی آن نیز کافیست قطعاتش را تعویض کنید. اما لپ‌تاپ ها یا تبلت ها این گونه نیستند.

10.    ساخت دسک‌تاپ شخصی خود

همه افراد می توانند کامپیوتر رومیزی خود را جمع آوری کنند و بسازند. نه تنها وب سایت های متعدد و مقاله های فراوانی برای کمک به افراد برای ساخت سیستم کامپیوتری خودشان وجود دارند، بلکه قطعات کامپیوتر نیز به وفور در فروشگاه های کامپیوتری موجود هستند. کاربران با کمی دانش می توانند پی‌سی مورد علاقه خود را جمع آوری کنند و راه بیندازند. اما در مورد لپ تاپ برخی از قطعات را آنهم به کمک کارشناسان می توانید هنگام خرید از کارخانه سفارش دهید اما خودتان نمی توانید مانند دسک‌تاپ آنرا تعویض کنید.

کلام آخر

درست است که این روزها لپ‌تاپ، تبلت، اسمارت‌فون کاربرد و طرفداران بسیاری دارند اما کامپیوترهای رومیزی نیز به دلیل قیمت ارزان، کارایی عالی، قدرت بالا و دوام بسیار خوب همچنان طرفداران خودشان را دارند. این کامپیوترها به این زودی ها از رده خارج نخواهند شد و یار شفیق کاربران باقی خواهند ماند.

ecu fannikar.com

copier fannikar.com

fax fannikar.com

fannikar camera

Slider

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته در استیتو انفورماتیک فنی کار