لامپدیودهای ساطع کننده نور یا همان Light-emmitting diode یک منبع نیمه هادی نور هستند. لامپ LED بعنوان لامپ های نمایشگر در بسیاری از تجهیزات الکترونیکی بکار میروند و بصورت روزافزون بر کاربردشان افزوده میشود. لامپ LED اولین بار در سال 1962 استفاده شد و در اوایل تنها با نور قرمز و کم توانی شناخته میشد ولی مدل های امروزی آن با توان های بسیار بالا و درخشندگی زیاد در دسترس هستند.
لامپ LED یا همون دیودهای منبع نور کاربردهای وسیعی دارند. میکروسکوپ های دیجیتالی، روشنایی حمل و نقل هوایی، سیستم های حمل و نقل شهری، روشنایی عمومی و تبلیغات شهری همگی از تکنولوژی لامپ LED بهره میبرند.
قابلیت تغییر حالت سریع لامپ LED جهت نمایش متن و تصویر، در سنسورها و در ارتباطات پیشرفته مناسب است. LED های مادون قرمز در سیستم های کنترل از راه دور تلویزون و دستگاه های DVD پلیر بکار میروند.
مزایای لامپ LED
بازدهی: لامپ LED نور بیشتری به نسبت لامپ های معمولی در توان مصرفی یکسان ایجاد میکند و برخلاف لامپهای فلوئورسنت و حبابی بازدهی آن به شکل و سایز بستگی ندارد.
رنگ: لامپ LED میتواند بدون استفاده از هرگونه فیلتر خارجی نور را با رنگ مورد نظر شما ساطع کند، این امر بسیار مفید بوده و هزینه های اولیه را کاهش میدهد.
سایز: ابعاد آنها میتواند بسیار کوچک (کوچکتر از 2 میلیمتر مربع) باشد و به راحتی در بوردها و مدارها قابل استفاده هستند.
زمان روشن شدن: این لامپ ها به سرعت روشن میشوند، بعنوان مثال یک لامپ LED قرمز در کمتر از میکرو ثانیه به حداکثر روشنایی خود میرسد. و مدلهای استفاده شده در وسایل ارتباطی حتی پاسخ و عملکرد سریعتری از خود نشان میدهند.
خاموش و روشن شدن: لامپ LED در حالت هایی که به خاموش روشن شدن های سریع و پاسخ سریع نیاز داریم بسیار مفید خواهد بود برخلاف لامپ های مهتابی که زمان زیادی برای روشن شدن مجدد نیاز دارند.
کم نور شدن: در برابر کاهش جریان عبوری و یا پالس های نامرتب به سرعت نور لامپ LED کم میشود که در سیستم های عیب یاب و هشدار بسیار مناسب است.
گرم نشدن: برخلاف اکثر مدلهای دیگر لامپ LED حرارت زیادی به محسط اطراف خود نمیدهد و بخوبی در محیط های حساس به گرما قابل استفاده است. عمده حرارت تولید شده و انرژی هدر رفته از پایه لامپ منتقل میشود.
عمر مفید: این لامپ ها بین 35000 تا 50000 ساعت عمر مفید دارند که در مقابل عمر مفید لامپ فلوئورسنت که بین 1000 تا 15000 ساعت است بسیار زیاد است. این امر موجب به صرفه بودن لامپ LED از نظر هزینه در مقابل سایر مدلهاست.
مقاومت در برابر ضربه: لامپ LED مثاومت مناسبی در برابر ضربه از خود نشان میدهد، برخلاف لامپ های دیگر که عموما شکننده و حساس هستند.