( ادامه بخش دوم )

پردازنده :
تولید کنندگان مادربرد در برخی حالات ، فهرست مادربردهای تولیدی خود را بر اساس نوع سوکتی که مادربرد حمایت می نماید ، ارائه می نمایند. مثلا سوکت ۴۷۸ برای P۴ و سوکت A برای Athlon .
در اکثر کاربردهای تجاری ، کاربران تفاوت مشهودی را در ارتباط با سرعت بین دو پردازنده Athlon و P۴ مشاهده نمی نمایند در حالیکه ممکن است تفاوت قیمت آنان مشهود باشد . بهرحال نوع و سرعت پردازنده ای که می تواند همراه یک مادر برد استفاده شود ، یکی از نکات مهم در رابطه با انتخاب مادربرد است.
حافظه :
امروزه اکثر مادربردها از حافظه های SDRam DDR (Double Date Rate) استفاده می نمایند . البته هنوز مادر بردهایی نیز وجود دارد که از RDRAM یا Rambus استفاده می نمایند . (تعداد این نوع از مادربردها اندک است) .حافظه های DDR دارای سرعت های مختلفی بوده و پیشنهاد می شود که سریعترین نوعی را که مادربرد حمایت می نماید ، انتخاب گردد .تولید کنندگان مادربرد ، حافظه های DDR را بر اساس سرعت Clock و یا پهنای باند تقسیم می نمایند . سرعت این نوع از حافظه ها ( DDR) به صورت زیر می باشد :
(PC۲۷۰۰(DDR۳۳۳
(PC۲۱۰۰ (DDR۲۶۶
بردهایی که از RDRAM استفاده می نمایند دارای Chip set اینتل ۸۵۰ یا E۸۵۰ می باشند . این نوع از حافظه ها ( RDRAM ) می بایست بمنظور افزایش کارایی ، بصورت زوج بر روی مادربرد استفاده شده و اسلات های خالی توسط CRIMM تکمیل (پر) گردند . حافظه ها ی RDRAM، قادر به تامین پهنای باند بالای مورد نیاز برنامه هایی با حجم عملیات سنگین در ارتباط با حافظه ، می باشند .( برنامه های ویرایش فیلم های ویدیوئی و یا بازیهای سه بعدی گرافیکی) .قیمت حافظه های RDRAM نسبت به حافظه های DDR دو برابر است . حافظه های RDRAM در حال حاضر با دو سرعت متفاوت ارائه می گردند : PC۸۰۰ و PC۱۰۶۶ . در صورت انتخاب پردازنده ای از نوع P۴ که بر روی BUS با سرعت ۵۳۳ مگاهرتز اجراء می گردد ، سرعت بیشتر پردازنده معیار اصلی انتخاب قرار گیرد . در زمان انتخاب حافظه ، می بایست تعداد
سوکت های DIMM و RIMM موجود بر روی مادربرد بهمراه حداکثر حافظه قابل نصب بر روی آن دقیقا بررسی گردد .
صدا و گرافیک :
اکثر مادربردهای موجود دارای کارت صدا بوده و بندرت می توان مادربردی را یافت که فاقد این قابلیت باشد . آخرین مدل مادر بردها دارای چیپ ست دیجیتالی صدای ۶ کاناله بوده که برای بازی ها و فایل های MP۳ مناسب تر می باشد . در صورتیکه قصد نصب یک کارت صدا بر روی مادر برد بمنظور افزایش کیفیت صدا وجود داشته باشد ، می توان با استفاده از Jumper و یا BIOS سیستم ، کارت صدای موجود بر روی مادربرد (OnBoard) را غیر فعال و از کارت صدای مورد نظر خود استفاده نمود .
در صورتیکه بخواهیم از بازی های کامپیوتری استفاده نمائیم که دارای گرافیک سه بعدی می باشند ، می بایست کارت گرافیک موجود بر روی مادربرد را غیرفعال و یک کارت گرافیک متناسب با نوع نیاز را بر روی مادر برد نصب نمود . در این رابطه لازم است به این نکته دقت شود که مادربرد انتخابی دارای اسلات AGP باشد. امروزه اکثر کارت های گرافیکی موجود از اسلات AGP بمنظور ارتباط با کامپیوتر استفاده می نمایند .

منبع : www.dlproje.com