با اعطاء مدرک بین المللی انستیتو ایزایران | با اعطاء مدرک فنی و حرفه ایایزایران لپ تاپ

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

در ابتدا گمان می‌رفت که این یک حمله معمولی مانند هزاران حمله ویروسی است که روزانه میلیون‌ها رایانه در سراسر جهان را مورد هدف قرار می‌دهد؛ اما گویا این حمله بسیار جدی بوده و برعکس همیشه، بیشتر رایانه‌های ایران، اندونزی و هندوستان را مورد هجوم خود قرار داده است. همچنین براساس گزارش‌های منتشر شده، رايانه‌هاي شخصي در ايران بيش از ديگر کشورها به کرم رايانه‌اي خطرناکی به نام SCADAکه به Stuxnet نیز شهرت دارد، آلوده شده است. گفتنی است که هدف این کرم رایانه‌ای سرقت اطلاعات از سیستم‌های کنترل صنعتی است. حتی برخی کارشناسان آن را نخستین تروجانی مي‌دانند که اطلاعات صنعتی را به سرقت مي‌برد.
نخستین ویروس صنعتی
شاید این اولین باری باشد که یک ویروس تا این سطح وسیع از رایانه‌های کشور را مورد حمله خود قرار می‌دهد، چرا که بر اساس اطلاعات جمع آوری شده توسط شرکت امنیتی سیمانتک در حدود 60 درصد از سیستم‌های رایانه‌ای که به این ویروس آلوده شده‌اند، در ایران قرار دارند.به گفته الیاس لووی، مدیر ارشد فنی بخش پاسخگویی ایمنی سیمانتک، با توجه به تاریخ نشانه‌های دیجیتالی که از این کرم رایانه‌ای به جا مانده، مي‌توان گفت این نرم‌افزار از ماه ژانویه سال جاری میان رایانه‌ها در گردش بوده است.Stuxnet ماه گذشته توسط یک شرکت بلاروسی به نام VirusBlockAda کشف شد. این شرکت در آن زمان اعلام کرد این ویروس را روی سیستم نرم‌افزاری یکی از مشتریان ایرانی خود کشف کرده است.
هدف: سیستم‌های کنترل پروژه زیمنس
نام زیمنس و سیستم‌های کنترل پروژه به این ویروس گره خورده است. به گفته کارشناسان امنیتی، این کرم به دنبال سیستم مدیریتی SCADA زیمنس که معمولا در کارخانه‌های بزرگ تولیدی و صنعتی مورد استفاده قرار مي‌گیرد بوده و تلاش مي‌کند اسرار صنعتی رایانه‌های این کارخانه‌ها را روی اینترنت بارگذاری (Upload) کند.
در همین حال مشخص نیست، چرا بیشترین موارد آلودگی در ایران دیده شده است، هر چند این احتمال بسیار تقویت شده که این ویروس مخصوص صنایع ایران طراحی شده باشد. سیمانتک در این زمینه اعلام کرده نمي‌داند، چرا ایران و دیگر کشورها به این اندازه تحت تاثیر آلودگی‌های ویروسی قرار دارند. به گفته لووی، تنها مي‌توان گفت افرادی که این نرم‌افزارهای خاص را ساخته اند، آن را ویژه حمله به این نقاط جغرافیایی خاص طراحی کرده‌اند.
شرکت زیمنس که نرم افزارهایش تحت حمله این ویروس قرار گرفته، تعداد مشتریان خود را در ایران اعلام نمي‌کند، اما به تازگی اعلام کرده دوشرکت آلمانی به واسطه این ویروس آلوده شده اند. بر اساس گزارش‌های منتشر شده نرم افزار آنتی‌ویروس رایگانی که طی چند روز گذشته روی وب سایت زیمنس قرار گرفته تاکنون هزار و 500 بار دانلود شده است.سیمانتک اطلاعات خود را به واسطه همکاری با صنایع و تغییر مسیر ترافیک به وجود آمده به منظور اتصال به سرورهای کنترل و فرمان کرم رایانه‌ای به سوی رایانه‌های خود جمع‌آوری کرده است. طی دوره‌ای سه روزه رایانه‌هایی که در 14 هزار آدرس IP حضور داشتند تلاش کردند با این سرورهای کنترل و فرمان ارتباط برقرار کنند که این نشان مي‌دهد تعداد کمي‌از رایانه‌های خانگی در سرتاسر جهان به این کرم آلوده شده اند. تعداد دقیق رایانه‌های آلوده مي‌تواند در حدود 15 تا 20 هزار باشد، زیرا بسیاری از شرکت‌ها برای چند رایانه یک آدرس IP در نظر مي‌گیرند.به این دلیل که سيمانتك مي‌تواند آدرس‌های IP مورد استفاده سیستم‌های رایانه‌ای را برای اتصال به سرورهای کنترل و فرمان مشاهده کند، مي‌تواند تعیین کند کدام رایانه آلوده شده است. به گفته این شرکت، رایانه‌های آلوده شده به سازمان‌های متعددی تعلق داشتند که از نرم افزار و سیستم‌های SCADA استفاده مي‌کردند، ویژگی که به روشنی مورد هدف حمله هکرها بوده است.
بر اساس گزارش PCworld، کرم Stuxnet توسط ابزارهای USB دار انتقال پیدا مي‌کند، زمانی که ابزاری آلوده به این شکل به رایانه اتصال پیدا مي‌کند، کدهای آن به جست‌وجوی سیستم‌های زیمنس گشته و خود را روی هر ابزار USB دار دیگری که بیابد، کپی خواهد کرد.به نوشته سیمانتک دلیل اصلی تولید این ویروس مشخص نیست، اما انگیزه‌های جاسوسی صنعتی، تروریسم صنعتی یا حتی انگیزه‌های منفی برخی کارکنان و همچنین انگیزه‌های کشف اطلاعات محرمانه توسط رقبا ممکن است از جمله دلایل ایجاد این ویروس بوده باشد.
هشدار به کاربران ایرانی
براساس گزارش‌های منتشر شده در اکثر سایت‌های معتبر دنیا این بدافزار جاسوسي با سوء استفاده از يك آسيب‌پذيري جديد و اصلاح نشده در ويندوز، به سرعت در حال گسترش است.
در همین زمینه اسماعیل ذبیحی، مسوول اطلاع‌رسانی شرکت ایمن رایانه پندار، نماینده انحصاری شرکت پاندا در ایران می‌گوید: «‌ریشه گسترش اين ويروس این حفره امنیتی مربوط به شرکت مایکروسافت است و اگر این حفره امنیتی وجود نداشت این ویروس تا این حد گسترش پیدا نمی‌کرد، البته شرکت مایکروسافت اصلاحیه موقت خود را منتشر کرده و اگر کاربران از این اصلاحیه استفاده کنند به مشکلی بر نخواهند خورد.» وی در خصوص گسترش این بدافزار در کشور می‌گوید: «این ویروس تنها دستگاه‌های scada را مورد حمله قرار می‌دهد؛ یعنی سیستم‌های کنترل مدیریت پروژه در صنایع بزرگ. و از آنجایی که ایران در صنایع بزرگ از محصولات زیمنس استفاده می‌کند بنابراین بیشتر دچار آسیب شده است.‌ همچنین از آنجایی که این ویروس به صورت نامحسوس است بدون اینکه صاحبان صنایع متوجه شوند اطلاعات نشت پیدا می‌کند.» براساس اظهارات وی هنوز مشخص نیست که چرا ایران و شرکت زیمنس در این بین قربانی شده‌اند. همچنین به گفته وی 13 درصد آلودگی‌ها از طریق ایمیل و دانلود مستقیم از اینترنت صورت گرفته است و بیشترین عامل پخش این ویروس در ایران از طریق USB بوده است با این حال به گفته ذبیحی تاکنون تنها 2 درصد کامپيوتر کشور به این ویروس آلوده شده‌اند.
اما علی رضا صالحی، روابط عمومي‌‌شرکت کسپراسکای، بر این باور است که این بد افزار آن طور که رسانه‌ها آن را بزرگ جلوه می‌دهند، خطرناک نیست و مشکل جدی به وجود نخواهد آورد. وی در ادامه می‌گوید: «اين بدافزار جديد كه در واقع يك rootkit است، از يك آسيب پذيري در فايل‌هاي shortcut با پسوند .lnk سوء استفاده مي‌كند.
بدافزار مذكور نرم‌افزار Siemens WinCC Scada را كه روي ويندوز 7 نسخه Enterprise و سيستم‌هاي x86 اجرا مي‌شود، آلوده مي‌سازد. اين ويروس از طريق درايوهاي USB گسترش پيدا مي‌كند و زماني كه يك آيكون Shortcut روي صفحه نمايش قرباني نشان داده مي‌شود، به صورت اتوماتيك اجرا مي‌شود.» وی در ادامه می‌افزاید: «‌ هدف بدافزار مذكور گرفتن حق دسترسي مديريتي و دسترسي به داده‌هاي سيستم‌هاي Scada است كه معمولا توسط سازمان‌هاي داراي زيرساخت‌هاي حياتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين بدافزار از نام كاربري و كلمه عبوري كه در نرم‌افزار Siemens به صورت hard-coded وجود دارد، سوءاستفاده مي‌كند.» همچنین گفته می‌شود که این بدافزار جدید از یک امضای دیجیتالی مربوط به معتبرترین شرکت سخت‌افزاری یعنی Realtek Semiconductor Corporation براي اعتباردهي به درايورهاي خود استفاده مي‌كند.
به گفته صالحی پس از انتشار این بدافزار شرکت کسپر اسکای در 13 جولای، شرکت مکافی در 16 جولای و شرکت سیمانتک در 17 جولای آن را شناسایی و برای آن برنامه لازم را نوشته و انتشار داده اند.به گفته کارشناسان یکی از دلایل اصلی انتشار این بدافزار در کشور به ضعف سیستم امنیتی سازمان‌های از جمله سازمان‌های صنعتی کشور باز می‌گردد. در این خصوص صالحی می‌گوید: ‌« در سه سال اخیر توجه به حوزه امنیت پر رنگ‌تر شده و اغلب شرکت‌ها و سازمان‌های مهم و بزرگ به سمت استفاده از آنتی ویروس‌هاي اصل روی آورده‌اند. طبیعتا کسانی که از آنتی ویروس استاندارد و اصل استفاده می‌کنند مشکل چندانی نخواهند داشت، اما آن دسته از سازمانی‌هايي که از آنتی‌ویروس قفل شکسته استفاده می‌کنند طبیعتا با مشکل مواجه خواهند شد.» به باور وی این دسته از شرکت‌ها نه تنها در این مورد خاص بلکه در اکثر مواقع دچار مشکل می‌شوند و تنها راه‌حلی که این شرکت‌ها یا سازمان‌ها را می‌تواند در مقابل این حملات پشتیبانی کند این است که در کنار اختصاص دادن بودجه به سایر موارد سازمان خود به بخش امنيت اطلاعات خود نیز توجه ویژه‌ای نشان دهند.
صالحی در ادامه یادآور می‌شود از آن جایی که این ویروس، آن‌طور که گفته می‌شود خطرناک نیست کمتر کاربران خانگی را مورد هدف قرار می‌دهد، اما کاربران می‌توانند با استفاده از آنتی‌ویروس‌های اصل و استفاده از اصلاحیه شرکت مایکروسافت ضریب امنيت دستگاه خود را بالا ببرند.

ecu fannikar.com

copier fannikar.com

fax fannikar.com

fannikar camera

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته در استیتو انفورماتیک فنی کار