هنگامی که قصد جمع کردن یک سیستم رایانه جدید را دارید، انتخاب یک مادربورد (motherboard) مناسب، بخشی حیاتی از این پازل است. چرا که انتخاب غلط می تواند عملکرد صحیح همه قطعات سخت افزاری شما را مختل کرده و آنها را از انجام وظایفی که برای آنها تعریفشده بازدارد. از بسیاری جهات انتخاب مادربورد در بین قطعات سخت افزاری می تواند یکی از دشوارترین مراحل باشد.
انتخاب یک مادربورد که توانایی کارکردن با بقیه قطعات شما را داشته باشد، تنها نیاز شما نیست. شما همچنین باید قابلیت های این بورد برای ارتقا و مطابقت آن با قطعاتی که در آینده قصد خرید آنها را دارید، مد نظر داشته باشید. اگر می خواهید بزودی یک دوربین یا فضای ذخیره داده خارجی (extrnal storage) جدیدی با درگاه اتصال پرسرعت USB ۳.۰ تهیه کنید، خرید مادربورد فاقد این درگاه اتصال، اشتباه بزرگی است. اولین قدم در انتخاب یک مادربورد مناسب آن است که با پردازنده (CPU) شما مطابقت داشته باشد. در قدم های بعدی قابلیت انطباق آن با دیگر اجزای تشکیل دهنده رایانه چون حافظه RAM، دیسک سخت (hard disk)، کارت های بسط و توسعه (expantion cards)، گرداننده های نوری (optical drives) را باید در نظر داشته باشیم. در مرحله آخر باید قابلیت های حیاتی و اضافی دیگر و ویژگی های جدید را مورد توجه قرار دهیم. البته یکی از مهم ترین گزینه ها در زمینه مادربورد این است که قیمت آن نیز معقول باشد. ما قصد داریم به شما کمک کنیم تا با توجه به بودجه ای که برای خرید مادربورد کنار گذاشته اید، بهترین بورد AMD و اینتل (Intel) را از میان مادربوردهای روز موجود در بازار انتخاب کنید.
محدوده قیمت ۵۰ تا ۱۰۰ یورو
مادربورد Asus M۵A۹۷ PRO: AMD
AMD با پایین آوردن قیمت مادربوردهای منطبق با پردازنده بولدوزر (Buldozer) و بالابردن کارایی آن، دست به اقدامی پسندیده زد و حوزه تسلط خود را در بازار مصرف گسترش داد. شرکت ایسوس به جای این که بنای بوردهایش را بر اساس مجموعه تراشه های (chipset) مشهور ۹۹۰X و گزینه های موجود برای ۹۹۰FX بگذارد، آنها را بر اساس تراشه های ۹۷۰ پایه گذاری کرد که این اقدام به محرومیت از قابلیت چند گرافیکی انویدیای SLI و تنها برخورداری از نگارش AMD آن به CrossFire X انجامید. به هر حال اگر شما قادرید از عهده خرید دو عدد کارت گرافیک مستقل برآیید، باید یک مادربورد بهتر تهیه کنید. البته این حوزه ای است که در آن صرفه جویی زیادی امکان پذیر است.
در این مادربورد یک شکاف پایانه (slot) برای استقرار کارت های PCIe x۱۶ وجود داشته و از لحاظ درگاه های (port) گسترش چهار عدد PCIe و دو عدد PCI دارد که از همان ابتدا امید کسانی را که چشم به ارتقائات خاص بعدی دارند، ناامید می کند. اما پل جنوبی SB۹۵۰ به معنای دریافت شش عدد اتصال شش گیگابایت بر ثانیه ای و شش درگاه USB ۲.۰ اما فقط دو درگاه USB ۳.۰ در پشت کیس دارد و از نظر حافظه هم به مرز استفاده از رم ۲۰۰۰ مگاهرتز رسیده است. ایسوس برای پایین آوردن قیمت تمام شده، یک سری لوازم جانبی همراه این بورد مثل کابل ساتا را حذف کرده که باید آنها را جداگانه خرید. این مادربورد برای ارتقای سیستم های قدیمی، انتخاب مناسبی است؛ اما بازیخورهایی که خواهان استفاده از کارت گرافیک دوم هستند، باید از خیر این بورد بگذرند و به فکر نوع بهتری باشند.
مادربورد اینتل: Gigabyte GA Z۶۸AP D۳
یکی از دو مادربورد Z۶۸ در دسترس فعلی، این بورد است. بد نیست بدانید این مادربورد چه ویژگی هایی را فدای پایین آوردن قیمت کرده است. اول از همه Z۶۸ بیشترین فشار را بر دوش پردازنده انداخته و به تبعیت از آن مادربورد گیگابایت GA Z۶۸AP D۳ با ارائه چند قابلیت بیشتر بین بوردهای دیگر سری بین سرها درآورده است. درگاه HDMI آنبورد این بورد این امتیاز را دارد که با قابلیت پخش ویدئوی با کیفیتش کاربر را از خرید کارت گرافیک مستقل بی نیاز کند؛ اما با وجود گرانی، تطبیق دهنده های DVI حذف درگاه VGA از روی این مادربورد برای استفاده با صفحه نمایش های قدیمی چندان معقول به نظر نمی رسد. با پشتیبانی از فناوری پاسخگویی هوشمند (Smart Response)، کاملا آماده ارتقا با یک فضای ذخیره داده وضعیت جامد (SSD) است. با هفت پایانه گسترش، دو ساتای ۶Gbps و چهار عدد SATA II این مادربورد قدرتمند سندی بریج (Sandy Bridge)هنوز خیلی جای ارتقا دارد و قابلیت رقابت در بازار را برای مدتی حفظ خواهد کرد.
محدوده قیمت ۱۰۰ تا ۱۵۰ یورویی
مادربورد AMD: Gigabyte GA ۹۹۰FXA UD۳
قیمت این مادربوردخیلی منصفانه است و با این که حدود یک سال از به بازار آمدنش می گذرد، از قابلیت انطباق با پردازنده بولدوزر برخوردار است. با این که کارایی ضعیف آنها از تاثیر گذاریشان نسبت به سخت افزارهای اینتل کاسته است، اما خود بورد مطابق با استانداردهای مدرن امروزی بوده و با شش پایانه PCIe و یک پایانه PCI، از ا مکانات خوبی برای توسعه PC برخوردار است.این مادربورد از هر دو قابلیت چند گرافیکی nVidia SLI و AMD CrossFire X پشتیبانی می کند و با دو کارت گرافیکی در حالت سرعت کامل ۱۶x می تازد. این بورد شش درگاه ساتای ۶Gbps و ده درگاه USB دارد که دو عدد از آنها USB ۳.۰ است. چهار شکاف پایانه حافظه آن نیز تا ۳۲ گیگابایت رم را پشتیبانی می کند که با ارتقا از طریق دستکاری تنظیمات (overclocking) می توانید به سرعت هایی در حد دو گیگاهرتز دست یابید که آن را بسیار ارتقاپذیر می کند. از ویژگی های دیگر آن می توان سه عدد USB دارای حالت power boost نام برد که قابلیت شارژ سریع وسایلی چون تلفن های همراه را دارند. این بورد بیشتر برای آنهایی قابل استفاده است که از پیش یک پردازنده قدیمی داشته و به مادربوردی برخوردار از چند ویژگی اضافی و امکانات خوب برای ارتقا در آینده نیاز دارند.
مادربورد اینتل: Asus P۸Z۶۸ V Pro
قلب تپنده این مادربورد چیپ ست Z۶۸ با قابلیت پشتیبانی پردازنده های دارای معماری سندی بریج اینتل است. این بورد دو درگاه USB ۳.۰ و دو درگاه ساتای ۶Gbps دارد. به هیچ وجه به گرد بوردهای آیوی بریج (Ivy Bridge) نمی رسد، اما در هر حال رقیب قدرتمندی است. از فناوری پاسخگویی هوشمند بهره می برد و در نتیجه توانایی استفاده از درایو SSD به عنوان حافظه نهان (cache) برخوردار بوده و همچنین قابلیت اورکلاک کردن بخش گرافیک (GPU component) تراشه سندی بریج برای بهره گیری بیشتر از ظرفیت های سیستم را دارد. سیستم گرافیک آنبورد P۸Z۶۸ V Pro مشکلاتی از لحاظ نرم افزار دارد؛ اما در کل از کارکرد خوبی برخوردار است. شما با سیستم Lucid Virtu آن می توانید بین معماری درون ساخت گرافیک و کارت گرافیک قدرتمند متصل شده، از راه درگاه گسترش سوئیچ کنید که به عنوان یک راهکار برجسته و مؤثر صرفه جویی در مصرف انرژی می تواند در پایین آوردن حرارت سیستم نیز بشدت تاثیرگذار باشد. این ویژگی را شما در هیچ یک از بوردهای ارزان و در بوردهای گران قیمت نمی توانید بیابید. مادربورد Asus P۸Z۶۸ V Pro بازار رایانه های سطح متوسط نسبتا پیشرفته را مورد هدف قرار داده است. بنابراین اگر بخواهید کارآمدی (efficency) و سرعت کلی سیستم خود را ارتقا دهید، باید از این مادربورد استفاده کنید.