مد incognito حالتی در مرورگر کروم شرکت گوگل است که به شما اجازه میدهد هر انچه را که در وب مرور میکنید در cache و یا history مرورگر مزبور ذخیره نشود . این امکانی برای حفظ محیط شخصی کاربران است.حالتی مشابه Stealther در مرورگر فایرفاکس و یا private browsing در مرورگر سافاری مک .
ببینیم گوگل خود در این زمینه چه توضیحی ارائه کرده است :
کروم مطالعه صفحات وب در مد incognito مرورگر Google Chrome آنرا از ذخیره هرگونه اطلاعات از وب سایت های بازدید شده توسط شما معاف میدارد . هرچند وب سایت هایی که شما از آنها بازدید میکنید اطلاعات مرورگری شما را ذخیره میکنند.تمامی فایل هایی که در کامپیوترتان ذخیره شدند, همچنان در کامپیوتر شما باقی میمانند . به عنوان مثال : اگر شما با استفاده از مد incognito به گوگل اکانت در سایت google.com وارد شوید تمامی جستجوهای شما در وب در history گوگل شما ذخیره خواهد شد .در نتیجه اگر شما میخواهید از اینکه تمامی تاریخچه جستجو های شما در گوگل اکانت تان ذخیره نشده مطمئن شوید , باید که سرویس “Google Web History tracking“ را غیر فعال کنید .
به عبارت دقیق تر مرورگر, تنها اطلاعات را ذخیره نخواهد کرد و مقصد ها و مسیر هایی که از آن طریق صفحات به شما میرسند (مثلا ISP) همچنان کما فی السابق توانایی log کردن هر انچه شما دیده اید را دارند که البته امری بدیهی است.
تاریخچه مرور وب شما ذخیره نخواهد شد , تمامی کوکی ها پس از بستن صفحه پاک خواهند شد و هیچ فایلی ذخیره نخواهد شد اما اگر شما تغییری در منوی bookmark ها و یا لیست یا هر تغییری در تنظیمات عمومی بدهید همگی در هر دو مد incognito با عادی ذخیره خواهد شد .
مد incognito چه موقع برای ما مفید خواهد بود ؟
اگر شما می خواهید کسی از نزدیکانتان در منزل یا محیط کار از انچه شما در اینترنت مرور میکنید با خبر نشود و یا میخواهید برای همسرتان هدیه ای بگیرید که نیاز دارید کمی در خصوص ان در اینترنت جستجو کنید بدون انکه وی از موضوع هدیه با خبر شود ! و هر عنوان مشابه دیگر incognito به کمک تان خواهد امد.دقت کنید که منظور از این موضوع تنها به history و cache مرورگر شما محدود میشود
چگونه به مد incognito وارد شویم ؟
برای استفاده از این مد 3 روش کلی پیش روی شماست :
با استفاده کیبورد و با استفاده از میانبر های Ctrl + Shift + N شما میتوانید یک پنجره جدید در مد incognito باز نمایید .
با استفاده از موس : برای باز نمودن یک لینک مورد نظر در مد incognito کافیست روی ان کلیک راست نموده و گزینه “Open in incognito mode” را کلیک نمایید .
با استفاده از منو : برای این کار کافیست دکمه “control the current page” در کنار منوی تنظیمات را کلیک نمایید و از این منو گزینه New Incognito Window” را انتخاب کنید.دقت کنید که با باز شدن پنجره جدید آیکون incognito در گوشه سمت چپ و بالا نمایش داده خواهد شد ک به شما کمک میکند تفاوت این پنجره را با پنجره های عادی دیگر احساس کنید .
نکته طلائی :
چگونه به حافظه cache گوگل کروم بطور فیزیکی دسترسی داشته باشیم ؟
خیلی مواقع مائیلید که تصاویر مرور شده اخیر و یا ویدئو هایی که در وب دیده اید را مستقیما دانلود کنید ( میدانید که هر انچه شما در اینترنت مرور میکنید در محلی به نام حافظه موقت cache دانلود مشود و سپس در قالب صفحات مرورگر به شما نمایش داده میشود )
برای این کار ایتدا از منوی folder option در کامپیوتر خود show hidden files and folders را تیک بزنید .
سپس به ادرس زیر رفته و cache مرور گر گوگل خود را ببینید :
C:Documents and SettingsYOURUSERNAMELocal SettingsApplication DataGoogleChromeUser DataDefaultCache
YOURUSERNAME نام کاربری است که با آن وارد ویندوز میشود که اغلب در هر کامپیوتر متفاوت است .لطفا به محل درایو ویندوز خود نیز دقت کنید .