با اعطاء مدرک بین المللی انستیتو ایزایران | با اعطاء مدرک فنی و حرفه ایایزایران لپ تاپ

مرکز آموزش تخصصی و فوق تخصصی نصب و تعمیرات ماشین های اداری و سخت افزار کامپیوتر

ثبت نام  آنلاین    شهریه دوره ها 

نرم‌افزار آزاد، نرم‌افزاری است که به هر فردی اجازه‌ی استفاده، کپی، توزیع، خواه لفظ‌به‌لفظ و خواه با اعمال تغییرات و نیز رایگان یا با پرداخت هزینه را میدهد. درواقع، همه‌ی این امکانات مستلزم دسترسی به کد منبع است. تولیدکنندگان و افراد علاقه‌مند در این حوزه معتقدند که: "اگر کد منبع نرم‌افزاری در دسترس نباشد، نرم‌افزار نیست". این یک تعریف ساده از این نرم افزارها بود. تعاریف کاملتر را میتوانید در اینجا ببینید. اگر برنامه‌ای آزاد باشد، بطور بالقوه میتواند در زمره‌ی سیستم‌های عملیاتی آزاد، نظیر گنو یا نگارش آزاد سیستم گنو/لینوکس قرار گیرد. راههای مختلفی برای "آزاد" کردن یک برنامه وجود دارد. در ادامه برخی از این راهها توضیح داده شده‌اند. آزادی در مقوله‌ی نرم‌افزار آزاد به معنای Freedom و نه به معنای رایگان و بدون هزینه میباشد. هنگامی که یک شرکت نرم‌افزاری اعلام میکند که محصولش یک نرم‌افزار آزاد است، همیشه شروط توزیع اصلی آن را چک کنید تا مطمین شوید که کاربران، واقعاٌ، به تمامی آزادیهایی که دلالت بر آزاد بودن نرم‌افزار دارد، دسترسی دارند. بسیاری از زبانها دو کلمه‌ی متمایز از هم برای "free" به معنای "آزادی" و "free" به معنای هزینه‌ی صفر دارند. مثلاً، فرانسویها از دو کلمه‌ی "libre" و "gratuit" استفاده میکنند. انگلیسیها از کلمه‌ی "gratis" که به معنای رایگان است، استفاده میکنند، اما این کلمه، صفت متعارفی برای تعریف "آزادی" نیست. نرم‌افزارهای آزاد، اغلب قابل اطمینان‌تر از نرم‌افزارهای غیرآزاد هستند.

● نرم‌افزار متن‌باز اصطلاح متن‌باز :
(Open Source) توسط بعضی افراد به همان معنای نرم‌افزار آزاد، با اندکی تفاوت، به کار میرود. به هر جهت، این نرم‌افزارها مجوزهایی را میپذیرند که محدودیتهایی روی آنها ایجاد میکند. برخی ترجیح میدهند که اصطلاح "نرم‌افزار آزاد" را بکار برند، چون به آزادی دلالت دارد؛ چیزی که "متن‌باز" ندارد. توضیحات بیشتر در زمینه‌ی "متن‌باز" را میتوانید اینجا بخوانید.
● نرم‌افزار Public Domain :
نرم‌افزار Public domain نرم‌افزاری است که copyrightشده نیست. اگر کد منبع در دسترس نباشد، حالت خاصی از نرم‌افزارهای آزاد غیر copyleft پیش میآید؛ به این معنی که ممکن است برخی از نسخه‌ها یا نگارش‌های تغییریافته‌ی آن، به هیچ‌وجه، آزاد نباشند. در برخی حالات، یک برنامه‌ی قابل اجرا میتواند در زمزه‌ی نرم‌افزارهای Public domain باشد ولی کد منبع آن در دسترس نباشد. در این حالت، نرم‌افزار آزاد نیست، چون لازمه‌ی آزاد بودن نرم‌افزار دسترسی به کد منبع است. درضمن، اغلب نرم‌افزارهای آزاد جزء public domainها نیستند. کپیرایت هم ندارد؛ در حالیکه دارندگان کپیرایت به طورقانونی، با استفاده از مجوز نرم‌افزار آزاد، به هر فردی امکان استفاده از نرم‌افزار را میدهند.
● نرم‌افزار Copylefted :
،نرم‌افزار Copylefted نرم‌افزار آزادی است که شرایط توزیع آن به‌گونه‌ای است که افرادی که بخواهند آنرا مجدداً توزیع نمایند، نمیتوانند هیچ‌گونه محدودیت جدیدی، هنگام توزیع مجدد و یا تغییر نرم‌افزار روی آن اعمال کنند؛ به این معنی که هر نسخه‌ی نرم‌افزار، حتی اگر تغییر یافته، باید آزاد باشد. در پروژه‌ی GNU، ما تمامی نرم‌افزارهایی را که نوشتیم، copyleft کردیم؛ چون هدفمان این بود که به هر کاربر آزادیهایی را که "نرم‌افزار آزاد" بر آن دلالت دارد، داده باشیم. Copyleft یک مفهوم عام است؛ برای اینکه یک برنامه، واقعاً، کپیلفت شود، باید از یک مجموعه شرایط خاص توزیع استفاده کنید. راههای ممکن زیادی برای نوشتن شرایط توزیع copyleft وجود دارد، بنابراین، طبق این گفته، مجوزهای زیادی در حیطه‌ی نرم‌افزار آزاد copyleft میتواند وجود داشته باشد. به هرجهت، در عمل، تقریباً، کلیه‌ی نرم‌افزارهای copylefted از مجوز عمومی گنو (GNU General Public License) استفاده میکنند. وجود دو گونه‌ی متفاوت مجوز Copyleft، معمولاً، غیر قابل استعمال با یکدیگر است؛ به عبارت دیگر، تلفیق یک کد با یک مجوز و کد دیگری با مجوز دیگر غیرقانونی است؛ بنابراین بهتر است که افراد، برای مجموعه‌ی این گونه نرم‌افزارها از یک مجوز copyleft واحد استفاده کنند.
● نرم‌افزار Non-copylefted :
نرم‌افزار آزاد non-copylefted، بر خلاف copylefted، اجازه‌ی توزیع مجدد، تغییر و نیز اضافه‌کردن محدودیتهای جدید را به کاربر میدهد. اگر برنامه‌ای آزاد باشد اما copylefted نباشد، ممکن است برخی از نسخه‌ها یا نگارش‌های تغییریافته‌ی آن به هیچ‌وجه آزاد نباشند. یک شرکت نرم‌افزاری می‌تواند برنامه‌ای را، با یا بدون تغییرات، کامپایل کند و فایل قابل اجرای آن را به عنوان یک محصول نرم‌افزاری اختصاصی توزیع نماید. X Window System نمونه‌ای از این برنامه‌ها است. کنسرسیوم X، X۱۱ را با شرایطی توزیع نموده که درحال حاضر، نرم‌افزار آزاد non-copylefted میباشد. اگر بخواهید، میتوانید یک نسخه از آن را که همان شرایط توزیع را دارد، به صورت آزاد دریافت کنید. البته نگارش‌های غیرآزادی نیز دارد که ایستگاه‌های کاری عمومی و بوردهای گرافیکی PC، صرفاً با نگارش‌های غیرآزاد آن، درست، کار میکنند. اگر از این سخت‌افزارها استفاده میکنید، X۱۱ نرم‌افزار آزادی برای شما نمیباشد. تولیدکنندگان X۱۱ تا مدتها این برنامه را غیرآزاد کرده بودند.
● نرم‌افزار GPL-covered GNU GPL:
یکی از مجموعه‌ مجوزها، برای یک برنامه‌ی copyleft، با شرایط توزیع خاص میباشد. پروژه‌ی GNU از این مجوز، به عنوان تبیین شرایط توزیع، برای اغلب نرم‌افزارهای GNU میباشد.
● سیستم گنو GNU System :
یک سیستم عملیاتی کاملاً آزاد شبه یونیکس میباشد. یک سیستم عملیاتی شبه یونیکس از چندین برنامه تشکیل شده است. سیستم گنو شامل همه‌ی نرم‌افزارهای گنو میباشد؛ درست مشابه بسیاری از پکیج‌های دیگر مثل سیستم X Windows و TeX که، اصولاً، نرم‌افزار گنو نیز نیستند. ما از سال ۱۹۸۴ مؤلفه‌های سیستم گنو را طراحی و جمع‌"آوری نموده‌ایم؛ اولین نسخه‌ی آزمایشی تحت عنوان "سیستم گنوی کامل" در ۱۹۹۶ بیرون آمد. در سال ۲۰۰۱ سیستم گنوی Hurd با قابلیت اطمینان بالایی شروع به کار کرد. به مرور زمان، سیستم گنو/لینوکس، یکی از شاخه‌های نورسته‌ی سیستم گنو که از لینوکس به عنوان کرنل استفاده میکرد، یکی از سیستم‌های موفق در دهه‌ی ۹۰ شد. از آنجاییکه هدف گنو آزاد بودن است، هر مؤلفه‌ی واحدی در سیستم گنو باید آزاد باشد. هر یک از این مؤلفه‌ها میتواند آزاد نباشد. به هر حال از نرم‌افزارهای آزاد non-copylefted، مثل سیستم X Windows میتوانیم و استفاده هم میکنیم.
● برنامه‌های گنو “GNU programs:
یا همان برنامه‌های گنو را میتوان با “GNU software‿ یا نرم‌افزار گنو معادل دانست. به یک برنامه، برنامه‌ی گنو گوییم، هرگاه یک نرم‌افزار گنو باشد. همچنین میتوانیم به آن “GNU package‿ یا پکیج گنو گوییم.
● نرم‌افزار گنو “GNU software:
یا نرم‌افزار گنو، نرم‌افزاری است که تحت حمایت "پروژه‌ی گنو" منتشر شده‌است. اگر برنامه‌ای "نرم‌افزار گنو" باشد، به آن "برنامه‌ی گنو" یا "پکیج گنو" نیز گوییم. فایل README یا راهنمای هر پکیج گنو باید این موضوع را خاطرنشان کرده باشد. اغلب پروژه‌های گنو، و نه همه‌ی آنها، copyleft میباشند؛ به هرحال همه‌ی نرم‌افزارهای گنو باید "نرم‌افزار آزاد" باشند. برخی از نرم‌افزارهای گنو، توسط کارمندان بنیاد نرم‌افزار آزاد نوشته میشوند، اما اکثر آنها با مشارکت داوطلبان و علاقه‌مندان انجام میگیرند. به برخی از این نرم‌افزارهای مشارکتی، توسط همین بنیاد، و برخی دیگر نیز توسط مشارکت‌کنندگانی که این برنامه‌ها را نوشته‌اند، کپیرایت داده میشود.
● نرم‌افزار نیمه‌آزاد (Semi free):
نرم‌افزار نیمه‌آزاد نرم‌افزاری است که آزاد نیست، اما همراه با اجازه‌ها و دسترسیهای خاص، جهت استفاده، نسخه‌برداری، توزیع و تغییر (شامل توزیع نگارش‌های تغییریافته)، با اهداف غیرانتفاعی، بیرون میآید. PGP یکی ار نمونه‌های این نرم‌افزارها میباشد. نرم‌افزارهای نیمه‌آزاد، انصافاً، از نرم‌افزارهای اختصاصی، که در ادامه در مورد آن نیز صحبت خواهیم نمود، بهتر هستند، اما همچنان مشکلات و محدودیت‌هایی را به دوش میکشند که باعث میشود نتوانیم از آنها در یک سیستم عملیاتی آزاد استفاده کنیم. محدودیت‌های کپیلفت به این علت طراحی شده‌اند که از آزادیهای اساسی و پایه‌ی کاربران حمایت کنند. برای ما، تنها توجیه وجود هر محدودیت در استفاده از یک برنامه جلوگیری از افزودن محدودیتهای بیشتر، توسط دیگر افراد، در برنامه میباشد. برنامه‌های نیمه‌آزاد این محدودیت‌های اضافی را برای اهداف کاملاً خودخواهانه‌ی خود(!) دارند. به حساب آوردن این گونه نرم‌افزارها در یک سیستم عملیاتی آزاد امری غیرممکن است؛ چون شرایط توزیع یک سیستم عملیاتی با شرایط توزیع همه‌ی برنامه‌هایی که در آن سیستم قرار دارند، ارتباط مستقیم دارد. اضافه کردن یک برنامه‌ی نیمه‌آزاد در این سیستم همه‌ی سیستم را نیمه‌آزاد خواهد ساخت. به دو دلیل نمیخواهیم این موضوع رخ دهد: ۱) ما باور داریم که نرم‌افزار آزاد باید برای همه، شامل مرکز کسب و کار و نه صرفاً برای علاقه‌مندان و مراکز آموزشی، آزاد باشد. مثلاً میخواهیم از یک مرکز کسب و کار دعوت به عمل آوریم که به طور کامل سیستم گنو را به کار برد؛ در اینجا ما دیگر نمیتوانیم سیستمی را که حتی یک برنامه‌ی نیمه‌آزاد دارد، برای این منظور پیشنهاد دهیم. ۲) توزیع تجاری سیستم‌های عملیاتی آزاد، شامل سیستم گنو/لینوکس، از اهمیت زیادی برخوردارند و کاربرن از تسهیلات توزیع CD-ROMهای تجاری استقبال و تقدیر زیادی به عمل میآورند. وجود یک برنامه‌ی نیمه‌آزاد در این سیستم‌ها باعث از دست دادن این جایگاه خواهد شد. بنیاد نرم‌افزار آزاد، شخصاً، غیرتجاری است، و از این رو ما باید اجازه‌ی استفاده از یک برنامه‌ی نیمه‌آزاد را، به طور داخلی، بدهیم. اما ما این کار را نمیکنیم، چون در آن صورت تلاش‌هایمان برای فراهم‌آوردن و به شمار آوردن یک برنامه در مجموعه‌ی گنو به نتیجه‌ای نخواهد رسید. اگر کاری وجود دارد که در انجام آن نیاز به نرم‌افزار حس میشود، و تا وقتیکه یک برنامه‌ی آزاد برای انجام آن موجود میباشد، گنو رخنه‌ای دارد. ما باید به علاقه‌مندان خاطرنشان کنیم که "ما هنوز ،در گنو، برنامه‌ای برای انجام این کار نداشته‌ایم، بنابراین امیدواریم که شما نمونه‌ای از آن بنویسید". اگر ما خودمان از یک برنامه‌ی نیمه‌آزاد برای انجام این کار استفاده کنیم، آنچه که تاکنون گفته‌ایم زیر سؤال میرود؛ عملی شدن نوشتن یک برنامه‌ی آزاد و جایگزین، مستلزم عزم و تلاش ما، و دیگر افرادی که نقطه‌نظرات ما را میشنوند، میباشد.
● نرم‌افزار خصوصی (Private):
نرم‌افزار خصوصی یا سفارشی برای یک کاربر خاص (عموماً یک مؤسسه یا شرکت) تولید میشوند. آن کاربر آنرا برای شخص خود نگه میدارد، از آن نیز استفاده مینماید، و آن را، به طور عمومی، خواه با کد منبع و خواه به فرم باینری، منتشر نمیکند. از یک جهت میتوان گفت که یک برنامه‌ی خصوصی، یک نرم‌افزار آزاد است و آن، هنگامی است که به کاربر منحصر بفرد خودش تمامی حقوق و دسترسی ها را بدهد. به هرحال، در حالت کلی این قاعده صدق نمیکند. به طور کلی، اینکه یک برنامه تولید شود ولی به طور عمومی منتشر نشود، کار اشتباهی نیست. برخی اوقات، وقتی که یک برنامه خیلی مفید و کاربردی است، مضایغه از انتشار آن، انصافاً، کار انسان‌پسندانه‌ای نیست؛ هرچند که، اغلب برنامه‌ها چندان عجیب و حیرت‌آور نیستند و این مضایغه، عملاً آسیب‌رسان نیست. بنابراین، هیچ تناقضی بین تولید نرم‌افزار خصوصی یا سفارشی و اصول جنبش نرم‌افزار آزاد وجود ندارد. تقریباً همه‌ی استخدام‌های برنامه‌نویسان برای تولید نرم‌افزار سفارشی است؛ از این رو غالب کارهای برنامه‌نویسی میتوانند به روشی انجام گیرند که با جنبش نرم‌افزار آزاد سازگار باشد.
● نرم‌افزار اختصاصی (Propietary):
نرم‌افزار اختصاصی نرم‌افزاری است که نه آزاد است نه نیمه‌آزاد. استفاده از آن، توزیع مجدد آن یا تغییر آن ممنوع میباشد، یا به کسب اجازه نیاز دارد و یا محدودیت‌های اعمالی روی آن، آنقدر زیاد است که عملاً نمیتوان، آزادانه، با آن کاری انجام داد. بنیاد نرم‌افزار آزاد از این قانون متابعت میکند که ما نمیتوانیم هیچ برنامه‌ی اختصاصی را روی کامپیوترمان نصب نماییم؛ البته به جز برنامه‌های موقتی که با اهداف خاصی، به عنوان جایگزینی برای یک برنامه‌ی آزاد، نوشته میشوند. گذشته از این بحثها، کاملاً محسوس است که هیچ توجیه قابل قبولی برای عدم نصب یک برنامه‌ی اختصاصی وجود ندارد.
● Freeware اصطلاح freeware:
تعریف روشن و قابل قبولی ندارد، اما، به طور معمول، برای پکیج‌هایی است که اجازه‌ی توزیع مجدد، اما بدون اعمال تغییرات، را میدهند. در ضمن کد منبع آنها نیز در دسترس نمیباشد. این پکیج‌ها نرم‌افزار آزاد نیستند، در نتیجه لطفاً، اصطلاح “freeware‿ را به جای “free software‿ به کار نبرید.
● Shareware Shareware نرم‌افزاری است که به افراد امکان توزیع مجدد نسخه‌ها را میدهد، اما اظهار دارد که اگر فردی بخواهد به استفاده از نسخه‌ها ادامه دهد لازم است هزینه‌ای به عنوان حق مجوز بپردازد. Shareware نرم‌افزار آزاد نیست، حتی نیمه‌آزاد هم نیست. دو دلیل برای توضیح این نکته داریم: ۱) در اغلب sharewareها، کد منبع در دسترس نیست؛ از این رو، به هیچ وجه، نمیتوانید برنامه را تغییر دهید. ۲) sharewareها امکان ایجاد یک نسخه و نصب آن را، بدون پرداخت حق مجوز، به کاربر، و حتی به افراد سفارش‌دهنده در فعالیت‌های غیرانتفاعی، نمیدهند. (در عمل، اغلب افراد این شرط توزیع را نادیده میگیرند، اما این شرایط اجازه‌ی این کار را نمیدهد.)
● نرم‌افزار تجاری (Commercial) :
نرم‌افزار تجاری، نرم‌افزاری است که توسط یک مرکز تجاری (کسب و کار)، با هدف کسب پول از فروش و استفاده‌ی نرم‌افزار، تولید میشود. “Commercial‿ و “Propietary‿ یک چیز نیستند! اغلب نرم‌افزارهای تجاری "اختصاصی" نیز هستند، اما نرم‌افزارهای آزاد تجاری و نزم‌افزارهای غیرآزاد غیرتجاری نیز وجود دارند. به عنوان مثال، GNU Ada همیشه تحت مجوز GNU GPL توزیع میشود، و هر نسخه از آن نرم‌افزار آزاد میباشد؛ اما تولیدکنندگان آن قراردادهای پشتیبانی را میفروشند. هنگامیکه فروشندگان آنها با مشتریان آینده صحبت میکنند، گهگاه مشتریها اظهار میکنند: "ما با یک کامپایلر تجاری اطمینان بیشتری داریم". فروشندگان پاسخ میدهند: "GNU Ada یک کامپایلر تجاری است و نرم‌افزاری آزاد میباشد. شما نیز میتوانید سطح آگاهی افراد را با بیان این موضوع که نرم‌افزار آزاد تجاری نیز امکان‌پذیر است، بالاتر ببرید. این کار نیز مسلماً مستلزم تلاش‌هایی است، نه اینکه بگویید "Commercial" در حالیکه منظورواقعیتان “Proprietaryاست.

ecu fannikar.com

copier fannikar.com

fax fannikar.com

fannikar camera

انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات ال ای دی و اموزش تعمیر ال سی دی و اموزش تعمیرات ال سی دی و اموزش نصب دوربین مدار بسته و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی و اموزش تعمیر کولر گازی و اموزش تعمیرات کولر گازی و اموزش شارژ کارتریج و اموزش شارژ کارتریج و اموزش مهندسی معکوس و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربین مداربسته در فنیکار و انستیتو انفورماتیک فنی کار نماینده رسمی و معتبر انستیتو ایزایران و سازمان فنی و حرفه ای تهران و مرکز آموزش تعمیرات تخصصی کولرگازی و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات فکس و آموزش تعمیرات تبلت و آموزش تعمیرات پرینتر و آموزش تعمیرات مادربرد و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیرات چاپگر و آموزش تعمیرات کپی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش تعمیرات ecu و آموزش تعمیر پرینتر لیزری و آموزش تعمیرات بردهای پزشکی و آموزش تعمیرات نوت بوک و آموزش تعمیرات چاپگر لیزری و آموزش تعمیر ماشین های اداری و اموزش تعمیر dvr و آموزش تعمیرات در تهران و آموزشگاه تعمیرات فنی و آموزش تعمیرات و نصب و آموزش تعمیرات چاپگر های جدید و آموزش تعمیر موبایل و آموزش تعمیرات موبایل و آموزش تعمیر تلویزیون و آموزش تعمیرات تلویزیون و آموزش تعمیر کامپیوتر و آموزش تعمیرات کامپیوتر و آموزش تعمیر ای سی یو و آموزش تعمیرات ای سی یو و آموزش تعمیر لپ تاپ و آموزش تعمیرات لپ تاپ و آموزش تعمیر لپتاپ و آموزش تعمیرات لپتاپ و آموزش تعمیر ال ای دی و آموزش تعمیرات ال ای دی و آموزش تعمیر ال سی دی و آموزش تعمیرات ال سی دی و آموزش نصب دوربین مدار بسته و آموزش نصب دوربین مداربسته و آموزش نصب کولر گازی و آموزش نصب کولرگازی و آموزش تعمیر کولر گازی و آموزش تعمیرات کولر گازی و آموزش شارژ کارتریج و آموزش شارژ کارتریج و آموزش مهندسی معکوس و اموزش مهندسی معکوس و آموزش تعمیر برد الکترونیکی و آموزش تعمیرات برد الکترونیکی و آموزش نصب دزدگیر خودرو و آموزش نصب دزدگیر ماشین و آموزش تعمیر حرفه ای ماشینهای اداری و آموزش تعمیرات تخصصی ماشین های اداری و آموزش تعمیر ماشینهای اداری در شیراز و آموزش تعمیرات ماشینهای اداری در اصفهان و آموزشگاه تعمیر موبایل و آموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تبلت و موبایل و اموزش تعمیرات موبایل و اموزش تعمیر تلویزیون اسمارت و اموزش تعمیرات تلویزیون و اموزش تعمیر کامپیوتر و اموزش تعمیرات کامپیوتر و اموزش تعمیر ای سی یو و اموزش تعمیرات ای سی یو و اموزش تعمیر لپ تاپ و اموزش تعمیرات لپ تاپ و اموزش تعمیر لپتاپ و اموزش تعمیرات لپتاپ و اموزش تعمیر ال ای دی و اموزش تعمیرات Ecu و اموزش تعمیر ایسیو و اموزش تعمیرات ایسیو ماشین و اموزش ایسیو خودرو و اموزش نصب دوربین مداربسته و اموزش نصب کولر گازی و اموزش نصب کولرگازی مدیا و اموزش تعمیر کولر گازی سامسونگ و اموزش تعمیرات کولر گازی ال جی و اموزش شارژ کارتریج لیزری و اموزش شارژ کارتریج اچ پی و اموزش مهندسی معکوس پیشرفته و اموزش تعمیرات برد به روش مهندسی معکوس و اموزش تعمیر برد الکترونیکی و اموزش تعمیرات برد الکترونیکی و اموزش نصب دزدگیر خودرو و اموزش نصب دزدگیر ماشین و اموزش تعمیر ماشین های اداری و آموزش تعمیرات ماشین های اداری و اموزش تعمیر ماشینهای اداری و اموزش تعمیرات ماشینهای اداری و اموزشگاه تعمیر موبایل و اموزشگاه تعمیرات موبایل و اموزش نصب پکیج و آموزش تعمیرات پکیج و آموزش حرفه ای تعمیرات لپتاپ و آموشگاه تعمیرات کولرگازی و آموزش تعمیرات و نصب پکیج و آموزش تعمیرات هارد و آموزش تعمیر و نصب دوربینهای مداربسته در استیتو انفورماتیک فنی کار