با اعطاء مدرک بین المللی انستیتو ایزایران | با اعطاء مدرک فنی و حرفه ایایزایران لپ تاپ

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

در این مقاله قصد داریم به بررسی نحوه پیکربندی سرویس دهنده و سرویس گیرندگانDynamic Host Configuration Protocol ) DHCP ) ، با رعایت مسائل امنیتی پرداخته و با نحوه تنظیم پارامترهای ذیربط ، آشنا شویم . در ابتدا لازم است با جایگاه سرویس دهنده DHCP در یک شبکه بیشتر آشنا شویم .
●مقدمه
تمامی پروتکل های شبکه به هر یک از کامپیوترهای موجود در شبکه، یک مشخصه (آدرس ) منحصر بفرد را نسبت می دهند پروتکل IPX ، آدرس فوق را بصورت اتوماتیک و توسط ایستگاه کاری نسبت و منحصر بفرد بودن آن تضمین خواهد شد. پروتکل NetBEUI از یک نام NetBIOS شانزده بیتی استفاده می نماید . پروتکل TCP/IP از یک آدرس IP ، استفاده می نماید. در نسخه های اولیه پیاده سازی شده TCP/IP ، از پروتکل فوق بمنظور اتصال تعداد اندکی از کامپیوترها استفاده می گردید و ضرورتی به وجود یک مرکز متمرکز بمنظور اختصاص اطلاعات آدرس دهی IP ، احساس نمی گردید. بمنظور حل مشکل مدیریت صدها و یا هزاران آدرس IP در یک سازمان ، DHCP پیاده سازی گردید. هدف سرویس فوق ، اختصاص آدرس های IP بصورت پویا و در زمان اتصال یک کامپیوتربه شبکه است .
با وجود یک سرویس دهنده DHCP در شبکه ، کاربران شبکه قادر به اخذ اطلاعات مربوط به آدرس دهی IP می باشند . وضعیت فوق ، برای کاربرانی که دارای یک Laptop بوده و تمایل به اتصال به شبکه های متعدد را داشته باشند ، ملموس تر خواهد بود چراکه با برای ورود به هر یک از شبکه ها و استفاده از منابع موجود ، ضرورتی به انجام تنظیماتی خاص در رابطه با آدرس دهی IP وجود نخواهد داشت . سرویس دهنده DHCP ، علاوه براختصاص اطلاعات پایه IP نظیر : یک آدرس IP و Subnet mask ، قادر به ارائه سایر اطلاعات مربوط به پیکربندی پروتکل TCP/IP برای سرویس گیرندگان نیز می باشد . آدرس Gateway پیش فرض ، سرویس دهنده DNS ، نمونه هائی در این زمینه می باشند.
DHCP ویندوز ۲۰۰۰ ( نسخه های سرویس دهنده ) با سرویس دهنده DNS)Domain Name System) ، در ارتباط خواهد بود. ویژگی فوق ، به یک سرویس دهنده DHCP اجازه می دهد که با یک سرویس دهنده پویای DNS ویندوز ۲۰۰۰ ( DDNS ) ، مرتبط و اطلاعات ضروری را با وی مبادله نماید . سرویس دهنده DHCP ویندوز ۲۰۰۰ ، قادر به ارائه پویای آدرس IP و Host name بصورت مستقیم برای یک سرویس دهنده DDNS است .
DHCP ، مسئولیت ارائه اطلاعات آدرس های IP سرویس گیرندگان را برعهده دارد . بمنظور اخذ اطلاعات آدرس دهی IP ، سرویس گیرنده می بایست یک lease را از سرویس دهنده DHCP دریافت نماید.زمانیکه سرویس دهنده DHCP ، اطلاعات آدرسی دهی IP را به یک سرویس گیرنده DHCP نسبت ( اختصاص) می دهد ، سرویس گیرنده DHCP مالکیت آدرس IP را نخواهد داشت .در چنین حالتی ، سرویس دهنده DHCP همچنان مالکیت آدرس IP را بر عهده داشته و سرویس گیرنده اطلاعات فوق را اجاره و بصورت موقت و بر اساس یک بازه زمانی در اختیار خواهد داشت . می توان یک آدرس IP را بمنزله یک قطعه زمین در نظر گرفت که بصورت اجاره ای در اختیار سرویس گیرنده قرار گرفته و لازم است قبل از سررسید مدت قرارداد! نسبت به تمدید آن اقدام گردد.در صورت عدم تمدید ، سرویس گیرنده قادر به حضور درشبکه نخواهد بود. دراین مقاله قصد نداریم به بررسی فرآیند اختصاص IP توسط سرویس دهنده به سرویس گیرنده پرداخته و مراحل چهارگانه ( Discover, Offer, Request, Acknowledgement ) را تشریح نمائیم !
DHCP ، یکی از استانداردهای پروتکل TCP/IP بوده که باعث کاهش پیچیدگی و عملیات مدیریتی در ارتباط با آدرس های IP سرویس گیرندگان در شبکه می گردد . در این راستا سرویس دهنده DHCP ، بصورت اتوماتیک عملیات اختصاص آدرس های IP و سایر اطلاعات مرتبط با TCP/IP را در اختیار کاربرانی قرار می دهد که امکان DHCP-client آنان فعال شده باشد . بصورت پیش فرض ، کامپیوترهائی که بر روی آنان ویندوز ۲۰۰۰ اجراء می گردد ، سرویس گیرندگان DHCP-Enabled خواهند بود.
● جایگاه سرویس دهنده DHCP در یک شبکه مبتنی بر ویندوز ۲۰۰۰
بمنظور بکارگیری DHCP در یک محیط ویندوز ۲۰۰۰ از رویکردهای متفاوتی استفاده می گردد. با توجه به اینکه DHCP پروتکلی است که دارای محدودیت های امنیتی خاص خود است ، سرویس DHCP نباید به خارج ارائه گردد . به Domain server های حیاتی و ماشین های سرویس گیرنده مهم ، می بایست آدرس های IP تابتی نسبت داده شود که ارتباطی با DHCP نخواهد داشت .
● پیشنهادات عمومی پیکربندی
بمنظور پیشگیری و افزایش امنیت ، موارد زیر پیشنهاد گردد :
▪ پورت های DHCP ( شماره ۶۷ و ۶۸ ) در سطح فایروالی که اینترانت را به اینترنت متصل می نماید ، بلاک گردد .
▪ DHCP/BOOTP relay agent را بر روی فایروال ، غیر فعال نمائید ( در صورت نصب ، uninstall گردد ) .
▪ سرویس دهنده DHCP را بر روی یک Member Server که یک Domain Controller نمی باشد ، نصب گردد .
▪ به تمامی سرویس دهندگان داخلی مهم ( شامل سرویس دهندگان DHCP ) ، آدرس های IP ثابتی نسبت داده شود و سرویس DHCP Client بر روی آنان ، متوقف گردد .
▪ به تمامی سرویس گیرندگان داخلی مهم ، آدرس های IP ثابتی نسبت داده شود و سرویس DHCP Client بر روی آنان ، متوقف گردد.
▪ سرویس دهنده DHCP بر اساس روشی که ارائه خواهد گردید ، ایمن گردد.
▪ سرویس گیرندگان DHCP بر اساس روشی که ارائه خواهد گردید ، ایمن گردند.
● آدرس های IP ثابت در مقابل آدرس های IP رزو شده
واژه آدرس IP ثابت ، به پیکربندی دستی آدرس های IP اطلاق می گردد( hardcoded ). فرآیند فوق، نقظه مقابل یک آدرس IP است رزو شده در DHCP است که بصورت دائم به یک ماشین خاص ، نسبت داده می شود. استفاده از امکان DHCP Reservations ، برای ماشین های حساس توصیه نمی گردد.
● سرویس DHCP Client بر روی ماشین های حساس ، غیرفعال گردد
در زمان نصب ویندوز ۲۰۰۰ ( هم سرویس دهنده و هم سرویس گیرنده ) ، سرویس DHCP client فعالیت خود را آغاز و بعنوان یک سیستم محلی اجراء خواهد شد. سرویس دهندگان DHCP و سایر ماشین های حساس دیگر که از آدرس های IP ثابتی استفاده می نمایند به این سرویس نیاز نداشته و لازم است که سرویس فوق، متوقف و وضعیت فعالیت آن در زمان راه اندازی ییستم به حالت دستی ( Manually ) تغییر یابد .
▪ DHCP و DNS
ویندوز ۲۰۰۰ با سیستم DNS)Domain Naming Service) در ارتباط خواهد بود. زمانیکه آدرس IP سرویس گیرنده بصورت پویا و توسط یک سرویس دهنده DHCP نسبت داده شد ، جداول DNS ، می بایست بهنگام گردند. پیشنهاد می گردد که خصلت : " Allow Dynamic Update" در سرویس دهنده DNS به مقدار "Only Secure Updates" ، تغییر یابد.
بصورت پیش فرض ، سرویس گیرندگان DHCP ، پس از نسبت دهی یک آدرس پویا توسط سرویس دهنده DHCP ، پیامی را برای سرویس دهنده DNS بمنظور بهنگام سازی ارسال می نمایند. برای سرویس گیرندگانی که امکانات حمایتی لازم در خصوص عملیات بهنگام سازی را ندارند ( نظیر ویندوز ۹۵ ) ، سرویس دهنده DHCP ، می بایست مسئولیت فوق را پذیرفته و به نمایندگی از سرویس گیرنده ، جداول سرویس دهنده DNS را بهنگام نماید. سرویس دهنده DHCP ، بصورت پیش فرض بگونه ای پیکربندی شده است که جداول DNS را در زمان درخواست سرویس گیرندگان ، بهنگام می نماید .پیشنهاد می گردد که ویژگی فوق ، غیر فعال گردد.
● پیکربندی سرویس دهنده DHCP
سرویس دهنده DHCP بصورت اتوماتیک آدرس های IP و سایر اطلاعات مرتبط با پیکربندی TCP/IP را در اختیار سرویس گیرندگان DHCP-enabled ، قرار می دهد . سرویس، سرویس دهنده DHCP بعنوان یک سیستم محلی اجراء می گردد . بمنظور کاهش احتمال بروز خرابی و اشکالات حاصل از عوامل جانبی ، پیشنهاد می گردد که سرویس دهنده DHCP بر روی یک Domain Server که یک Domain Controller نمی باشد ، نصب گردد . جایگاه سرویس دهندگان DHCP ، بسیار حساس و مهم بوده و می بایست تمامی آنان دارای آدرس های IP ثابت باشند. سرویس DHCP Client می بایست برروی این نوع از سیستم ها متوقف و وضعیت اجراء آن در زمان راه اندازی سیستم ، بصورت دستی در نظر گرفته شود.
● DHCP Administrators و Users Group
زمانیکه سرویس DHCP بر روی یک ماشین سرویس دهنده ویندوز ۲۰۰۰ نصب می گردد ، دو گروه محلی جدید ایجاد می گردد : DHCP Administrator و DHCP Users . از گروههای فوق ، می توان در صورت نیاز و با توجه به سیاست های موجود استفاده بعمل آورد.
● مجوزهای فایل و ریجستری DHCP
بانک اطلاعاتی DHCP ، فایل های Recovery و Audit در فولدر SystemRoot%System۳۲DHCP % ذخیره می گردند. تنظیمات زیر در این رابطه پیشنهاد می گردد.
● DHCP Scope و گزینه های سرویس دهنده
در رابطه با DHCP گزینه های اندکی در دسترس می باشد . پیشنهاد می گردد که میزان استفاده از گزینه ها به حداقل مقدار خود برسد . بمنظور کاهش ریسک ماشین های سرویس گیرنده ، گزینه DNS Server نمی بایست انتخاب و به ماشین های سرویس گیرنده می بایست یک آدرس ثابت DNS نسبت داده می شود .
● ارتباط بین سرویس دهنده DHCP و DNS
پیکربندی پیش فرض DNS مربوط به سرویس دهنده DHCP در شکل زیر نشان داده شده است . بر اساس پیکربندی فوق ، در زمان درخواست سرویس گیرنده عملیات بهنگام سازی جداول (Entries) انجام خواهد شد.پیشنهاد می گردد که ویژگی فوق ، غیر فعال گردد ( فعال کردن سرویس دهنده DHCP ، انتخاب سرویس دهنده ، انتخاب گزینه Properties ، انتخاب DNS Tab و غیر فعال نمودن :
Automically Update DHCP Client information in DNS ) .
● پیکربندی سرویس گیرندگان DHCP
سرویس DHCP Client ، بصورت اتوماتیک درخواست هائی را برای سرویس دهنده DHCP بمنظوردریافت یک آدرس IP و نسبت دهی آن به ماشین سرویس گیرنده ، انجام می دهد . درخواست فوق ، در زمان راه اندازی سیستم ( Booting ) انجام و در صورت ضرورت و قبل از اتمام تاریخ اعتبار آن ، تکرار خواهد شد. سرویس DHCP Client بعنوان یک سیستم محلی بر روی ماشین سرویس گیرنده اجراء خواهد شد. پیشنهاد می گردد که از خدمات DHCP بر روی ماشین های سرویس گیرنده حساس و مهم استفاده نگردد . این نوع از ماشین های سرویس گیرنده ، می بایست از آدرس های IP ثابتی استفاده و بر روی آنان سرویس DHCP client متوقف و نحوه راه اندازی آنان در زمان راه اندازی ، بصورت "دستی " تعیین گردد .
● مجوزهای ریجستری DHCP Client
تنظیمات زیر در ارتباط با ریجستری DHCP client ، پیشنهاد می گردد
● تنظیمات DHCP Client ( مربوط به ریجستری ویندوز )
▪ مجوزهای پیشنهادی
Full Control
▪ User /Groups
System
▪ کلید ریجستری
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEM
CurrentControlSetServicesDhcp
● تنظیمات TCP/IP مربوط به سرویس گیرندگان
پیشنهاد می گردد که سرویس گیرندگان صرفا" آدرس IP ، آدرس Gateway و Subnet mask را از سرویس دهنده DHCP دریافت نمایند. آدرس سرویس دهنده DNS ، می بایست بصورت ثابت در نظر گرفته شود.( تنظیمات پروتکل TCP/IP )
● DHCP Client و DNS
با انتخاب گزینه Advanced TCP/IP Setting ، مشاهد خواهد شد که " Register this connection address in DNS" ، بصورت پیش فرض فعال است .( تنظیمات پروتکل TCP/IP )
امکان فوق ، به سرویس گیرنده DHCP امکان بهنگام سازی را پس از دریافت یک آدرس IP توسط سرویس دهنده DHCP ، خواهد داد. با توجه به اینکه سرویس دهنده DNS بگونه ای پیکربندی شده است که صرفا" بهنگام سازی ایمن را قبول نماید ، صرفا" سرویس گیرندگان تائید شده قادر به تغییر اطلاعات مربوطه خود در DNS خواهند بود( DNS Entries ) .
● آدرس دهی اتوماتیک آدرس های خصوصی IP
ویندوز ۲۰۰۰ ، از آدرس دهی اتوماتیک IP خصوصی ( APIPA ) ، بمنظور نستب دهی یک آدرس IP به یک ماشین سرویس گیرنده و درمواردیکه سرویس دهنده DHCP در دسترس نبوده و یا درخواست ماشین سرویس گیرنده توام با موفقیت نگردد ، استفاده می نماید.. بر اساس مستندات مایکروسافت آدرس های نسبت داده شده در محدوده IP:۱۶۹.۲۵۴.۰.۱ تا IP:۱۶۹.۲۵۴.۲۵۵.۲۵۴ می باشند. این محدوده از آدرس های IP توسط IANA رزو و در اینترنت استفاده نمی گردد. پیشنهاد می گردد این ویژگی غیرفعال گردد . بمنظور نیل به خواسته فوق ، عملیات زیر را دنبال می نمائیم :
▪ از طریق Start|Run برنامه Regedt۳۲ را فعال نمائید ( در رابطه با استفاده از برنامه فوق ، دقت گردد) .
▪ در ریجستری ویندوز ، کلید زیر را پیدا نمائید :
HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesTcpipParameters
▪ Entry زیر را ایجاد و مقدار آن صفر در نظر گرفته شود.(غیر فعال نمودن آدرس دهی اتوماتیک آدرس های IP خصوصی ).
IPAutoconfigurationEnabled: REG_DWORD
● fبرنامه های کاربردی DHCP Client
در این راستا صرفا" یک برنامه وجود داشته و در فولدر %SystemRoot%System۳۲ قرار دارد: ipconfig.exe . تنظیمات زیر در این رابطه ، پیشنهاد می گردد:
● تنظیمات DHCP Client ( مربوط به برنامه های کاربردی )
▪ مجوزهای پیشنهادی
Full Control
Full Control
▪ User /Groups
System
Administrators
▪ فایل / فولدر
%SystemRoot%System۳۲ipconfig.exe

ecu fannikar.com

copier fannikar.com

fax fannikar.com

fannikar camera

Slider

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته در استیتو انفورماتیک فنی کار